Házikert

Június a rózsaágyásban

Agrofórum Online

A június a rózsaágyásokban tevékenyen telik. Rengeteg az esetleges növényvédelmi feladat, akár az első virágzásokon is túl vagyunk.

Az első virágok

Aki szereti a rózsát és alaposan megfigyeli őket, akkor már az első virágzásból sok minden kiderülhet. Ha túl apró bimbókból nyílnak a virágok, melyek hamar elnyílnak, akkor a tápanyagok utánpótlásával ugyanúgy érdemes foglalkozni, mint a gyakori öntözéssel. Ugyan idén elég esős volt a május, a hirtelen beköszöntő kánikula gyorsan kiszárította a talajok nagy részét és akár minden nap öntözni kell.

A gyengébb talajokon bátran töltsük fel a rózsák környékét érett komposzttal, érett marhatrágyával vagy kinek kedve szerint műtrágyázhatunk is a tövek körül.

Növényvédelem

Az egyik nagy probléma a már megjelent levéltetvek jelentik most is. Ahogy a rózsáink hozzák a friss leveleket, hajtásokat, úgy kapnak kedvet a levéltetvek is a szívogatáshoz. A levéltetvek ellen rengeteg megoldás bevethető, de a talajunkat is nézzük át, mert általában a hangyák munkája is jelentős, ha sok a levéltetű.

A diplocarponos levélfoltosság egy rendkívül agresszív kórokozó, mely már júniusban látványos tüneteket produkál. Ellene viszonylag nehéz védekezni, mert sokszor gyorsan is terjed és hamar az összes levél kárát látja. Ha viszont a levelek nagyja megbetegszik, onnantól a tövek is gyengülnek. Egyes rózsafajták kifejezetten fogékonyak erre a betegségre, így attól, hogy egyik évben eredményesen meg tudtuk védeni rózsáinkat, sajnos a következő év is hasonló küzdelmet fog tartogatni. Ellene a triazol hatóanyag vagy a kasumagicin hatóanyag a hatékony általában.

Ápolás

Az elvirágzás után a virágzati szárakat érdemes visszavágni, hogy a termésérlelés ne vegyen el a tövektől plusz energiát. Ha kora tavasszal nem metszettük alaposan vissza a rózsatöveket, akkor a nyári időszakban módjával, de még formára igazíthatjuk őket. Virágzás után elsősorban. Folyamatosan a beteg részeket távolítsuk el, ezzel is csak a növényvédelmi munkát segítjük.

A futórózsáknál a támrendszerhez igazítsuk be a hajtásokat, ne hagyjunk nagy lombtömegeket rögzítés nélkül, mert a nagy nyári viharokban akár le is törhetnek a hajtások.

Az oltott bokorrózsákon sokszor megjelennek az alulról előtörő vadhajtások. Ezeket érdemes kimetszeni. A vadhajtások könnyen felismerhetők, mert más a tüskézettségük, más a levélzetük is általában és erőteljesebben növekednek a nemes rózsafajtához képest.

A nyári kánikulában a tearózsákat főleg délután és esti órákban érdemes, bőségesen megöntözni, mert ők jobban tűrik a szárazságot a többi fajtához képest. A legjobban a folytonvirágzó fajták sínylik meg a kánikulát, így ezekre jobban figyeljünk oda mind öntözésben, mind tápanyagellátást illetően.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan védekezhetek a rózsa diplokarponos levélfoltossága ellen?

2024. augusztus 17. 04:37

Rózsáim levelein fekete, nagy foltok jelennek meg, a levelek gyorsan lesárgulnak, és le is hullanak. Idén különösen sok levelét elvesztették a rózsabokrok. Hogyan védekezhetek a betegség ellen?

Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

2019. május 23. 05:36

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

Már a rózsákat is támadja a lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. május 16. 07:10

Díszkertekben néhány fokozottan érzékeny rózsafajtán erős lisztharmatos megbetegedés alakult ki, ezért halaszthatatlan védekezést igényel.

Érdemes még a levéltetves rózsát lepermetezni?

2024. november 10. 04:37

Érdeklődni szeretnék arról, hogy van-e még értelme ősszel lepermetezni a rózsát a levéltetvek miatt? Válaszukat hálásan köszönöm!