Magyarország kiterjedt növénytermesztési tevékenységéből adódóan elképzelhetetlen a szántóterületek és a gyümölcskultúrák egymás mellett történő termesztésének kiküszöbölése. E mondat által sugallt „baljós események” hátterében konkrétan a csonthéjas kertészeti (őszi-, kajszibarack, szilva, meggy, cseresznye) és a kétszikű szántóföldi kultúrák (burgonya, cukorrépa, napraforgó és pillangósok) között migráló, azokon táplálkozó levéltetvek tevékenysége húzódik meg. Egészen pontosan e fás- és lágyszárúakat egyaránt tápnövénynek tekintő ízeltlábúak közvetítette mikrobiális eredetű növényi betegségekről van szó.
Természetesen e jelenség nem minden említett kultúrát ugyanolyan súllyal érintő növényvédelmi probléma. Elsősorban olyan – a vírusos eredetű megbetegedésekre érzékeny, ebből adódóan gazdasági jellegű kárt elszenvedő – állományok kiemelt növényvédelmi aggályaként hozható fel, mint például a szilva, az őszi- és a kajszibarack, illetve a burgonya és a cukorrépa. A potenciálisan felmerülő kár gazdasági súlyát mérlegelve, azonban ezen értékes haszonnövények telepítésénél, vetésénél, a megtermelt termés mennyiségének és minőségének megőrzése érdekében mindenképp szem előtt tartandó növényvédelmi probléma. E felvezető gondolatot a csonthéjasokat megbetegítő sharka vírus (plum pox virus), vagy a burgonyát támadó burgonya Y-vírus (potato Y potyvirus) növényvédelmi jelentősége, gazdasági súlya támasztja alá a legjobban.
Miről is van szó konkrétan? A levéltetvek (Aphididae) egyes fajai ún. ivaros-ivartalan szaporodási ciklusuk (heterogonia) során gazdanövényt váltanak. Többnyire a téli, fás szárú gazdanövényről (ahol ivaros/szexuális szaporodásuk lebonyolódik) a tavasz beköszöntével fejlődő lágyszárúakra vonulnak, ahol ivartalanul/szűznemzéssel számos nemzedéket hoznak létre. A szaporodás e változatos és egyedülálló formájának hátterében e fajok jól meghatározott stratégiai érdeke húzódik meg. A nagyszámú, szűznemzett leánynemzedékek célja a rendelkezésre álló tápanyagforrások mind sikeresebb kiaknázása, míg az ősz vége felé megjelenő ivaros alakok párosodásának fő oka a faj genetikai variabilitásának fenntartása.
E rendkívül népes rovarok kártevő jelentőségét súlyosbítja a szívogatásuk következtében a tápnövénybe átadott, megbetegedést előidéző vírus szekvenciák okozta súlyos tünet együttes, melyet követően vegyszeres, kuratív beavatkozási lehetőség már nem áll rendelkezésre. Ezért a vírusos eredetű növényi megbetegedések megfékezésének egyedüli megoldása a prevenció, amelybe beletartozik az egészséges szaporítóanyag előállítása, felhasználása.
A rovar által közvetített vírusátvitelnek több formája ismert. Mely alapján a növényi vírusok három fő csoportra oszthatók:
- A stylet-borne vírusok, vagy nem perzisztens vírus átvitel során a fertőzött növény szövetnedvével való táplálkozás közben vírusrészecskék tapadnak a rovar szipókájára (styletum). Ez esetben a rovar egészséges növényre kerülve azonnal fertőzőképes lesz, nincs szükség lappangási időre. A vektorok hamar, egy-két szívás után elveszítik vírusátviteli képességüket. A stylet-borne vírusok a levél parenchimában lokalizálódnak, mozaikos tüneteket okoznak, és mechanikailag könnyen átvihetők. A védekezés ellenük szinte lehetetlen, leginkább a levéltetvek számának csökkentésére korlátozódik. Erre az átviteli módra példa a burgonya Y-vírus (potato Y potyvirus) és a zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) ( 1. kép) kapcsolata.
- A cirkulatív vírusok, vagy perzisztens vírus átvitel során a kórokozók rendszerint a háncsban vagy a farészben lokalizálódnak, sárgaság típusú tüneteket okoznak, és mechanikailag alig, vagy nehezen vihetők át. Felvételük hosszú. A vektorban inkubációs időre van szükségük, mely során a vírus megbetegítheti a rovarvektort. Leadásuk hosszú. A cirkulatív vírusok vektor specifikusak. Legismertebb cirkulatív vírus a burgonya levélsodródás vírus (potato leafroll polerovirus), melyet többek között a zöld őszibarack-levéltetű is terjeszt.
