Miért lettek feketék a zöld szőlőlevelek?

Agrofórum Online

S. Mihály kérdése: A szőlőlugasomban elkezdett feketedni a szőlő levele, olyan mintha penészes lenne. Tudok még tenni valamit a növényekért?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A szőlőleveleken korompenész gombabevonat látható. A korompenész gomba a gyapjaspajzstetvek (vándorpajzstetvek) lárváinak tevékenyése miatt szaporodott fel. Ez a pajzstetű hazánkban leggyakrabban szőlőn, a lugasokban károsít. A pajzstetvek ürülékükből létrejött édes mézharmat rácsurog a levelekre, majd ezen a ragacsos anyagon megtelepednek a korompenész gombái.

A levelek úgy néznek ki, mintha egy vastag, ragadós porréteg fedte volna be őket. Ettől a rétegtől nem tudnak a levelek megfelelően lélegezni és ezért károsodnak. A korompenész létrejöttét a pajzstetvek elpusztításával kell megakadályozni, ha nincsenek pajzstetvek, nincsen korompenész sem.

A mézharmatra rájárhatnak a hangyák is, amiknek ez az édes anyag a kedvenc eledelük. A hangyák valósággal gondozzák a pajzstetveket a táplálék reményében, sőt, masszírozzák ki belőlük az édes nedveket, minek következtében a pajzstetvek még több nedvet szívnak ki a levelekből. A hangyákon kívül a darazsak is látogatják az ilyen leveleket. Ha a darazsak odaszoknak a szőlőtőkéhez, később az éredő szőlőbogyót is komolyan károsítják.

A pajzstetvek elleni védekezésre már a metszéskor kell gondolni. A csercsapon, és az idősebb részeken metszéskor figyelhetünk fel a nőstény pajzstetveket.  Pajzsuk fehér, vattaszerű, méretük 3-4 mm. Egy vattacsomóban több ezer tojás lehet. A lárvák megjelenése június-júliusra tehető. Pajzstetves vesszőket le kell vágni, a nyesedéket pedig elégetni. A kifejlődött már megtermékenyített nőstény telel át. A nőstény pajzsa alól júniusban másznak ki a lárvák.

A levélerek mentén, a szőlő levelein vándorolnak, táplálkoznak. Ebben a fejlődési fokozatban gyapjaspajzstetű lárvák nem nagyon feltűnőek, még nincs pajzsuk. Az alacsony peszticid terhelésű üzemekben jelentős lehet az előfordulásuk. Védekezés a levélen szívogató lárvák ellen felszívódó készítményekkel a szőlőmolyok elleni védekezéssel (tapadásfokozót) tartalmazó rovarölőszerrel áztatásszerűen egybekötve június végén, július elején ajánlott. Sok természetes ellensége van, a fűrkészdarazskon kívül a madarak (cinkék, fakúszok) is pusztítják.

D, mint Dubicz, M, mint Mátra

2022. február 23. 04:36

A Mátrai borvidék hazánk második legnagyobb bortermelő vidéke. Kevesen tudják, de többezer éves múltra tekinthet vissza. A XX. századig a szőlőművelés, borkészítés volt ezen a környéken a legfontosabb tevékenység, ám a II. világháborút követő időszakban úgy vélték a döntéshozók, hogy a legjobb, ami ezzel a vidékkel történhet az, ha ipari terület lesz. Mindez érthetően kevéssé kedvezett a borkultúrának. Mint ahogy az sem, hogy mind a Rákosi-, mind a Kádár-korszakban a Mátrai borvidéket az Egri borvidék részeként kezelték, és az itt termelt szőlő egri borként került forgalomba.

A szőlő metszése soft pruning módszerrel + videó

2025. március 11. 17:10

A szőlő metszésének számos módja ismert, de mi most a soft pruning metszésmódba nyújtunk betekintést. Fókuszban a fás részek védelme áll.

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

Rekordot döntöttek az angol borászok

2019. március 17. 06:36

Az angol és a walesi borok jelenleg 40 különböző országban kaphatók, míg 2016-ban még csak 27 ország vásárolt a ködös Albion termékeiből.