Ökológiai gazdálkodás

A fürkészdarázs – avagy az ellenségem ellensége a barátom! III.

Agrofórum Online

Legnagyobb képviselőik akár az 5 cm-es nagyságot is elérhetik, viszont a növényvédelmi szempontból jelentős egyedek csupán 0,5-1 cm-esek. Táplálkozásuk specifikus, vagyis fajaik egy-egy rovarcsoportot (levéltetveket, poloskákat, hernyókat) fogyasztanak.

A nőstény fürkészdarázs a gazdatestre vagy annak belsejébe rakja petéjét. Mire az áldozat feleszmélne, a fürkészdarázs már tovább repült. Ezek után gyanútlan áldozatunk egy új, fejlődő fürkészdarázsnak lesz bölcsője és tápláléka egyszemélyben. A gazdatestet belülről emészti fel a lárva, majd – kibújva belőle, vagy a gazdatestben maradva – selymes gubóban bábozódik be. Miután kikelt, szinte azonnal támadásra kész.

Hazánkban a fürkészdarazsakat főként zöldségkultúrák, de gyümölcsösök, dísznövények védelmére is szokták alkalmazni. Az Encarsia formosa fajt, elsősorban dohány és üvegházi molytetvek (liszteskék), míg a Trichogramma fajokat kukoricamoly és különböző bagolylepke hernyók ellen vetik be. Ezeken kívül számos más faj (Aphelinus, Aphidius, Eretmocerus…) is fellelhetőek, melyeket aknázólegyek, levéltetvek, liszteskék, pajzstetvek kordában tartására alkalmaznak.

Bagolylepke hernyó

Parazitált gyapottok bagolylepke hernyó és a fürkészdarázs bábja

Ezek kereskedelmi forgalomban is kaphatók, a csomagban a fürkészdarázs petéit, bábjait találhatjuk. Környezeti igényeik között a 70 % (vagy annál alacsonyabb) páratartalom, valamint a 20-25 °C hőmérséklet szerepel. Alacsonyabb hőmérséklet mellett viszont a fejlődésük és a szaporodásuk is vontatottabb lesz. Például az Encarsia formosa 16-17 °C alatt pedig már repülni se fog.

Fürkészdarázs

A bábból kikelt és természetesen betelepülő Pimpla sp. fürkészdarázs

A kifejlett egyedek kb.: 1 hónapig élnek. Ez idő alatt akár 50-100 petét is képes lerakni, tehát egy Encarsia nőstény közel 100 liszteske nimfát (a liszteske 4. stádiumú lárváját, ami nem táplálkozik) vagy pupáriumot (a liszteske bábbölcsőjét) képes parazitálni. A Trichogramma fajok a lepkék petéibe helyezik el petéiket, így a kártevő már petealakban elpusztul. A parazitált egyedek másfél héten belül fehérről sötétszínűre változnak. Innen tudhatjuk, fürkészeink jó munkát végeztek. Majd újabb 10 nap múlva kikel a fürkészdarazsak új generációja.

Bábból kikelt darázs

A bábból kikelt és természetesen betelepülő Pimpla sp. fürkészdarázs

Természetesen a készítmények nélkül is elősegíthetjük a fürkészdarázs betelepülését. Így számos izgalmas fajjal találkozhatunk. A kifejlett fürkészdarazsak nektárfogyasztók, főként a fészkes és ernyősvirágzatú növényeket részesítik előnyben. Ha a fóliasátor bejáratához, vagy a kultúrnövényünkhöz közel például kaprot vetünk, máris tettünk egy lépést a biológiai növényvédelem felé.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

2025. március 28. 08:10

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.

Jelentős a gyapottok bagolylepke kártétele

2021. augusztus 24. 16:14

A kukorica állományok kukoricamoly fertőzöttsége változatlanul magas és a lepkék rajzása emelkedő tendenciát mutat.

Tömeges a sárgarozsda jelenléte - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. május 29. 05:40

A sárgarozsda a búza és az árpa lombozatán is tömegesen jelen van, de a melegebb időszak most a vörösrozsda előretörésének kedvez.

Jelentős a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. augusztus 14. 05:36

A kukorica állományokban jelentős mértékű a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés. Országrészenként nagyok ugyan az eltérések, de a jelentősebb termőterülettel rendelkező tájegységekben a legerősebb a kártétel.