Körte oltványom éppen csak kifejlődött levelein kisméretű, zöld és vörös színű, kicsit kiemelkedő foltok nőttek. Mik lehetnek azok?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A körtelevél gubacsatka (Eriophyes pyri) okozta kártétele jelent meg a fiatal körtefák levelein. Ez a kártevő Európán kívül, a világ valamennyi földrészén elterjedt, ismert, ahol körtetermesztéssel foglalkoznak. Érdemes tudni, hogy nem csak a házi körtén (Pyrus communis), hanem más körtefajokon is, valamint az almán, birsalmán, galagonyán, berkenyén és madárberkenyén, azok levelein is megtalálhatóak tünetei. Elsősorban a kezeletlen körtefákon, így házi kertekben gyakori. Megfigyelések szerin faiskolákban fertőződnek meg a fák, és onnan kerülnek a fák végleges helyére.
Faiskolákban a fiatal magoncoknál és oltványoknál a szemek eredését is veszélyeztetik. A fertőzött csemetéken a levélatka fennmarad, jellemző, hogy mindig a fiatal zsenge leveleket fertőzi meg. Az atka a levél szövetét megszúrva annak nedvét szívja, azzal táplálkozik. Szúrás helyén 1-3 mm nagyságú ovális foltokat képződnek, a foltok kissé kiemelkednek, levél színén és fonákán egyaránt. Gyakran a hajtásvégi szomszédos levelek mind fertőzöttek és a foltok szinte összeérnek, ami a levélatka magas számát és éhségét bizonyítják. A foltok, ahogy a levelek beérnek, barnás színre változnak. Ebben az állapotukban gyakran összetéveszthetők a körte ventúriás (gombás ) varasodásával. A kettő megkülönböztetése a folt letörölhetőségével végezhető el: míg a ventúriás varasodásnál a foltok ujjbeggyel letörölhetőek, a levélatka foltjai szilárdak, nem mozdulnak. Sok folt hatására a fertőzött levelek torzulnak, elhalnak. Károsítása a levélnyélen, hajtásszáron és a gyümölcs kocsányon is előfordulhat, utóbbinál terméshullást vált ki.
A levélatkák apró (0,2 mm), szabad szemmel nem érzékelhető ízeltlábúak, a rügypikkelyekben telelnek, és amint a rügypikkelyek szétnyílnak, és a hőmérséklet eléri a 10 ° C-t az áttelelő nőstények aktivizálódnak, táplálkoznak (szívogatnak), szétmásznak, lerakják tojásaikat, megkezdődik az új levélatka generáció kifejődése. Évente több nemzedéke fejlődik, a tavaszi fertőzési hullám után a vegetációs időszakban is lehet kártételére számítani.
Téli, nyugalmi időszakra kell időzíteni a védekezést az áttelelő levélatkák ellen: kálcium-poliszulfid + növényi olaj tartalmú lemosó permetezéssel. Az áttelelő generáció megsemmisítése a leghatékonyab. Kilombosodás után, ha erős fertőzést észlelhető, elemi kén (bio termesztésben is engedélyezett), fenpiroximát hatónyagú Ortus vagy spirodiklofen hatóanyagú Envidor atka elleni szerek vethetők be. Ezekkel végzett permetezést vagy virágzás előtti vagy utáni periódusra időzítsék. Szüret utáni és lombhullás előtt, elemi kén vagy kalcium-poliszulfid hatóanyagú permetezéssel is csökkenthető populációjuk. Valamennyi felsorolt növényvédő szer III. kategóriába tartozó szabad fogalmazású.