Már az íriszeket is pusztítja valami?

Agrofórum Online

F. Mária kérdése: Íriszeim leveleit szürkés színű lárvák rágták. Egyes töveken alig maradt levél. Milyen kártevő lehet, és hogyan védekezhetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 
  

Kedves Érdeklődő!

Az íriszek egyik – alkalmilag – jelentős kárt okozó kártevőjéről van szó az írisz (nőszirom) levéldarázsról, a rovar tudományos neve Rhadinoceraea reiteri. Nem rendszeresen fellépő kártevő, egyes években viszont feltűnő, súlyos rágáskárokat okoz az íriszfajok levelein. Gyakran csiga rágásnak tulajdonítják, bár a rágások képe lényegesen eltérő: a csigák szabálytalan lyukakat rágnak vagy karéjoznak, míg a levéldarázs lárvák a levelek párhuzamos erezete között rágnak, hosszúkás vonalas alakban.

Az írisz levéldarazsak a talajban telelnek elő-báb alakban, gubókban az íriszek tövében, ott is bábozódnak, és április elején kelnek ki a fényes, fekete színű 5-9 mm méretű levéldarazsak. A levelekre rakott petékből kibújó lárvák azonnal rágni kezdik a levél erek közötti levéllemezt: A pici lárvák csak az egyik oldalát rágják, a fejlettebbek már a levéllemezt átrágják. A rágásképük mindig vonalas, párhuzamos oldalú, a kemény levél ereket nem szokták fogyasztani. Lárvák fejlődésük során többször vedlenek, kifejlődve elérhetik a 20 mm-es nagyságot. A lárvák háta szürkés, míg a fejük sötét, feketés színű. 11 pár lábbal rendelkeznek. Akik nem rendszeresen nézegetik virágaikat, általában már a nagyméretű lárvákra illetve azok kártételére szoktak felfigyelni, amikor a levélzet nagy része eltűnik. Nem ritka az úgynevezett tar-rágás. Az utolsó lárvaállapot okozza a komoly kártételt. Ebben a fejlődési stádiumban  azonban már kevésbé hatásosak az ellenük alkalmazott rovarölő szerek.

Védekezés lehetősége

Ahol egyszer már megjelent a kártevő, azt követő években újbóli jelenlétére számítani lehet. Április első felében 2-3 naponta érdemes megfigyelni az írisz növények lombját, a fiatal lárvák keskeny, apró, hosszúkás rágásnyomait. Az első lárva stádiumú álhernyók nagyon aprók, alaposan keresni kell őket. Ekkor, a néhány mm-es lárvák ellen érdemes rovarölő szeres kezelést alkalmazni, megakadályozni kifejlődésüket, a komolyabb rágási kártételt. A piretroid és acetamiprid hatóanyagú készítményekkel – tapadást segítő adalékanyag hozzáadásával – eredményesen megelőzhető jelentős kártételük. Kertekben néhány tőből álló nőszírom állományban a lárvák összegyűjtése is hatásos megoldás.

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?

A puszpángmoly első nemzedékének rajzása megkezdődött, készülni kell a védekezésre

2018. június 7. 04:00

S. Angéla kérdése: Puszpáng bokraimat eddig sikerült megvédenem idén a puszpángmoly lárváinak rágásától. Mikor várható az újabb fertőzés?

Ezeket a növényeket ültesse a télen is csodálatos kertért

2020. november 17. 11:48

Sokan azt gondolják, a kert csak tavasszal vagy nyáron tudja virágos arcát mutatni, pedig számos olyan őszi növény van, amelyet ha az első fagyok előtt elültetünk, alapjaiban tudják meghatározni téli kertünk, balkonunk, vagy erkélyünk hangulatát.

Új tudományos hátország a dísznövénykutatásban

2018. október 11. 07:02

A Gyümölcs-és Dísznövénytermesztő Kutatóintézet azon fog dolgozni, hogy a jövőben a térség legjelentősebb dísznövénytermesztő központja legyen Magyarország.