Banánfa teleltetése miként lehet a szabad kertben?

Agrofórum Online

Lehetséges, illetve érdemes a házikertbe ültetni banánfát? Hogyan zajlik a banánfa teleltetése a szabad kertben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A japán banán vagy fagytűrő banán, tudományos néven a Musa basjoo, a hobbikertészek körében egy egyre nagyobb népszerűségnek örvendő, leveleivel díszítő kerti növénynek számít. Ez nem is csoda, hiszen egyedei igazi trópusi hangulatot árasztanak. Nevével ellentétben e faj nem Japánból, hanem Kínából származik és a banánfélék (Musaceae) családjába tartozik. A banánfa teleltetése fontos feladat a szabadban, különösen a fagytűrő fajtáknál, mint a Musa basjoo. A gyöktörzs védelme és megfelelő takarása elengedhetetlen a sikeres átteleltetéshez.

A banánfának ahhoz, hogy jól érezze magát, elsősorban ültetési helyét kell megfelelően megválasztani, melynek mindenképpen naposnak és melegnek kell lennie. Nagyméretű levelei a széltől akár könnyedén meg is sérülhetnek, elszakadhatnak, ezért lehetőség szerint védett körülményeket keressünk számára a kiültetéskor. Talaj iránt nem kimondottan igényes, de a jó vízáteresztő képességű és humuszban gazdag talaj a legjobb számára. Öntözni rendszeresen csak aszályos periódusokban szükséges, valamint a nyár folyamán időnként, a kora reggeli vagy a késő esti órákban a slaggal történő zuhanyoztatást is meghálálja. Gyors növekedése és nagyméretű levelei miatt a növénynek minden tavasszal érdemes tartós műtrágyát adni, vagy megfelelő mennyiségű komposzttal ellátni.

Banánfa teleltetése a kertbe
A banánfa egy igen dekoratív növény (fotó: Pixabay)

Fagytűrő banánfa teleltetése kerti körülmények közt lehetséges?

A fagytűrő banánfa, ahogy nevében is benne van, alapvetően hazánkban is átteleltethető kerti körülmények között, de a biztos átteleléshez nem árt neki némi segítséget nyújtani. Különféle változatai nemcsak megjelenésükben, hanem télállóságukban is eltérhetnek egymástól. A fajták közül pl. a ’Nana’ akár a -15 fokot is képes átvészelni, de a ’Sapporo’ fajtája egyaránt jó fagytűrő képességgel rendelkezik.

A hideg hatására a banánfa levelei minden esetben visszafagynak, még a legfagytűrőbb fajtáknál is, így ezek levágását még a tartós fagyok előtt érdemes elvégezni. A fagytól a növény gyöktörzsét kell védeni, hiszen ebből tud a növény tavasszal újra kihajtani. A banánfa szárát is vágjuk vissza kb. 1 méteres magasságban, majd eköré helyezzünk el 3-4 db karót, melyet körbe hálóval borítunk. Ennek a hálónak a segítségével ugyanis belülről a növény törzse köré helyezett leveleket, faforgácsot vagy szalmát közvetlenül a gyöktörzsnél tudjuk tartani. Arra is ügyeljünk, hogy a meghagyott törzset teljes hosszában betakarjuk, az ne látszódjon ki, de ne is tömjük meg túlzottan a növényi anyagokkal. Az elkészített borítást csak tavasszal, a tartós fagyok elmúltával érdemes leszedni. Összességében elmondható tehát, hogy meg lehet próbálkozni a fagytűrő banánfa házikerti ültetésével, igen dekoratív, és kellemes trópusi hangulat teremthető vele.

Mi lehet a bajuk a szamócapalántáknak? Miért száradnak a levelek?

2023. június 4. 11:35

Kérem segítségüket! Mi lehet a bajuk a szamócapalántáknak? Képeket mellékelek. Köszönöm!

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, II. 

2024. január 15. 11:10

A fejes saláta trágyázását – abból adódóan, hogy viszonylag kevés tápanyagot igényel - sokan könnyen teljesíthető termesztési kritériumnak tekintik, pedig mint írásunk első részében is jeleztük, rövid tenyészidejéből, és a környezeti tényezőkkel szembeni bizonyos érzékenységéből adódóan, nem egyszerűen megvalósítható technológiai elem.

Vízjogi engedély nélkül is díjmentesen lehet öntözni

2019. május 6. 09:17

Az intézkedést a szárazság miatt vezette be a kormány, a gazdák így külön engedély nélkül 1200 köbméternyi vizet használhatnak fel mintegy 100 hektárnyi területen legfeljebb egy hónapig, a tartósan vízhiányos időszakban.

Nagy István: az új törvény megfelelő rangra emelheti az állattenyésztést

2019. június 9. 10:08

Nagy István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Tájékoztató agrárfórum és fajtabemutató című rendezvényén ismertette a mezőgazdaságban várható fejlesztéseket, intézkedéseket. Az agrárminiszter elmondta: bízik abban, hogy az új állattenyésztési törvény augusztus 1-jétől életbe léphet.