Miért barnulnak és száradnak az aranycserje levelei?

Agrofórum Online

Aranycserjebokromon (Forsythia) a levelek betegek: száradnak, egy-két ága teljesen elhalt. A bokor kerítés mellett és egy fügebokor árnyékában található. Esténként rendszeresen locsolom. A növényt 8 éve ültettem, idén tavasz végén - nyár elején vettem észre a tüneteket, korábban nem volt ilyen probléma. A körülötte lévő növények (füge, lágyszárú növények) egészségesek. Mi lehet a baj? Mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az aranycserje egy rendkívül népszerű díszcserje, melyet nagyméretű, lombfakadás előtt, március-áprilisban nyíló, a vesszők teljes hosszában megjelenő, sárga színű virágaik tesznek igazán különlegessé. Az aranycserje közepes igényű és sokhasznú növény, csaknem minden talajon szépen díszít, főként naposabb helyeken, de félárnyékban is megél. A városi környezetet is jól bírja, de a téli hidegre, illetve kártevőkre és kórokozókra sem érzékenyek egyedei.

Öntözést, rendszeres vízpótlást csak akkor igényelnek, ha több napig tartó aszállyal, szárazsággal van dolgunk. Alapesetben az aranycserje öntözés nélkül is megél, hiszen egy közepes vízigényű növényfajunk, mely a laza szerkezetű, tömörödéstől mentes talajt kedveli. Túlöntözését mindenképp kerülni érdemes, hiszen a pangó vizet kifejezetten rosszul viselik el egyedei.

A fás részek elhalása akár a növény elöregedéséből, sérülésből, fagyásból, de a megfelelő metszés hiányából is adódhat. Az aranycserjét érdemes legalább 3-4 évente ifjítani, de akár 2 évente is hasznos lehet kisebb mértékű metszésben részesíteni, ezzel a növény virágzását és buja növekedését elősegíteni. Ajánlatos tehát az elszáradt beteg részeket minden esetben lemetszeni, ehhez hasonlóan járjunk el az erősen levélbarnulás tüneteit mutató hajtásokkal egyaránt!

A levélbarnulások oka lehet egyrészt káliumhiány, mely általában az alsóbb idősebb, vagy középső elhelyezkedésű leveleken jelentkezik. Ezt a küldött képek alapján sajnos megítélni nem tudom. Káliumhiánynál először levélszél sárgulás tapasztalható meg a főér vonaláig, majd pedig ennek barnulása, bepödrődése következik, végül az elhalt foltokon a levéllemez kitöredezik. Káliumot főként az őszi időszakban szokás pótolni, lassú mozgása miatt. Komplex tápoldat formájában az évelő növényeknek, fáknak, ugyancsak érdemes időközönként kijuttatni, a fák ellenállóságát ezzel is növelni.

Emellett, az egy oldalról bekövetkező barnulás akár a késő tavaszi fagyhatás miatt is bekövetkezhetett, még akkor is, ha pl. ez a szomszédos fügén nem látszik, hiszen a füge fakadására általában a többi növényhez viszonyítva csak később kerül sor.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hol található olyan laboratórium, ahol a körtelevél betegségét meg tudják határozni?

2023. szeptember 4. 04:39

Tudnának abban segíteni, hogy hol találok olyan növénykórtani laboratóriumot, ahol a körtelevél elhalási betegségét meg tudnák határozni? Köszönöm segítségüket.

Heti Fórum: Beszéljünk a búza és az árpa levélbetegségeiről! I. rész

2021. február 16. 14:20

Az áttelelő gabonatáblák fejtrágyázását követően a betegségekre siklik a gazda szeme. A különböző levélfoltosságok, a rozsdák várható megjelenésére, a csapadékos időjárás miatt is érdemes felkészülni. Milyen hatóanyagokkal tudnak a termelők védekezni ezek ellen? Mit kell megfontolni a megfelelő szer kiválasztásánál? Ezen a héten ezt a kérdést tettük fel a Fórumon a szakértőknek!

Milyen levélbetegség támadta meg a burgonyát?

2025. június 21. 04:36

Mitől betegedhetett meg a burgonya? A képen látható tüneteket tapasztaltam a növények levelein? Mit lehet tenni ebben az esetben?

Mivel permetezzem a rózsát a levélfoltok továbbterjedése ellen?

2023. augusztus 8. 04:37

Mivel permetezzem le a rózsát, hogy megakadályozzam a foltosodást okozó levélbetegség továbbterjedését?