A friss retket fehér kukacok eszik, mit tehetek ellene?

Agrofórum Online

O. Gizella kérdése: A kertemben szedett friss retket fehér kukacok eszik. Mik ezek és mit tehetek ellene?

Aki válaszol: Tóth János, kertészmérnök, okleveles növényorvos

Tistelt Olvasó!

Tavaszi első zöldségeink közé tartozik a retek, melyet nemcsak mi fogyasztjuk szeretettel, hanem a kertünkben megtalálható gyökérlégy (Phorbia radicum) és káposztalégy (Phorbia brassicae).

A retek rövid tenyészidejű növény, így szerencsére nem kell túl sok kártevővel számolnunk, de amik megjelennek, azok igen komoly kártételt hagynak maguk után. A gyökérlégy és a káposztalégy akár 80-100%-os kárt is okozhat.

A gyökérlégynek 2-3 nemzedéke is kifejlődik évente. A hőmérséklettől függően rajzik ki az első nemzedék, akár már március elején is megindulhatnak. A tojásaikat a tápnövény közelébe (jelen esetben a retek), a talaj repedésibe vagy a növények tövéhez rakják.  A lárvák behatolnak a gumóba, ahol járatokat készítenek, ahol növekedésükkel arányosan egyre nagyobb járatokat készítenek, így a károsított növény étkezésre alkalmatlanná válik. A kárképet a betakarításig nem látjuk, mivel a gumó kettévágásánál vesszük észre a járatokat. A lárvák 2-14 nap alatt kikelnek, a hőmérséklettől függően. Csontszínűek, kifejődve akár a 8-10 mm-t is elérik.

A másik lehetséges kártevő a káposztalégy, melynek ugyanaz a fejlődés menete, mint a gyökérlégynek. A káposztalégynek 3 nemzedéke van, mely hosszasan elhúzódhat, így sokáig jelent veszélyt növényeinkre.

Az első és legfontosabb védekezés a vetésforgó betartása, mivel mindkét kártevő a talajban telel báb formájában. A kikelt lárvák tápnövény hiányában elpusztulnak.

A kiskertekben további megoldást jelenthet a növények takarása fátyolfóliával a vetés után. Ezt a módszert kizárólag olyan helyen lehet alkalmazni, ahol előtte nem termesztettünk a gyökérlégynek és a káposztalégynek megfelelő tápnövényt a korábbi években.

Kémiai védekezést az imágók ellen vethetünk be. A legyek tojásai lerakásának ellen piretriodok csoportjába tartozó hatóanyagot használhatunk, mint például a deltametrin. A legyek rajzása, illetve a tojáslerakás kezdetén feltétlenül szükséges a kémiai védekezés. Az elhúzódó rajzás miatt a készítmények hatástartamától függően többszöri permetezésre van szükség. Tekintettel a rövid tenyészidőre, a rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejű rovarölő szerek használata indokolt.

Milyen zöldségfajokat vethetünk még a nyár közepén?

2024. július 10. 04:37

Milyen zöldségfajokat vethetek másodvetésben, akár még most, a nyár közepén is? Válaszukat köszönöm!

Palántázás kisokos I. – Milyen zöldségfajokból ne neveljünk palántát?

2024. február 29. 05:40

Itt az ideje, hogy beszerezzük a család és a magunk örömére a vetőmagokat, hogy elindíthassuk a szezont a veteményeskertben. Palántákat is bőszen nekiállunk nevelgetni, de egyvalamit tudnunk kell: vannak olyan zöldségfajok, amiket azonnal szabadföldbe, a végleges helyükre kell vetni, nem pedig palántázni.

3 zöldség, amit ősszel is vethetünk

2021. szeptember 25. 15:38

Ki mondta, hogy ősszel nem lehet vetni zöldséget? Vannak bizony olyan zöldségfélék, amit kifejezetten ajánlott ősszel vetni, nemcsak télállósága miatt, hanem azért is, mert akkor a késő őszi időszakban is hozzájuthatunk általuk a friss zöldségekhez.

A 10 legkönnyebben termeszthető otthoni zöldségféle

2022. június 21. 14:39

Nem árt tudnia, mely zöldségeket lehet a legkönnyebben magról vetni!