6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Van-e most szőlőlisztharmat veszély?

Agrofórum Online

M. István kérdése: Van-e most szőlő lisztharmat veszély?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlőlisztharmat (Uncinula necator) járványok kialakulásának a magas relatív páratartalom (95% és e fölötti), a tartósan meleg (15-28 fok) valamint a csapadékmentes időjárás kedvez. A kórokozó számára kedvezőtlen a magas, 30 fok feletti hőmérséklet, és az ismétlődő kiadós esők és záporok. Amennyiben tartósan magas páratartalmat és hőmérsékletet tapasztalt, számítani kell a fertőzésre, a kórokozó elleni védekezés indokolttá válik.

A kórokozó micéliummal a rügypikkelyek közt, valamint kazmotéciumokkal a vesszőkön telel át. A fertőzött rügyek kihajtásával a lisztharmat gomba is növekedésnek indult. Míg az egészséges hajtások 40-50 centis nagyságot értek el, addig a fertőzött hajtások csak pár centiméteresek, leveleik köröm nagyságúak, és rajtuk fehér lisztes bevonat látható.

A szőlővesszőkön áttelelt termőtestekről a fertőzés május második felében indul. A kiszabaduló aszkospórák nagy tömegben jelennek meg és fertőznek. Így a szőlővirágzásig nagymértékben elszaporodva indul el a tömeges lisztharmatfertőzés. A szőlő a virágzás vége felé válik a legnagyobb mértékben fogékonnyá a fertőzésre. Nyár folyamán az ivartalan fertőzési ciklus többször ismétlődik a fertőzés gyorsan terjedhet. A kezdeti tünetek csak nehezen észlelhetők.

A szőlő lombozata gyakorlatilag az egész évben fogékony a betegséggel szemben.  Bogyói viszont már 2-3 hetes koruk után rezisztensek a lisztharmattal szemben. A fürtök veszélyeztetettsége virágzástól zsendülésig áll fenn, és ezen belül is a legkritikusabb a virágzás és a kötődés időszaka.

A kórokozó egészen a vegetációs idő végéig fertőz. A sikeres védekezés alapja a szakszerű zöldmunka, a célzott bogyóvédelem és a hatékony szerkombináció. A vegetáció végén végzett kezelések csökkentik a kórokozó áttelelését. A védekezést már néhány cm-es hajtásnagyságnál meg kell kezdeni kontakt készítményekkel (kén). Közvetlenül virágzás előtt (20-30 cm hajtáshossz) a felszívódó vagy mélyhatású gombaölő szereket használjuk (tebukonazol, penkonazol, azoxistrobin).

Mi okozhatja fehér csomók kialakulását a szőlővesszőkön?

2018. november 29. 15:33

H. Antalné kérdése: A szőlő vesszőin fehér színű, puha csomókat vettem észre. Milyen kártevő okozhatja a vattaszerű képletek kialakulását? Hogyan védekezhetek a károsító ellen?

Mit tehetünk a kertünkben megjelenő kendermagbogár ellen?

2022. április 9. 12:11

Tavasszal telepítettem néhány körtefát, és a képen látható bogarakat találtam a facsemetéken a mai napon. Tömegesen lepték el a fákat. Károsak, vagy nem, permetezzem-e őket?

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

Rákellenes vegyületeket tartalmazó zöldségek és gyümölcsök

2019. augusztus 4. 05:38

Ami a gyümölcsöket és a zöldségeket a rákellenes gyógyszerekben található vegyületekhez hasonlóvá teszi, az a flavonoidoknak nevezett antioxidánsok bősége.