Mire figyeljünk a tavaszi faültetés során?

Agrofórum Online

Az érzékeny gyümölcsfajok, mint pl. a kajszi, őszibarack, mandula, gesztenye és dió ültetését érdemes inkább tavasszal elvégezni.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák ültetésére általában két időszakban, ősszel, vagy pedig tavasszal kerülhet sor. Ősszel októbertől a fagyokig, tavasszal pedig a fagyok elmúltával a rügyfakadásig tartó időszakban végezzük el az ültetést.

Az érzékeny gyümölcsfajok, mint pl. a kajszi, őszibarack, mandula, gesztenye és dió ültetését érdemes inkább tavasszal elvégezni, hiszen e fajok gyökérfejlődése vontatottabb, így a tél folyamán a megfelelő talajnedvesség ellenére is kiszáradhatnak. Az almatermésűek és a bogyós gyümölcsfajok nagyobb biztonsággal ősszel is ültethetők.

Amennyiben ősszel még nem gondoltunk az ültetésre, ezáltal gödrünket sem készítettük el előre, a most kiásott gödrünk esetében gondoskodjunk arról, hogy talaja morzsalékos legyen. A hely kiválasztásakor tartsuk szem előtt azt, hogy a fa az évek során terebélyesedik, ezért pl. a kerítéstől, többi meglévő növényünktől megfelelő távolságra helyezzük.

A gödrünk nagysága akkora legyen, hogy a gyökér kényelmesen elférjen benne. Tehetünk bele komposztot, műtrágyát is, főként foszfort és káliumot igényelnek a fácskák ilyenkor nagyobb mennyiségben. Amennyiben a gödör aljába műtrágyát teszünk, legalább 10-20 cm vastagságban földet is húzzunk rá, hogy a gyökereket ne égessük meg. Ültetésre csak az egészséges, hajszálgyökerekkel bőven ellátott csemeték ajánlhatók, a törött, penészes gyökérzettel rendelkező növények ültetésre nem alkalmasak.

Az ültetés mélységét az oltási hely határozza meg, ennek minden esetben a talaj fölé kell kerülnie! A fát érdemes irányba állítani úgy, hogy az oltási hely az uralkodó széliránnyal szemben helyezkedjen el, így óvhatjuk fáinkat a szél által okozott kidőléstől. Ha a gödörben már a megfelelő irányban áll a fa, töltsük fel részlegeses földdel, majd tapossuk körbe és igazítsuk a csemeténket még egyszer a végleges helyére, majd ezután jöhet a teljes betemetése és a beöntözés.

Tavaszi telepítéskor a fák körüli részt tányérozzuk ki, ezzel segítve elő a csapadék, vagy öntözővíz gyökérzónába kerülését. Telepítés után az időjárás függvényében az öntözést ajánlatos hetente legalább 50 liter/fa mennyiséggel elvégezni.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ideje védekezeni a varasodás, monília és a tafrinás levélfodrosodás ellen is

2022. április 27. 14:58

A nedvesebb időjárás kedvez a kórokozók terjedésének, ezért fokozott növényvédelmi erőfeszítésekre lesz szükség.

Őszi gyümölcsfatelepítési tippek

2021. november 3. 07:17

A sikeres eredéshez és jó terméshez megfelelő fatelepítési előkészületekre is szükség van. Az őszi gyümölcsfatelepítési időszakban járunk még most, úgyhogy időszerű is áttekinteni, mit tehetünk a sikerért.

Ki lehet váltani a gyümölcsfák permetezését rezisztens fajták ültetésével?

2022. február 15. 04:04

Egyre több rezisztens tulajdonsággal rendelkező gyümölcsfát árusítanak már hazánkban is, élni kell a lehetőséggel és ilyeneket ültetni, nevelni kertjeinkben.

Mitől gyantásodik a gyümölcsfa törzse?

2021. november 25. 06:46

Gyakori kérdések közé tartozik hobbikertész körökben, hogy mitől gyantásodik a fák törzse. Ezt elsősorban a gyümölcsfáknál figyelik meg a kertészek a házikertekben.