Itt a tavasz és a kerti tavunkra is kell pár órát szánni ilyenkor. A legtöbbször mi tavasszal állunk neki az átültetéseknek, esetlegesen a tófólia javításának vagy épp más szükséges munkának.
Tófólia javítása
Aki tófóliával dolgozik és netán költséghatékonyság miatt nem a legstrapabíróbb fóliát választotta, az gyakran küzd azzal a problémával, hogy időközben pár helyen kilyukadt a fólia. A gyomzárást érdemes megoldani, főleg erősen tarackos helyen. A másik tényező, amikor a cicák a körmükkel megtisztelik a fóliát, ez tavaszra általában jobban látszik, mint év közben. Gyakori hibaforrás még a vakondgazdag kertekben, hogy az oldalfalat a vakondtúrások megomlasztják. Ezeket a javításokat tavasszal a legjobb elvégezni, mert ilyenkor a növényeket könnyebb kiszedni, főleg ha nagyobb tavirózsákkal van tele a tó.
Növényeink átültetése
A praktikusság szempontjából szintén a tavaszi időszak az, amikor érdemes a növényeinket átültetni. Ekkor a tönkrement részek is könnyebben levághatók. Évről-évre egyre több helyet foglalnak el a tóban a növények, emiatt a szétültetéssel és továbbszaporítással is ekkor tudunk hatékonyan foglalkozni. A gyökereket tisztítsuk meg az elhalt, netán megfagyott részektől. A tavi növényekhez kapható talajkeverékkel, homokkal vagy netán kavicsos zúzalékkal töltsük meg az új cserepeket, ládákat.
A nagy növényeknek praktikusabb 10-es mandarinos rekeszeket használni, melyek zöldséges boltokból ingyen is elhozhatók. Később a növények mozgatása is könnyebb, illetve a manapság nagy viharok esetében is sokkal stabilabban tartják a növényeket.
Tavasszal megindul az élet a tóban
Ha jól tudunk időzíteni, akkor a békák násza és a tavi halak szaporodása előtt végezzük el legtöbb munkát, mert a tavi növények leveleire is sok petét raknak le, így akkor ezt sem veszélyeztetjük.
Vízértékek ellenőrzése
A gyakori algásodást többek között a víz értékeinek elcsúszása okozza. Vegyünk olyan tesztert, mely az alábbi értékeket képes kimutatni:
- ammónia
- nitrit
- pH
- nitrát
- foszfát
Ha az ammónia és a nitrit szint meghaladja a határértéket, akkor fontos, hogy minél gyorsabban megoldjuk a problémát. Ekkor a gyors részleges vízcsere, aljzat tisztítás, nitrifikáló baktériumok hozzáadása a vízhez segítség lehet. Ezt követően pár nappal később újból ellenőrizzük le a vízértékeket és ha mindent jól csináltuk, akkor értékhatárokon belül kell mozogjon.
Ha a pH-szint az alacsonyabb és esőt várunk, akkor igazából nincs dolgunk, az általában helyre szokta tenni a problémát. Ha nem várunk esőt, akkor itt is a vízcsere lesz a megoldás (részlegesen), de ugyanezt tehetjük meg foszfát és nitrát-túlsúly esetében is.
Tisztítsuk ki a tavi berendezéseket
A szivattyúkban idővel a szivacsbélés elhasználódik, ezt vagy cseréljük, vagy takarítsuk ki. Ugyanígy nézzük át a többi eszközt is. Ha helyesen teletettük őket, akkor a fagykártól nem kell tartani, de ha szükséges, tegyünk próbaüzemet, hogy már ne a szezonban legyen meglepetés. A levegőztetőrendszer karbantartása a kisebb tavakban a legfontosabb, de a nagyobbakban is szükség van a helyes működésre. Ugyanígy a szökőkutas eszközöknél is a gépezet tisztítása elengedhetetlen.