Mikortól fertőz a tafrina? Mivel és mikor permetezzem az őszibarackot ellene?

Agrofórum Online

A kórokozó már a levelek egérfüles állapotától a sziromhullásig, a terméskötődésig, folyamatosan fertőzheti az őszibarackot

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az tafrinás levélfodrosodás (Taphrina deformans) okozta tünetek az őszibarackfákon évről-évre folyamatosan megjelennek, megfelelő védekezés hiányában pedig jelentős problémát okoznak. A kórokozó hőmérsékletigénye meglehetősen alacsony, fertőzésének a 4–14 °C –os átlagos hőmérséklet kedvez.

A csapadék valamilyen formája, akár harmat vagy köd is elegendő a kórokozó fertőzéséhez és terjedéséhez. Alapvetően a növényfelület nedvesség időtartama befolyásolja döntő mértékben a betegség lefolyását és mértékét. Az optimális környezeti körülmények számára hazánkban általában március második felétől április végéig, május elejéig adottak.

A kórokozó tehát már a levelek egérfüles állapotától a sziromhullásig, a terméskötődésig, folyamatosan fertőzheti az őszibarackot. Ezután további gyenge utófertőzésre csak hosszantartó, erősen csapadékos időjáráskor számíthatunk.

A kórokozó elleni védekezésben meghatározó szerepe van a megelőzésnek, hiszen a fertőzés bekövetkezése után a tünetek csak 1-2 hét elteltével jelennek meg. A fertőzés elsődleges forrása az őszibarackfák fás részei, ezért a réztartalmú készítményekkel (réz-szulfát, rézhidroxid) végzett lemosó permetezéseknek kiemelt jelentősége van. A rügypattanás közeledtével a rügyek egyre jobban fogékonnyá válnak a fertőzésre, a bőséges csapadékmennyiség a rügyekbe jutásukat is elősegíti.

A zöld részek egérfüles állapotában megelőző jelleggel kezdjük el a kémiai védekezést (március vége; április eleje). Ezután még három alkalommal pirosbimbós állapotban, virágzás végén és terméskötődéskor ismételjük meg a kezelést. Május elejéig számíthatunk fertőzésére, minél szárazabb és tartósan melegebb az időjárás, annál kedvezőtlenebb a körülmény fertőzésének.

A kontakt szerek kis levélfelület meglétekor biztosítanak hatékony védelmet, ilyen pl. a tribázikus réz-szulfát, melyet speciális kialakítása miatt a perzselésre érzékeny  őszibarackfajtáknál is használhatunk. A lomblevelek megjelenésekor már használhatók a hosszabb hatástartamú felszívódó készítmények (pl. difenokonazol).

A poloska már az őszibarackot sem kíméli

2019. augusztus 23. 07:21

Őszibarack fám termésein és a kajszibaracknál is furcsa elváltozást tapasztaltam idén. A gyümölcsök felülete sok helyen besüppedt, egyenetlen lett a felszíne. Mi okozza ezt? Lehet-e védekezni ellene?

Intenzív a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. július 8. 05:03

Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Őszibarack és nektarinfa pusztulásának okai

2022. június 8. 04:36

Őszibarackfámnál valami bajt észlelek. Tavasszal beindult a fa, de mostanában, mintha megállt volna a növekedése. Egy másik, nektarinfának egyik ága már nem is él. Azt levágjam? A képek alapján mit tegyek a fákkal?