Megállíthatatlan? Csigák dézsmálják a veteményest országszerte

Agrofórum Online

M. Imre kérdése: Mióta elkészült az automata öntözőrendszer, azóta nem bírunk a csigákkal, teljesen tönkreteszik a veteményest.

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

A csigák kártételére általában nedves időben, mindenekelőtt tavasszal és ősszel számíthatunk, azonban az automata-öntözést alkalmazó kerttulajdonosoknak is sok bosszúságot okozhatnak a csigák, melyek közül a főképp a meztelen és házatlan csigák rendelkeznek nagyobb „étvággyal”.

A csigák mindenevők, de a finom szöveteket részesítik előnyben. A növények károsodott részei rendkívül feltűnőek, a leveleken ablakszerű és peremi rágásnyomok, a terméseken s a gyökereken gyakran mély nyílások vannak. Jellegzetesek a sokáig látható csillogó nyálkanyomok.

A csigák elsősorban peteállapotban telelnek át, a peték fehéresek, gömbölyűek, kb. 2 mm nagyok. A lárvák 2-4 hét elteltével kelnek ki. Táplálkozni csak éjszaka vagy esős időben bújnak elő. A kifejlett csigák kétivarúak és kölcsönösen megtermékenyítik egymást. Petéiket a földben levő lyukakba vagy a kövek alá helyezik el.

A védekezés alapja a kert kevésbé gondozott, gyomos, esetleg rendetlen részeinek a felszámolása, melyek mind búvóhelyéül szolgálhatnak a csigáknak. A mérsékelten tömör, finoman művelt palántanevelő ágy csökkenti a búvóhelyeinek a számát, a gyakori boronálás sok petét, sőt csigát elpusztít, és egyúttal segíti a talaj felszínének a kiszáradását.

A kertet védhetjük fizikai akadályokkal is, ilyen az apróra zúzott tojáshéj, a fűrészpor, a kávézacc és a kőpor, amik a csiga közlekedését nehezítik. A megelőzésen túl begyűjtéssel is csökkenthetjük számukat, melyeket kézileg vagy csapdákkal végezhetünk. Piaci forgalomban lehet kapni kifejezetten csigák befogására alkalmas csapdákat, de a sörrel félig feltöltött, a talaj felszínével azonos síkba leásott befőttes üveg csapdákkal is eredményesek lehetünk.

Az eddigieknél drasztikusabb módszerek közé tartozik az oltatlan mészpor, hamu vagy melyekből védősávot szórhatunk a veteményes köré. A csiga járómirigyei ezen áthaladva megsérülnek, és a halálát okozza. Ezek hatékonyságát azonban az eső/öntözővíz minden alkalommal csökkenti, ennek kivédésére alkalmasak a metaldehid tartalmú csigaölő készítmények, melyek csalogató hatással is rendelkeznek és az eső sem csökkenti a hatékonyságukat. Ennek használatát azonban kerüljük az elfogyasztani kívánt zöldségek közelében, inkább a csiga járataihoz szórjuk.

Mire figyeljünk a leander teleltetése során növényvédelmi szempontból?

2019. október 18. 04:36

N. Blanka kérdése: Leandereim teleltetése során mire kell kiemelten odafigyelnem növényvédelmi szempontból?

Megelőzhető az érett szilva termésének kukacosodása?

2021. október 26. 06:39

Megelőzhető az érett szilva termésének kukacosodása?

Hányszor kell permetezni az almafákat?

2020. március 25. 04:36

Sz. Kálmán kérdése: Hányszor, és mikor kell permetezni az almafákat? Mik a legjelentősebb betegségei és kártevői?

Betegség okozza a meggyfa friss hajtásán a levelek elváltozását?

2022. június 23. 04:36

Meggyfám egy friss hajtásának a levelein látható elváltozásokat betegség, vagy esetleg más probléma okozza?