- A szemiperzisztens vírusok a perzisztens és a nem-perzisztens csoport közötti átmenetet képviselik. A szemiperzisztens vírusok mechanikailag általában nem vihetők át, vagy átvitelük nehéz. Ilyen például a fekete répa-levéltetű (Aphis fabae) által terjesztett répa sárgaság vírus (beet yellows closterovirus).
Védekezési lehetőségek a vírusterjedés megelőzésére
Az 1. táblázatban látható azon levéltetű fajok listája, melyek gazdanövényei között egyaránt szerepel Magyarországon gazdasági jelentőséggel bíró kertészeti gyümölcs és szántóföldi lágyszárú kultúra.
Levéltetű faj | Kertészeti fás szárú gazdanövény | Szántóföldi lágy szárú gazdanövény |
fekete meggy-levéltetű (Myzus cerasi) | cseresznye, meggy | hüvelyesek |
zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) | őszibarack | hüvelyesek, lucerna, burgonya, cukorrépa |
sárga szilva-levéltetű (Brachycaudus helichrysi) | szilva | napraforgó, burgonya |
zöld bogáncs-levéltetű (Brachycaudus cardui) | szilva | napraforgó, burgonya |
1. táblázat: Csonthéjasokat és kétszikű szántóföldi kultúrákat egyaránt károsító levéltetű fajok listája |
Az általuk terjesztett vírusos eredetű növényi megbetegedések megfékezése e rovarok élettevékenységének ellehetetlenítésével, irtásával valósítható meg a legsikeresebben. Bár a levéltetvek passzív úton (légmozgás segítségével) nagy távolságok megtételére képesek, a legkézenfekvőbb kórmérséklő eljárás az érzékeny gyümölcs- és szántóföldi kultúrák között kialakított izolációs távolság. Ezt követően a levéltetvek, kiemelten a zöld őszibarack-levéltetű ellen irányuló kémiai beavatkozások sikerétől függ a növényállomány vírusmentesítésének biztosítása.
Így őszi-, kajszibarack és szilva esetében a virágzás előtti, piros bimbós állapotra időzített beavatkozások fontosságát kell kiemelni, melyek közvetlenül a szűznemző nemzedékek sorát indító ősanya lárvák pusztítását váltja ki. E gyümölcsösök vonatkozásában kiemelt jelentősége van e kezelések sikerességének a súlyos gazdasági károkat okozó, említett sharka vírus (2. kép) megfékezése miatt.
A szántóföldi növények közül a burgonya rovarvektorainak gyérítésével elért vírusmentesítés szintén kiemelt fontosságú. A levéltetvek által stylet-borne módon terjesztett burgonya Y vírus (potato virus Y, PVY), és a cirkulatív módon terjesztett burgonya levélsodródás vírus (PLRV) okozzák a legsúlyosabb termésveszteséget burgonyatáblákon. Az ellenük irányuló legfontosabb védelem a fémzárolt vetőgumó felhasználása. Szántóföldi vegetációban a vektorok elleni védekezés hatékonysága már az időzítéstől függ, melyet a növényállományba kihelyezett sárgatálakba repült egyedszám alapján lehet megítélni. E kórokozók terjesztésében a leghatékonyabb, egyben növényvédelmi szempontból a legveszélyesebb vírusvektor szintén a zöld őszibarack-levéltetű. Kisebb jelentőségű fajok, de megemlíthetők még a szintén csonthéjasokról migráló zöld bogáncs-levéltetű (Brachycaudus cardui) és a sárga szilva-levéltetű (Brachycaudus helichrysi).
Cukorrépa esetében a vírusos sárgaság (beet yellows virus) levéltetvek gyérítésén keresztül történő megfékezését kell kiemelni. A répa inkrusztálása során a vetőmagra felvitt rovarölő szerek sikeresen megfékezik a kezdeti levéltetű kolóniák kialakulását. Ezt követően a kórképek megfékezésének sikere a nyár derekára csúcsosodó levéltetű egyedszám kémiai megfékezésétől várható.
Napraforgón a sárga szilva-levéltetű mellett a fekete répa-levéltetű okoz jellegzetes tányértorzulást, virág sterilitást. Elsősorban emiatt lehet szükséges a fejlődő levéltetű kolóniák (3. kép) ellen a virágzás előtt méhkímélő technológia alkalmazásával védekezni.
*
Összefoglalva e vírusbetegségeknek kitett kultúrák, különösen őszi-, kajszibarack és burgonya állományok megóvásához a preventív agrotechnikai elemek mellett a vektor szervezetek betelepülésének, felszaporodásának megakadályozása is hozzátartozik, melynek egyaránt fontos alkotórésze a termőterület helyes megválasztása. A továbbiakban pedig a szomszédos gyümölcs- és szántóföldi kultúrák állományaiban külön-külön végzett, sikeres inszekticides beavatkozások egységesen a vírusos eredetű megbetegedések csökkenését eredményezhetik.