Ház, táj

Környezettámogató kertészkedés I. rész

Agrofórum Online

Hogyan állíthatjuk a kertünket, a kertben végzett tevékenységeinket és a kertünkkel kapcsolatos döntéseinket is a környezetbarát kertészkedés szolgálatába? Milyen hatása van a mi kis, ház körüli tevékenykedéseinknek? Hogyan befolyásolhatják a döntéseink a biológiai sokféleséget vagy éppen a klímaváltozást?

Tisztában kell lennünk a tetteink következményeivel. Ez az állandóan ismételgetett igazság minden kertünkben végzett tevékenységre és a kertünkkel kapcsolatos döntéseinkre is áll. Soha nem volt még ennyire fontos, hogy tudatos döntéseket hozzunk arról, mit teszünk akár csak a saját házunk tájékán. Amit teszünk, ahogyan kertészkedünk, az egyáltalán nem semleges, hanem vagy kedvező, vagy kedvezőtlen hatással van a tágabb környezetünkre, így a bolygónkra is. Vajon mit tehet egy hobbikertész azért, hogy ne fokozódjanak a klímaváltozás egyre súlyosbodó, lassan az élet minden területét érintő hatásai? Mit tehetünk, hogy a tőlünk telhető módon és mértékben javítsunk a helyzeten?

Kezdjük azzal, hogy kiértékeljük az összes, kertben végzett, már-már automatikussá váló tevékenységet! Melyek azok az elemek, feladatok, módszerek, amelyeknek vannak környezetkímélőbb változatai is? Ha találtunk ilyeneket, azokat meg tudjuk valósítani a kertünkben? Nézzünk pár ígéretes megoldást!

Takarékoskodjunk az erőforrásokkal!

A kertben felhasznált erőforrások mindegyikére, és különösen a vízre nagyon vigyázzunk! Használjunk ki minden lehetőséget ahhoz, hogy minél több vizet takarítsunk meg, és természetes úton elérhetővé tegyük a magunk számára!

Öntözünk kútból vagy gyűjtsük az esővizet
  • Gyűjtsük az esővizet erre alkalmas hordókban!
  • Ahol erre van lehetőség, öntözzünk kútból!
  • Takarjuk a talajt, főként azokon a helyeken, ahol a növények nem óvják azt a gyors kiszáradástól! Vessünk be levélkomposztot, dekoratív fakérget, gombakomposztot vagy általános kerti komposztot!
  • Ültessük a növényeket egymáshoz annyira közel, hogy azért egészségesen elférjenek egymás mellett, de jobban csökkentsék az öntözővíz párolgásának mértékét, ezáltal a talaj sokkal több vizet tud eltárolni magában – amit aztán később a növények felvehetnek!
  • Öntözéskor a vizet juttassuk minél közelebb a növények gyökeréhez! Így van esélyük a növényeknek a lehető legtöbb vizet felvenni!

A víztakarékos előrelátás bajnokai azok, akik őshonos, inkább szárazságtűrő, mint vízigényes dísznövényeket ültetnek a kertjükbe, rengeteg öntözővizet takarítva meg ezzel!

További, nagyobb mértékben felhasznált erőforrások a fosszilis energiahordozók, amelyek elengedhetetlenek a kerti gépek működtetéséhez. Egyrészt a telken kialakított pázsit gondozása, másrészt az összefüggő sövényt alkotó növények metszése, esetlegesen fás szárú növények kivágása okán többször berregtetjük a gépek motorjait. A következő gondolatébresztőket érdemes lehet megfontolni:

Választhatunk virágos fűmagkeveréket

A házat körülölelő, összefüggő díszpázsit nem más, mint egy műtrágyázást és folyamatos nyírást igénylő, zöldellő sivárság. Az akár több szobányi területű gyepgyakorlatilag hasznosíthatatlan az élővilág szempontjából: az évenkénti gyepszellőztetés és a fűnyírás során összegyűjtött növénymaradványok miatt nem marad a talaj számára utánpótlás, ezért szükség lesz szintetikus tápanyagokra, sőt az egyöntetű pázsiton nem nőnek virágzó növények, amelyeket a beporzó rovarok látogathatnának.

