18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár

Mi fertőzi meg a muskátlikat?

Agrofórum Online

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A xantomonászos betegség (Xanthomonas campestris pv. pelargonii) a muskátli elterjedt, nagyon gyakori betegsége, mely levélfoltosságot és szárrothadást is okozhat. A kezdetben kialakult foltok kör alakúak és vizenyősek, melyek idővel 3-5 mm nagyságúvá válnak, közepük megbarnul vagy barnás-fekete lesz, szegélyük pedig sárga marad. A foltok fokozatosan összefolynak, majd a levél hamarosan elszárad. Esetenként a folt az érközökben található, és a levelek érközi sárgulása, majd nekrózisa következik be. A baktérium főként nagyobb mennyiségű csapadék és nyári meleg hatására a virágzati szárat is fertőzheti. A száron ebben az esetben vizenyős, egyre növekvő, sötétbarna, majd fekete, foltszerű elhalások láthatók. Az elhalás a teljes szárrészre is kiterjedhet, ezáltal a szár nedvesen, nyálkásan elrothad, majd ráncosan összetöpped, megfeketedik és elszárad.

A kórokozó a beteg növényeken és a talajon elfekvő növénymaradványokon tud fennmaradni. A növények között a baktérium felfröccsenő öntözővízzel is terjedhet, valamint átvihető a fertőzött vágóeszközökkel is. A fertőzésnek kedvez a magas páratartalom, a sok csapadék és a magas hőmérséklet. A baktérium optimális hőigénye 24–27 °C, kedvező viszonyok esetében a tünetek már 2-4 nap alatt megjelenhetnek.

A védekezés a megelőzésen alapszik. Szaporításra csak baktériummentes anyanövények használhatóak. A növényeket a dugványozás során kézzel törjük, ha kést használunk a rendszeres fertőtlenítés elengedhetetlen! Öntözővizet lehetőleg a talajra kell juttatni, a növények levelét ajánlatos szárazon tartani.  A tüneteket mutató leveleket távolítsuk el a növényekről. A bakteriális fertőzés megelőzése érdekében réztartalmú szerekkel permetezhetünk. Az edényben nevelt növényeket erősen csapadékos időszakban lehetőség szerint tegyük olyan helyre, ahol az eső nem éri. A növények alatti tálcát ilyen időjáráskor érdemes eltávolítani, így a felesleges víz akadálytalanul tud elfolyni.

12 növény, amely távol tartja a nemkívánatos rovarokat

2024. május 22. 14:40

Rovarriasztó dísz- és fűszernövényeket mutatunk, amelyek illata számunkra kellemes, a vérszívók viszont (remélhetőleg) elkerülik őket.

Fontos a dísznövényágazat stratégiai céljainak támogatása

2020. szeptember 9. 08:17

A Nemzeti élelmiszergazdasági válságkezelő programból az egyes kertészeti tevékenységet végző vállalkozások részére a kormány további 1,4 milliárd forint összértékű támogatást nyújt.

Hagymás, gumós, hagymagumós és gyöktörzses dísznövények

2019. november 10. 05:36

Hajlamosak vagyunk egy kalap alatt emlegetni azokat a dísznövényeket, amelyek különböző módosult föld alatti szárral rendelkeznek. A dísznövények esetében a leggyakoribb módosult formák a hagyma, a hagymagumó, a gumó és a gyöktörzs.

Örökzöld tippek a díszkertbe: mit ültessünk most?

2022. október 20. 05:36

Milyen örökzöldeket ültessünk az őszi díszkertbe? Erről hoztam most pár gondolatot.