Palántázzak vagy a szabadba vessek? Kertes házba költöztünk, veteményezésen gondolkodom. Milyen növényekkel érdemes kezdenem?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Minden növény életét a környezeti igényei határozzák meg, közülük legfontosabb a hőmérsékleti igényük, azok ismeretében lehetséges eredményesen nevelni, termeszteni őket. Kezdő hobbikertészként a paradicsomot és/vagy a kabakosokat (uborka, dinnyék) nevelését javaslom az első évre. Palántáik viszonylag egyszerűen nevelhetők, ezalatt többé kevésbé hasonló körülményeket igényelnek, így egymás mellett is gondozhatók kiültetés előtt. Mindkettő szabadba vetéssel is termeszthető.
Palántázással vagy helyrevetéssel? A palántanevelésnél a növények fejlődési idejük egy részét szabályozott, védett, igényeinek megfelelő helyen töltik, ezért gyorsan nőnek, így kiültetés után hamarabb teremnek. A palántaneveléssel a termés koraiságát segítjük elő. A helyrevetett magoncok növekedését a változó tavaszi időjárás befolyásolja, hol támogatja, hol lassítja. Előfordulhat, hogy a meleg tavasz oly mértékben felgyorsítja a kikelt növények növekedését, hogy virágzásuk, termésérésük ideje alig marad el a palántáról neveltektől. Hazai klímánk mellett fontos, hogy csak rövid tenyészidejű fajtáknál alkalmazzuk a helyrevetést, csak ezeknél van elegendő idő a termések beéréséhez egy átlagos nyári évjáratnál.
A magok lendületes csírázásához laza, levegős, folyamatos nedves talajt (közeget) és a növény igénye szerinti hőmérsékletet kell biztosítani. Csírázás első szakaszában a magok megduzzadnak, ebben a fejlődési fázisban saját tápanyagukat használják fel. Második szakaszban – a gyökerek és sziklevelek megjelenésekor – hőmérsékleti igényük a korábbinál alacsonyabb, és már fényt is igényelnek, a közeg nedvességtartalmát vissza kell fogni. Túlöntözés és kevés fény esetén a csíranövények megnyúlnak, szárúk túlzottan meghosszabbodik, elvékonyodik, gyenge lesz, a szikleveleket sem tudja megtartani. A felnyurgult csíranövények színe világos zöldre vált. Fejlődésük következő szakaszában megjelennek a valódi lomblevelek: párologtatásuk megindul, ezért már újra több vizet, rendszeres vízpótlást és tápanyag ellátást is igényelnek. Palánta korban nappal magasabb, éjszaka alacsonyabb hőmérsékletet kívánnak a növények. Paradicsom és uborka magok csírázásához 22-28 0C, szikleveles állapotban nappal 18-22 0C, éjszaka 17-18 0C, míg a valódi levelek megjelenésétől nappal 20-24 0C, éjszaka 18-20 0C az ideális hőmérséklet. Palántaneveléshez tőzeg használata terjedt el, sok levegőt képes magába zárni, vízmegtartó képessége is jó, kártevőktől, kórokozóktól mentes, biztonsággal tarthatók benne a növények. Tőzeg bár jó víztartó képességű, a palántáknál napi rendszerességgel ellenőrizni és szükség esetén pótolni kell annak víztartalmát. Valódi leveles palántáknál nélkülözhetetlen a tápanyag pótlása tápoldatozással meghatározott gyakorisággal, hiszen a tőzeg termesztő közeg üres.
Kérdésére adott válaszom: korai fogyasztásra palántáról nevelje, de ugyanazt a fajtát helyrevetéssel is próbálja meg termeszteni, bár későbben indul meg az érése, de tovább tart. Sikerülni fog. Még időben van, nincs elkésve. A palánta-neveléshez a paradicsom magokat február végétől, az uborkafélék magjait március második felében ajánlom elvetni.