Sz. Csaba kérdése: Érdeklődnék, hogy mit tehetünk házikertben a molyok kártételének elkerülése, csökkentése érdekében? Pl. almamoly, barackmoly. Folytatnak-e az imágók érési táplálkozást, lehet őket célozni valami rovarölő készítménnyel, vagy a tojásból kikelő lárvákat kellene elcsípni mielőtt befúrják magukat? Milyen III. kategóriás eszközök vannak?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Csaba!
Az almafák növényvédelmét alapvetően meghatározó kártevő faj az almamoly (Cydia pomonella). Károsítása hatására a termés akár jelentős része is kárba veszhet. Magyarországon két teljes nemzedéke fejlődik, de előfordulhat egy részleges harmadik nemzedéke is. Kifejlett lárvaállapotban telel a fatörzs védett részein. Az első nemzedék május elejétől-közepétől rajzik, ami június közepéig-végéig tart. A második nemzedék lepkéi június végétől, július elejétől rajzanak és elhúzódó fejlődésmenete miatt ettől az időszaktól kezdődően gyakorlatilag szeptember közepéig állandóan előfordulnak rajzó példányai.
A lepkék alkonyatkor, éjszaka aktívak és a rajzást követő napon már párosodhatnak. A tojásból kikelő kis hernyók rövidebb-hosszabb ideig mozognak, amíg befurakodásra alkalmas helyet nem találnak. Ez az időszak az, amikor a kémiai védekezés időszerű, hiszen ilyenkor a hernyó hosszabb időn keresztül ki van téve a rovarölőszerek hatásának. Az imágók rajzásának menete szexferomoncsapdával megbízhatóan nyomon követhető, ennek alapján a tömeges tojásrakás, majd a lárvák tömeges kelésének ideje is jól meghatározható. A III. kategóriás hatóanyagok közül a lambda-cihalotrin, klórantraniliprol, acetamiprid, spinozad engedélyezett.
Környezetkímélő, szelektív módszer, csak az almamoly fiatal lárvái ellen hatékony granulózis vírus tartalmú készítmények is rendelkezésre állnak. Hasonló hatású a Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki hatóanyagú mikrobiológiai készítmény is, mely az almamoly, aknázómolyok, sodrómolyok fiatal lárváit is pusztítja.
A barackmoly (Anarsia lineatella) fő tápnövénye a kajszi és az őszibarack. Az áttelelt hernyók kezdetben a rügyeket és a fiatal hajtásokat károsítják. Nyáron a hernyók a csonthéj megkeményedése után a gyümölcskocsány körüli részen rágnak a termésbe. A barackmoly a fás részekben lárva alakban telel át. Az első nemzedék imágói május végétől, júniusban, az alkonyati órákban rajzanak. A második nemzedék egyedei júliusban, a harmadiké augusztusban rajzanak. A hímek rajzásmenete ebben az esetben is feromoncsapdával megfigyelhető. A tömeges rajzás, illetve a rajzáscsúcsok ismerete elengedhetetlen az okszerű védekezéshez. A hajtásokban fejlődő hernyók a fonnyadó hajtásvégek levágásával és megsemmisítésével is elpusztíthatók.
A védekezést kora tavasszal az áttelelt hernyók ellen célszerű időzíteni, később a tömeges tojásrakás idejére, az egyes nemzedékek csúcsrajzását követő napokban (lambda-cihalotrin). Az almamolynál említett Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki hatóanyagú mikrobiológiai készítmény többek között barackmoly és keleti gyümölcsmoly lárvái ellen is felhasználhatóak.