24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Miért vannak szürke foltok a csemegekukorica végén?

Agrofórum Online

Csemegekukorica töveken elszórva címeren és a csöveken furcsa, néhány cm-es képletek nőttek, színük szürke, belsejük feketés. Mik ezek és tehetek-e ellenük bármit?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Üdvözlöm!

Mind a takarmány, mind a csemegekukoricát és még a dísz kukoricát is, fertőzik az üszög betegségek.

A kukoricának két üszögbetegsége ismert: a gyakori és általánosan elterjedt a golyvásüszög (kórokozó neve Ustilago maydis). Ez a gomba a növény minden részét megfertőzheti, csíranövény korban pusztulást, a száron, leveleken eltérő méretű daganatokat okoz. De elsősorban a címeren és a csöveken kifejlődő daganatok (golyvák) a jelentősek, melyek, ezüstös színű hártyával fedettek, belül kezdetben fehéres színűek, tömörek, amint beérnek, feketés üszög spórák milliói töltik ki a golyvák belsejét. Megérve a hártya kiszakad, a spórák a szél, eső segítségével szétterjedek és tovább fertőzik a növényeket valamint a talajt. Az üszögspóra sebzéseken (szél, jégverés) és légzőnyílásokon is behatol a növényekbe.

A kukorica rostosüszög (kórokozó: Sorosporium holci-sorghi) a kukoricán csak a címert és a csöveket károsítja azok elüszkösödésével. A megérett üszög spórák kiszóródása után a szállító edények rostjai, szálak maradnak vissza a hártya alatt. A csőfertőzésnél általában a teljes cső üszkösödik, ami a csuhélevelek takarása miatt sokáig rejtve maradhat.

Minkét gombánál a kihullott üszög spórák növényi maradványokon és a talajban több évig fertőző képesen fennmaradnak. A fertőzést vagy a talajban áttelelő vagy a kukoricaszemre tapadt üszög spórák indítják el. Csíranövény korban pusztulást, gyenge kelést okozhatnak.

Védekezni ellenük, amikor már a betegség tüneteit észlelhetők, nincs mód, de megelőzése eredményes. Ahol megjelent a betegség legalább 3-4 évig kukoricát ne termesszünk, tartsuk be a vetésforgót (még házi kertben is). A maggal történő terjedését magcsávázással lehet megakadályozni, a vetőmagok csávázását a vetőmag előállító üzemek végzik. A kórokozóknak a meleg hőmérséklet kedvez, a későn, melegben vetett, száraz talajban nevelt, magas nitrogén ellátással termesztett kukoricáknál, a betegség kifejlődése gyakoribb. Kis területen termesztett kukoricánál a védekezés része lehet a növények rendszeres figyelése és a golyvák eltávolítása zárt zsákokba képződésük kezdeti stádiumában még hártyájuk felszakadása előtt, így megelőzhető az üszög spórák kiszóródása, a termőtalaj fertőzése. Betegség ellen magcsávázás formájában történik a csíranövények megelőző védelme, állomány permetezésre nem áll rendelkezésre engedélyezett fungicid.

Múló politikai bizonytalanság – erősödő jegyzések

2019. december 16. 14:17

A hazai piacon nagy a csend, az ünnepek közeledtével már nem csak az üzletkötések, de a szállítások is lassan leállnak. A szokásos két ünnep közötti időszak most még rövidebb lett, mindenki igyekszik lezárni folyamatban lévő ügyeit még a héten.

Támad a drótféreg, sok helyütt újra vetik a kukoricát

2019. június 7. 13:15

Soha nem látott drótféreg fertőzés tizedeli a kukorica és a napraforgó vetéseket egyes dunántúli megyékben (Lehet, hogy másutt is!)

ZEAL - Nagy segítség a kukoricának!

2020. május 13. 08:46

A 2020-as szezonban a kukorica vetésekor, illetve kelésekor országos aszály sújtja a mezőgazdaságot. Ugyan a talajban lévő nedvesség még elegendő, hogy a magokból a csíranövény kifejlődjön, azonban a későbbi fenológiai állapotokban, amikor a párologtató zöldfelület mérete ugrásszerűen megnövekszik, a megfelelő mennyiségű májusi és júniusi csapadék nélkül a kukorica vontatottan fejlődik, és a terméskilátások már a kezdeti időszakban jelentősen csökkennek.

Szép lenne a kukorica, de pusztítja a mezei vad

2018. július 18. 04:05

Az elmúlt hét száraz időjárása felgyorsította az őszi búza aratását, és amint végeznek vele, folytatódhat a rozs, a tavaszi árpa és a zab betakarítása. Csapadékosabb helyeken a kint levő búza kalászain megjelent a korompenész tünete.