Gyógynövény vagy gyom a kertben a csalán? Miért jelenik egyszercsak meg a kertünkben és terjed el viszonylag gyorsan? Kora tavasszal kezd el hajtani a csalán.
A csalánról általánosságban
A nagy csalán (Urtica dioica) az egyik legismertebb gyom- és gyógynövény. A „csalán” elnevezést valójában több faj gyűjtőneveként használjuk, mint általános megnevezés. Viszont nem árt megkülönböztetni őket az árvacsalánoktól, melyek az ajakosvirágúakhoz tartoznak. A növény pollenszórása június elejétől október végéig tart.
A gyomtársulások legelterjedteb gyomnövénye, mely az üde, nedves klímájú erdőktől kezdve a szurdokerdőkig terjedően bárhol előfordul. Érdekessége, hogy jó nitrogénjelző növény, így ha egy kertben megjelenik, ott általában a magas nitrogénszintet jelzi.
Ahogy elterjedtek az ültetett akácos erdők, úgy terjedt el a nagy csalán is magyar erdőkben. Mivel kúszó gyöktörzzsel és maggal is aktívan szaporodik, terjed, így viszonylag nagy területet tud meghódítani rövid idő alatt.
A csalán pollenje allergén, így nem csak csípése lehet kellemetlen a növény leveleinek.
Miért értékes gyógynövény?
A csalánnak rengeteg népgyógyászatban ismert hatása van, leveleivel frissen még reumát is és keringési zavart is gyógyítottak egy időben. A csalánszőr hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaz, ezért fájdalmas és égető a csaláncsípés. Gyökerének alkoholos kivonatát samponokba, tonikokba, egyéb hajápoló termékekbe teszik hajhullást csökkentő, hajerősítő hatása miatt. Gyökere és levelei vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatásúak. Leveleit gyakran alkalmazzák epe- és májbántalmakra is. Az egész növényből kisajtolt nedv kitűnő tavaszi tisztítókúrákhoz, az egész kiválasztó szervrendszert felpezsdíti.
Na irtsuk, hanem gyűjtsük!
A csalán mivel kiváló gyógynövény, így érdemes magunknak is begyűjteni a házipatikánkba. Utak mentén és más szennyezett helyen ne szedjünk, mert azzal többet ártunk, mint használunk. Viszont tiszta helyről, erdőben, saját kertben bátran gyűjtsük meg. Szárítva leveleit használhatjuk gyógyteaként kúraszerűen. Természetesen fogyasztás előtt konzultáljunk háziorvosunkkkal, mert bizonyos betegségeknél ellenjavalt a csalántea fogyasztása.
A csalán másik nagy érdeme, hogy növénykondícionáló szert készíthetünk belőle vagy épp növényvédőszert a biokertünkbe. A csalán etéren amúgy is jó növény a biokertben, mert vonzza a katicabogarakat.
A csalán levelei és szárai értékes anyagokat tartalmaznak a többi kerti növény számára. Többek között káliumot, magnéziumot, nitrogént, foszfort, vasat, valamint A, B, C és K vitaminokat és szerves savakat is. Ezért más növények számára kiváló trágyaalapanyag!
Készíthetünk belőle ázalékot és fermentumot is, attól függően mire szeretnénk használni.
Tápanyagként inkább pár napig áztassuk és hagyjuk erjedni. Ez egy igen kellemetlen szagú fermentum lesz, naponta keverjük meg. Amikor a szag kezd elmúlni belőle, akkor lesz jó a tápanyagozásra.
Ha növényvédelemre kell viszont, akkor nem kell napokig áztatni és érlelni, elég csak aprítva a vízhez keverni. Ez pókatkák, levéltetvek és a szürkepenész ellen lesz hatásos megoldás.