Mindezeket figyelembe véve sem kell teljesen lemondanunk a gyerekek játszóhelyét vagy egyéb célokat szolgáló füves felületekről – sőt sokkal jobb megoldás, mint a térkővel vagy betonnal borított udvar -, csak fontoljuk meg, hogy

  • választhatunk „virágzó” fűmagkeveréket, amely nemcsak hasznosabb, de sokkal szebb is
  • „megtörhetjük” a hatalmas zöld felületeket egy-egy virágágyással, cserjékkel, fával
  • ne műtrágyával biztosítsuk a gyep tápanyag-utánpótlását, hanem természetes anyagokat (pl.: 100 %-os növényi tápoldatot) is bevethetünk

A sövények telepítése során a legtöbb kertbarát egyetlen növényfajban vagy –fajtában gondolkodik, amiből gyönyörű, összefüggő sövényfalat, élő erődöt emelhet a telek köré. Ez a megoldás kétségkívül szép és látványos, de van egy hatalmas hátránya: ha felüti a fejét egy betegség vagy egy gyorsan szaporodó kártevő a sövényben (ld. tuják esetében), ritkán találni olyan módszert vagy növényvédő szert, ami meggátolja, hogy a károsító „végigmenjen” az egész sövényen. Ezenkívül a formára nyírt sövények gondozásakor egy idő után elengedhetetlen a sövénynyírók beindítása, ami a növényvédő szerek mellett szintén megnöveli a környezetterhelést.

A gyöngyvessző őshonos, szárazságtűrő növény, kitűnő sövényalkotó

Ha nyitottak vagyunk az újdonságokra és megdolgoztatnánk a fantáziánkat, be lehet vetni a következő újításokat:

  • sövény telepítésénél választhatunk többféle növényt is. Kombinálhatjuk a virágzót az levelével díszítő fajokkal, a lombhullatót az örökzölddel!
  • Válasszunk olyan növényeket, amelyek hazánk klímájához eredményesebben tudnak alkalmazkodni, így kevesebb növényvédő szert kell felhasználnunk az életben tartásukhoz, például nézzünk körül a szárazságtűrő díszcserjék közt!
  • a sövénynövénynek alkalmas cserjék megválasztásánál figyelhetünk arra is, hogy a kertünkben élő madarak számára is kedvezzünk vele! A búvóhelyül, táplálékul és fészekrakó helyül is alkalmas növényekkel rendkívül sok madarat vonzunk a kertbe.

Amikor csak lehet, kerüljük a növényvédő szer használatát!

Igyekezzünk a kertünkben kialakítani a természetes egyensúlyt, és csak ott és akkor használjunk növényvédő szert, ahol ez a növény megmentéséhez szükséges (pl. gyümölcsfák betegségei, lemosó permetezés elvégzése).

Bízzunk a természet ezeréves praktikáiban, és próbáljuk ki a mindkét növény számára előnyös (ún. win-win) növénytársítást, komposztáljunk, távolítsuk el kézzel vagy kapával a gyomnövényeket, és támogassuk a hasznos szervezetek betelepülését a kertbe!

Mindenekelőtt azt tartsuk szem előtt, hogy mindez egyéni választás kérdése! Ha nagyon bizonytalanok vagyunk, mindig csak kis lépéseket tegyünk! Előfordul, hogy észre sem vesszük, mégis rengeteget tettünk már a környezetbarátabb kert kialakításáért!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Környezettámogató kertészkedés II. rész

2021. június 24. 05:47

Milyen döntésekkel segíthetjük a kertünkben zajló természetes folyamatokat, hogy minél kevesebbszer kelljen beleavatkozni? Hogyan tudjuk a felelős döntéseinkkel csökkenteni a háztáji kertészkedés környezetterhelését?