Miért sárgulhatnak a leander levelei?

Agrofórum Online

Sárgulnak a leanderem levelei. Félek, hogy valami komoly baja van. Milyen probléma állhat ennek a jelenségnek a hátterében?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A levélsárgulás, nemcsak a leander, hanem szinte minden növény esetében, az egyik leggyakrabban előforduló tünetnek tekinthető. A sárgulást számos ok kiválthatja, kórokozók és kártevők jelenléte, de abiotikus tényezők egyaránt, így ennek meghatározása nem egyszerű, hanem meglehetősen összetett feladat. Első körben érdemes lenne a növényt átvizsgálni, kártevő- és kórokozó-mentességéről meggyőződni. A kártevők közül a levéltetvek jelenlétéről a legkönnyebb meggyőződni, míg a takácsatkákkal való fertőzést a levelek fonáki oldalán található finom, pókhálószerű szövedék jelzi. A kórokozók fertőzése nyomán a levélsárgulás mellett más tünet/tünetek is megtapasztalhatók.

Az abiotikus kiváltó okok közül a leggyakrabban a nem megfelelő vízellátás okozza a levélsárgulást. Gyakori hiba az egyenetlen vízellátás, mely az idősebb levelek sárgulásában mutatkozik meg legelőször. A túlöntözés is előfordulhat, mely általában esősebb időszakokban következhet be, amikor a felesleges csapadék a növény környezetéből nem tud távozni, így gyökerei nem jutnak elegendő levegőhöz. A túlöntözés megelőzése érdekében a cserép alátétjét el kell távolítani, a víz szabad elfolyását ezzel biztosítani! A növény vízigénye főként az aszályos időszakokban nő meg, ekkor érdemes naponta akár többször is, leginkább reggel és este öntözni, hiszen a gyökér körülötti közeg átmelegedése gyors kiszáradáshoz is vezethet. A vízigény nemcsak a hőmérséklet alakulásától függ, hanem a növény mérete is hatással van erre. Nem ritka, hogy nagyobb leanderek számára naponta 3-5 liter víz kijuttatása is szükséges lehet.

A levélsárgulás tápanyag, vagy tápanyagok hiányára is utalhat. Sok esetben áll fenn tápanyaghiány a leanderek esetében, hiszen az öntözések alkalmával a tápanyagok kimosódása folyamatosnak tekinthető. A telelésből kihozott növényeket, egészen az őszi időszakig, hetente egy alkalommal érdemes ellátni tápoldattal, mely nitrogént, káliumot és foszfort is tartalmaz közel egyforma mennyiségben, de kisebb arányban mikroelemek is megtalálhatók benne.

A levélsárgulás továbbá a növényeknél természetes folyamatnak is tekinthető, mely során az idősebb, funkciójukat vesztett levelektől szabadulnak meg a növények. Emellett ügyeljünk a leander fényigényének teljesülésére, a cserepét kinőtt növények átültetésére egyaránt!

Kiemelt kép: Pixabay

A szárazság veszélybe sodorhatja a hagyományos olasz termékek előállítását

2023. február 25. 05:34

A rendkívüli aszály következményeként akár a nemzeti vízkészlet "adagolása" is szükségessé válhat Olaszországban.

Hogyan előzzük meg a paradicsom bogyóinak repedését?

2024. augusztus 27. 04:36

Felrepednek a kertemben termesztett paradicsombogyók. Hogyan előzhetem meg ezt a kedvezőtlen jelenséget?

Milyen betegség támadta meg a batátapalánta szárát és leveleit?

2023. április 19. 04:38

Édesburgonya-palántát nevelek májusi kiültetésre a lakásban az ablak előtt, és a palántákon eddig még nem látott elváltozások nőttek, kis kiemelkedések, mint a kiütések (képet mellékelek). Leveleken és a száron is vannak. Milyen betegség ez? Meggyógyíthatók és kiültethetők lesznek?

Így takarékoskodnak a holland gazdák a vízzel

2023. április 30. 06:38

A helyi gazdálkodók most az ősi tudást innovatív technikákkal ötvözik, hogy a lehető legtovább megőrizzék az édesvizet és megakadályozzák a talaj szikesedését.