Csiga a kertben! Lehet ellene kémiai módszerrel is védekezni

Agrofórum Online

A meztelen csigák termesztett növényeink különböző részeinek megrágásával, valamint nyálkájával, ürülékével való szennyezésével is károsíthatnak kertünkben. A metaldehid hatóanyagú készítmények jelenleg még kiskerti tulajdonosok számára is elérhető, szabadforgalmú készítménynek számítanak, azonban 2021. július 31-től szigorodik felhasználásuk. Ez azt jelenti, hogy e hatóanyagot tartalmazó készítményeket, a megadott dátum után, már csak a II. forgalmi kategóriára vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően lehet forgalmazni és felhasználni. A metaldehid tartalmú készítmények felhasználása során ügyelni kell arra, hogy felülről ne szórjuk, vagyis a növények felületére belőlük ne jusson. A szedési, szüreti időszakban a készítményt csak a tábla szegélyén lehet alkalmazni. A csigaölő szer nem használható fel olyan zöldségfélék kezelésére (zöldhagyma, kapor, petrezselyem, saláta, káposztafélék, stb.), amelyeknek friss zöld része kerül fogyasztásra!

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A forgalomban kapható még 100%-ban természetes ásványi anyagból (szepiolit szilikát) készült csigariasztó, amely kimagasló nedvszívó képességű. A talajra összefüggő sávban kell kiszórni a védeni kívánt rész köré, így elszívja a talajból a nedvességet, és egy száraz, erősen nedvszívó felületet képez, amely áthatolhatatlan lesz a csigák számára. A kereskedelemben beszerezhetők továbbá parazita fonálférgek is, melyek a csigákba bejutva azok erőteljes nyálkatermelését serkentik, táplálkozásukat pedig lecsökkentik, ezzel okozva pusztulásukat. A fonálférgek kijuttatását érdemes az esti órákban végezni, ugyanis fényérzékenyek, valamint számukra a nedvesség legalább két héten keresztüli biztosítása is elengedhetetlen.

A kiskerti tulajdonosok számára e módszereken túl, a megszokott házi praktikák is rendelkezésre állnak. A védekezésre számos módszer került már kipróbálásra, ahány kert és tulajdonos, annyiféle bevált és kevésbé bevált módszer ismeretes. Ki ne ismerné a talaj csigajáratainak hamuval, tojáshéjjal, kávézaccal, műtrágyával való beszórását, vagy az ágyás köré leásott konzervdobozokat, melyekbe sört töltve okozzuk a csigák fulladását. A vállalkozó kedvűek a kézi összegyűjtést is választhatják, ezt főként reggel, illetve estefele érdemes megtenni, illetve napközben csak abban az esetben, ha az időjárás csapadékosabb.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Lehetséges, hogy csigák rágják a palántáimat?

2024. február 24. 11:10

Lehetséges, hogy kikelt szikleveles palántáimat csigák rágják? Néhány növényem teljesen eltűnt, cserepükben pedig nyálkát találtam, más kártevőt nem láttam. Mit tehetnék ellenük?

A szántóföldi kukorica talajlakó kártevőinek kezelése

2023. július 18. 14:10

A talajlakó kártevők komoly problémát jelenthetnek a kukoricatermesztés (szemes vagy silózott kukorica) során, különösen akkor, ha a növényt évről évre ugyanazon a területen termesztik.

Támadnak a csigák! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 7. 07:10

A minden hőmérsékleti rekordot megdöntő február után ugyan kissé csökken a nappali és éjszakai hőmérséklet, de továbbra is melegebb várható a március elején megszokottnál.