Miért kezdtek el sárgulni a platánfa levelei ültetést követően?

Agrofórum Online

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy nem régiben vásároltam egy platánfacsemetét, amelyet egy szép napos helyre, a kert közepére ültettem, de az ültetést követően (3-4 nap múlva) nagyon elkezdtek sárgulni a levelei, majd barnulva lehullani. Mi lehet ennek az oka? Túl sok vagy túl kevés víz esetleg? Naponta locsoltam a fát 10-15 liter vízzel körülbelül. Előre is köszönöm a választ.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Kép hiányában sajnos csak az okokat tudom felsorolni, melyek a levelek sárgulásához, majd végezetül pedig barnulásához vezethettek. Elsősorban abiotikus körülmények okozta elváltozásra gondolnék, melyet akár az ültetési stressz, a megváltozott körülmények is okozhattak. Nem tudom milyen ültetési anyagot vásárolt, de általában konténeres, vagy földlabdás formában árusítják a díszfákat, melyek jobban viselik új helyre való kerülésüket. A faiskolában, árudákban a tartási körülmények egyaránt kihatnak a fa életére, esetleges tápanyaghiányokra és azok tüneteinek megjelenésére. A sárgulást több tápelem nem megfelelő aránya is kiválthatja, mely végezetül barnuláshoz, levélelhaláshoz vezethet. A tartási körülmények megváltozása, esetlegesen a fa árnyékból napfényes helyre való kerülése is okozhat ilyen problémát. A víz mennyisége lehet, hogy elegendő volt, amennyiben nem túlzottan száraz talajba ültette, mert olyan esetben akár 30-40 liter vízadagot is érdemes lehet öntözésenként kijuttatni a fának az ültetést követő időszakban.

Nem szabad viszont megfelejtkezni a növényvédelmi okokról sem, hiszen e fafajon a platán csipkéspoloskák gyakori kártevőnek számítanak. Kártételére már tavasztól számítani lehet, szívogatásának hatására a levéllemez kifakulása, sárgulása, végezetül pedig elszáradása és lehullása tapasztalható meg. A károsodott levelek fonáki oldalán apró egyedeik, valamint apró fekete szemcsés ürülékük is megtalálható. A védekezést érdemes kora tavasszal elkezdeni, hiszen egyedei a fás részeken telelnek át, így a lemosó permetezés hatékony védekezésnek számít. A már leveleken táplálkozó egyedek ellen acetamiprid, valamint deltametrin hatóanyagot tartalmazó készítményekkel egyaránt lehetséges permetezni.

A lisztharmattal fertőzött levelek egyaránt sárgulnak, de a tünetek közé tartozik továbbá azok torzulása is. A betegség kezdetben a fiatal hajtásvégeken jelenik meg, így főként a fiatal fákon okozhat jelentős problémát azok idő előtti lombvesztése által. A fertőzés továbbterjedésének megakadályozása érdekében a beteg levelek vagy hajtásvégek eltávolítása is megoldást jelenthet, kémiai védekezésre pedig a kontakt hatású kén, valamint a felszívódó penkonazol hatóanyag is alkalmazható.

Metszéssel is csökkenthető az almafák lisztharmat fertőzése?

2021. február 27. 06:56

A fertőzött rügyekből fejlődő hajtások valamennyi levele fertőzött lesz, rajtuk összefüggő fehéres lisztharmat bevonat jelenik meg.

Hogyan lehet megkülönböztetni a szőlő fehér bevonatot képező betegségeit?

2023. július 24. 07:10

Egyik szőlőtőkémen, annak levelein, hátoldalán, fehér bevonat fejlődött. Szomszédokkal vitatkozunk, hogy melyik betegségről is van szó. Hogyan lehet szétválasztani biztonsággal a szőlő fehér szövedéket képező betegségeit egymástól, milyen tulajdonságaik alapján, mikroszkóp nélkül?

Kalászos helyzetkép tél közepén

2024. január 22. 16:40

Az idei téli időjárás meglehetősen változatosra „sikerült”. Voltak az eddigi téli hónapokban nem egyszer melegrekordok is, de pl. január második hetében durva fagyok is próbára tették a kint telelő kultúrákat és a rajtuk élő kórokozókat egyaránt.

Borsó: a vontatott kelés kedvez a csipkéző bogaraknak

2019. március 19. 07:30

Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.