22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Milyen kártevő jelent meg a sugárarália levelein?

Agrofórum Online

A legtöbb esetben az újonnan megvásárolt növényekkel hurcoljuk be őket lakásunkba, mellyel a többi növényünket is veszélyeztethetjük.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos  

Kedves Kérdező!

A vattaszerű, fehér képződményekből viaszos pajzstetvek jelenlétére lehet következtetni. A feltűnő, fehér, pamacsszerű képződmények megjelenése mellett a kártevők azonban a dísznövények nagymértékű kondícióromlását, levélhullását is okozzák. A rovarok az általuk ürített mézharmattal nem csak a levelek ragacsosságát okozzák, hanem a bútorokat is szennyezik. Évente több nemzedékük fejlődik ki, a dísznövényeken ezáltal egész évben megtalálhatók. A legtöbb esetben az újonnan megvásárolt növényekkel hurcoljuk be őket lakásunkba, mellyel a többi növényünket is veszélyeztethetjük. Az ilyen megvásárolt növényeket érdemes ezért pár hétig külön helyen tartanunk, kártevőmentességükről megbizonyosodnunk.

A kártevőkkel fertőzött szobanövénnyel hasonlóan járjunk el, mint frissen vásárolt társaival, különítsük el őket, majd kezdjük el a védekezést. Hatékony módszer lehet egyrészt a mechanikai védekezés. Szappanos, vagy mosószeres vizes szivaccsal a legtöbb kártevő lemosható a növényekről. A lemosást kövesse a növények tiszta vízzel való bő átmosása is. Amennyiben kémiai beavatkozás is szükséges a pajzstetvek ellen, a kíméletes szerek közül, olajos készítmények felhasználásával is védekezhetünk. A permetezéssel akkor lehetünk hatékonyak, ha többször megismételve, a növény minden részét és a levelek színi és fonáki oldalát is alaposan lekezeljük, tehát bőséges permetlével dolgozunk.

Erősebb fertőzési nyomás esetében, amennyiben a fent említett eljárásokkal nem jártunk sikerrel, a leghatékonyabb megoldást a növények felszívódó rovarölő szeres beöntözése jelentheti. Ezzel az eljárással a talajba behúzódó, rejtett részeken elbújó egyedeket is elérhetjük, hiszen a növényvédő szer a talajból is felszívódik és oda is eljut,  ahová a kontakt szereket nem tudjuk eljuttatni. A beöntözést maximum 2-3 alkalommal, 7-10 napos időközönként ismételjük. A permetléből minden alkalommal csak a szükséges mennyiséget állítsuk elő, valamint a növényvédelmi beavatkozásokat lehetőleg szabadtéren, jól szellőző helyen végezzük el!

A kártevők a dísznövényeinket sem kímélik

2018. május 4. 05:30

Dísznövényeink közül a buxuson ismét tarol a selyemfényű puszpángmoly hernyója.

Ezt a földet választottam II. rész

2019. szeptember 18. 04:36

A cikk rövid áttekintést kíván nyújtani arról, hogy milyen termesztőközegek – azon belül is földtípusok - állnak ma már rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény tulajdonságai (pl.: örökzöld növényföld), termesztési helye (szobanövény-föld, balkonnövény-föld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében.

Hasznos vagy káros a csodaszép fagyöngy?

2020. február 18. 12:04

K. Eleonóra kérdése: A közeli park fáin rengeteg fagyöngy látható. A fehér fagyöngy nagyon szép, de hasznos vagy káros?

Mit kell tudni a grincsfáról?

2021. december 24. 07:36

Mi is pontosan az a grincsfa? Van-e valamilyen hagyománya, vagy kapcsolódik hozzá valamilyen legenda vagy mese? Miből készül? Minden, amit érdemes tudni erről az új dekorációról.