Érdemes-e gömbkoronájú fákat ültetni? Milyen speciális gondozást igényelnek?

Érdemes-e gömbkoronájú fákat ültetni? Milyen speciális gondozást igényelnek?

Agrofórum Online

Ami előnyük az a hátrányuk is. Növekedésük korlátozott, ezért utcai közmű légvezetékek alá is ültethetők anélkül, hogy ágai hozzáérnének, károsítanák azokat.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Utcai sorfáknál, kerti díszfáknál terjedőben vannak az egyre divatosabb gömbkoronára nevelt alakfák. Egyedi dekoratív korona-formájuk, kompakt alakjuk miatt élesen elkülönülnek a hagyományos, természetes koronát fejlesztő fáktól.

Mi jellemző a gömbkoronájú fákra? Nem nőnek magasra, a törzsmagasságuk lényegében a megvásárláskor tapasztalt méretben állandósul. Ami nő, az a lombkorona mérete, lassan terebélyesedik, mindezt úgy, hogy a formája nem változik. Fák általában teljes kifejlődésük után sem haladják meg a 4-5 méter magasságot. A koronájuk gömb, egyes fajoknál lapított gömb alakúak.

Ami előnyük az a hátrányuk is. Növekedésük korlátozott, ezért utcai közmű légvezetékek alá is ültethetők anélkül, hogy ágai hozzáérnének, károsítanák azokat. Ez a speciális terület, ahol ültetésük különösen ajánlott. A korona szabályos alakját megtartják, beavatkozás (metszés) nélkül, Koronájuk területe viszont kicsi, így kevés árnyékot adnak, holott a megváltozott éghajlati sajátosságok miatt városi környezetben a fák árnyékoló hatása, mikroklímát kedvezően befolyásoló szerepe, egyre jelentősebb.

Gömbjuhar

Jelenleg utcai sorfának és kültérre ültetett leggyakoribb gömbkoronájú fafajok: gömbakác (Robinia pseudoacacia ‘Umbaculifera’), gömb csepleszmeggy (Prunus fruticosa Globosa), gömb eperfa Morus alba globosa, gömb juhar (Acer platanoides Globosum), gömbkőris (Fraxinus ornus Mecsek), gömb szivarfa (Catalpa bignonioides Nana. Egyéb fafajoknál is megjelentek gömb koronájú változatok, ezek intenzívebb gondozást igényelnek, inkább kertekbe ajánlott ültetésük: gömb ámbrafa (Liquidambar styraciflua ‘Gum, gömb japán fűz (Salix integra ‘Hakuro Nishiki’), gömb mocsári tölgy (Quercus palustris ‘Green Dwarf’), gömb páfrányfenyő (Ginkgo biloba ‘Mariken’). Vásárlás előtt alaposan vizsgáljuk meg az oltványok magasságát, bár többségüket 2 méter körüli törzsmagasságra nevelik, ennél alacsonyabb törzskialakítás is előfordul.

Gömbkorona

A gömbkoronájú fák telepítés után általában metszést nem igényelnek, ezért is kedveltek azok ültetése. Bár egyes kertészetek kifejezetten ajánlják, de csak az első években, a korona vesszőinek erőteljes visszavágását, amivel a sűrűsödésüket lehet fokozni. Ültetés után legalább 2-3 évig a fák rendszeres öntözéséről gondoskodni kell a megeredésük és erőteljes gyökérzetük kifejlődése érdekében.

Konyhakerti növények a díszágyásban

2021. május 15. 09:15

Vegyesen a díszkert és a konyhakert? Miért is ne? A régi falusi kertekben sem volt ritka megoldás, mert egyrészt sokan ismerték az egymást segítő növények működését, másrészt messze nem volt annyira divat a „steril” díszkert és konyhakert határozott elkülönítése. Nem is célszerű, máris mondok pár érvet miért!

Algásodik a medence? Ez a megoldás rá!

2022. augusztus 4. 13:36

Hosszú évek óta van medencénk, és meg kell hagyni, nagyon szépen eljutottunk a klórozástól egészen a biomegoldásokig. Ezeket a tippeket hozom, melyek között ígérem, lesz igen abszurdnak tűnő, mégis hatásos megoldás is.

Így szoktasd a teleltetett növényeket a napfényhez

2021. április 17. 07:18

Kora tavasztól érezzük a késztetést, hogy a szobanövényeinket és teleltetett növényeinket elkezdjük kiköltöztetni. De ilyenkor még sem az időjárás nem a legkedvezőbb, de a növények sem szokták meg a kinti klímát. Szoktatni kell őket még a napfényhez is.

Most már jó a naspolya! - Lekvárnak ez a legjobb recept!

2023. január 4. 05:36

Egyidőben a naspolya a királyi konyhák különlegességének számított, és más ritka, vagy éppen drága alapanyaggal társították, mint a szarvasgomba vagy a kaviár.