Tetves a borsó, mit lehet tenni?

Agrofórum Online

P. Gábor: A frissen kikelt borsómat elléptek a levéltetvek. Mit tehetek ellene?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

A borsó egyik fő kártevője a borsó-levéltetű, mely mind a zöld növényi részeket, mind virágzatot és a termést is károsítja. Gyors felszaporodásával, akár néhány nap alatt komoly károkat tud okozni. Virágzáskor a borsó nagyon érzékeny, a szívogatásuk hatására lecsökken a virágok kötődésnek aránya, így kevesebb termést realizálhatunk eredményeképpen. Továbbá a hajtásvég torzul, sárgul majd elszárad. Mindemellett vírusvektorként is igen jelentős szerepet tölt be.

Meleg, korai tavasz kedvez a megjelenésének. A levéltetveknek rendkívül érdekes életciklusuk van. A tavaszi nemzedéksor megindítója, az áttelelő petékből kikelő ősanya, másnéven „fundatrix”, mely szárnyatlan szűznemző nőstény. A levéltetveknek megvan az a csodálatos képességük, hogy ivaros szaporodás nélkül képesek utódot létrehozni. Ezáltal hihetetlenül gyorsan tudnak hatalmas telepeket alkotni. Az ősanya leánynemzedékei, vagyis „fundatrigének” szárnyatlan és szárnyas szűznemző nőstények. A szárnyas alakok a fő gazdanövényt elhagyják, és új telepeket hoznak létre, míg a szárnyatlan alakok a fő tápnövényen maradnak, és azon szaporodnak.

Amennyiben hirtelen felmelegedések történnek és a napi hőmérsékletek elérik a 18°C-ot, akkor több faj is megjelenhet a borsóban. Mivel a borsó egy korai növény és a ruderáliákon a környező mezővédő sávokon telelnek a levéltetvek és ott a kitavaszodáskor nem megfelelő íz világa van a fakadó növényzetnek. A zsenge borsó hajtások kedvező íz világot teremtenek az áttelelő alakok érési táplálkozásához és tömeges tojásrakásához és tömeges elevenszüléséhez. A szárnyas alakok szél szárnyán szállítódva több 100 méteres távolságból is betelepedhetnek a fiatal borsó növedékbe.

Láthatjuk, hogy a levéltetvek elleni védekezést nem szabad elhanyagolni, mert komoly kárt okozhat. A legfontosabb a védekezési stratégiában az időzítés, érdemes még a jelentősebb telepek megjelenése előtt inszekticides kezelést végrehajtani. A levéltetveknek a természetben is megtalálhatóak a természetes ellenségei, vagyis a zengőlegyek. Érdemes a zengőlegyekre odafigyelni és olyan kezelést választani, ami nem bántja őket, például a flonikamid.. A kezelésre továbbá használhatunk piretroidokat, mint deltametrint, alfacipermetrint, lambda-cihalotrint, ezekről tudni kell, hogy nem kímélik a hasznos élőszervezeteket.

Különleges zöldségnövények

2018. június 28. 09:35

Természetes a kíváncsiságunk. Egy idő után vágyunk is az újra. Szeretnénk új ízeket és színeket a tányérunkra, egy egyszerű reggeli szendvics mellé ugyanúgy, mint egy otthoni kerti sütögetésnél vagy gourmet-vacsoránál is. Az étkezéseink során páratlan gasztronómiai élményben gazdagíthatnak a különböző formában elénk kerülő zöldségnövények.

A borsó védelméről

2021. április 16. 08:18

A borsó mind szántóföldi, mind kiskerti termesztésben eléggé elterjedt növény hazánkban. Értékes, magas fehérje tartalmú takarmány, de étkezési célú felhasználása is jelentős. Növényvédelme nem túl bonyolult, ugyanakkor néhány károsító korai fellépése jókora, bár kevésbé látványos kártételt eredményezhet, amelynek mind a termés mennyiségére, mind pedig koraiságára erős negatív hatása van.

Borsó: a vontatott kelés kedvez a csipkéző bogaraknak

2019. március 19. 07:30

Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.

Mikor kelnek ki a kertbe elvetett zöldségmagok?

2023. április 10. 04:36

Kérem szíves válaszukat: mikor kelnek ki a kertbe elvetett zöldségmagok?