A rozmaring az évelő és cserjés aromanövények közül az egyik leghálásabb. Nemcsak illatával bűvöli el a kerttulajdonosokat, de a konyhától egészen a házipatikáig számos helyen bevethető.
Készíts belőle rozmaringteát!
A rozmaring zöld leveleit szedjük le és sötét, meleg helyen szárítsuk meg a leveleket. Jól záródó dobozba, fénytől védve sokáig megőrzi illóolajtartalmát és akár a tél folyamán is készíthetünk belőle teát is magunknak. A rozmaringtea vérkeringést serkentő hatása növeli az agyi sejtek vérellátását. Élénkíti a memóriát. Hatóanyagainak köszönhetően stimulálja a máj működését, emésztésjavító és görcsoldó hatású. (Forrás: Maria Treben: Fűben-fában orvosság).
Natúrkencének is kiváló!
Régi nagy kedvencünk családilag a rozmaringkrém, amit mindenféle izomfájdalomra és ízületi gyulladásra használunk családi berkeken belül. Mivel hatóanyagainak köszönhetően jó fájdalomcsillapító is, így húzódásokra, kisebb zúzódásokra is használjuk. A népi gyógyászatban rengeteg rozmaring krémes megoldást találni, ha valaki utánanéz, de természetesen a szakorvosi ellátást nem pótolja.
Az eredeti népi gyógyászatban házi disznózsírból készült az igazi rozmaringkrém. Forrás alatt hevítve a rozmaringos zsiradék hamar elkészül, egy napig állni hagyjuk, másnap folyósra hevítjük és leszűrjük. Lezárható befőttesüvegbe hőtűszekrényben sokáig eltartható és bármikor bevethető.
Látványos szoliternövény nevelhető belőle
Levélszínéből és egész habitusából adódóan rendkívül impozáns. Egyes fajtái ráadásul hajtásaiban is „kis csavart” rejtenek. A kúszó rozmaring például kifejezetten szépen mutat kőedényekben. A tarka rozmaring sárga levélszegélyével hamar felhívja magára a figyelmet. Mivel örökzöld cserjéről beszélünk, így jól társítható olyan ágyásokban is, ahol a téli időszakban nincs zöld lombú növényzet.
Nem szeretik a macskák
Hogy ez öröm-e vagy sem, nem tudjuk, de mindenesetre a macskák nem kedvelik a rozmaring erőteljes illatát. Így ha olyan helyre ültetjük a töveket, ahol nem kedvelt vendégek lennének a macskák, akkor hamar sikerrel járunk. A rozmaringban található kámfor illata zavarja a szaglásukat, így nem szívesen közelítik meg a rozmaring töveket és annak környékét.
Használható a konyhában fűszerként
A rozmaring hatóanyagai a kámfor, borneol, alfa- és béta-pinén, valamint a linalool bár a gyógyászatban tölt be fontos szerepet, azért a konyhában is bőven megállja a helyét fűszerként. Bárányhúshoz, kacsához, marhahúshoz és vadhúsokhoz használható, de vigyázni kell vele, mert könnyen túl lehet adagolni, ahogy a hozzá hasonló levendulát. Ahogy a levendulánál is ismerni kell a mennyiségi korlátokat, úgy a rozmaringnál is fontos inkább kóstolgatva fűszerezni, mert a végén meglepetés érhet minket a konyhában.