Mitől barnul a japánfűz levele?

Agrofórum Online

Végre megkaptam álmaim tárgyát a japánfűz fámat. Sajnos május végi kiültetés után sok levele elbarnult, elhalt. Mit tudok tenni, hogy életben maradjon?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nagyon szép, különleges és kifejezetten divatos a kiválasztott fája, a japánfűz (Salix integra). A levelek érdekes mintázatú tarka színe és kecses, vékony formája, mely a törzs végén, mint egy bokréta helyezkedik el, teszi vonzóvá. A faj leírása szerint nem kíván különleges elbánást: szereti a napot, és mivel fűz, a sok vizet.

A felmerült problémát több tényező is okozhatja, de szerencsére egyik sem veszélyezteti a fácska életében maradását.

A növények leveleinek zöld színét azokban lévő és az anyagcserét folytató zöld színanyag (klorofill) adja. A tarka, nem egyszínű levelű növényeknél a leveleknek csak az a része tartalmazza a klorofillt, ami zöld maradt, a fehér vagy sárga színű levélrészek nem. Az ilyen növények asszimilálása az alacsony klorofill tartalom miatt csökkentett. Megfigyelések szerint minden tarka levelű növénynél a világos színű levélrész a napsütésnek, annak égető hatásának, az UV sugárzásnak kevésbé képes ellenállni, érzékenyebb rá, mint a zöld levelű változata. Ezeken a helyeken könnyen károsítja a napsugárzás, és napégést okoz. A napra mindig a legfiatalabb hajtásvégek a legfogékonyabbak, azok szoktak károsodni.

Ezen anatómiai okok mellett még a károsodást fokozhatja, ha a fácskát kiültetés előtt nem szoktatják a leendő helyéhez. A dísznövények többségét nem hazánkban nevelik, hanem külföldről szállítják hűtőkamionokban. Több napig is alacsony hőmérsékleten tárolják azokat, így az utazás alatt nem szorulnak gondozásra és túlélik a szállításukat. A meleg külső hőmérsékletre kikerülő konténeres fáknak akklimatizálódni kell új környezetükhöz, amihez idő és fokozatosság szükséges. A megvásárolt, kiültetésre váró fákat előbb teljes árnyékban, majd félárnyékban, végül teljes napra ajánlott helyezni 1-1 hétig kiültetés előtt és bőségesen öntözni.

A már kiültetett fát az első évben, amikor a begyökeresedésnek kell megtörténnie, bőségesen javasolt öntözni. Előfordulhat, hogy a fa belső, a törzshöz közeli levelei kezdenek elsárgulni, ami a vízhiányt jelzi. A lombozatot a tűző nap idejére – 11-15 óra között májustól augusztus végéig – árnyékolni. A károsodott, napsugárzás miatt elhalt hajtásvégeket az élő részig nyugodtan metssze vissza, hamarosan új hajtások növesztésével pótolja a fa azokat. A japánfűzfákat gömb koronára alakítva árusítják, a későbbiekben a koronáját évente legalább 1 alkalommal vissza szokták metszeni. Az elhalt hajtásvégek visszametszésével a korona alakító metszést is egy menetben most elvégezheti.

Mitől lettek besüllyedt, barna foltok az almák héján?

2023. szeptember 25. 04:37

Almáinkon a képen látható foltosodás jelent meg, főleg a sárga héjú fajtán. A folt besüllyed a húsba, belül barna, mintha pudvás lenne. Mi ez a betegség, tudok-e még ellene tenni bármit? Megelőzhető?

Mire figyelmeztetnek a szőlőmetszéskor látható tünetek?

2020. január 28. 09:45

S. Soma: Érdemes-e a szőlő téli metszésekor alaposabban szemügyre venni a növényt? Vannak-e olyan árulkodó jelek, amelyek megkönnyíthetik vagy előkészíthetik a szőlő növényvédelmét?

Miért nem érett meg a szeder gyümölcseinek nagy része?

2023. február 16. 04:36

Vajon miért nem érett meg tavaly a szeder gyümölcseinek nagy része? Kérem szépen szakmai véleményüket!

Káros a fán élő taplógomba?

2022. október 27. 04:37

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?