Megmérgezik a csigaölő szerek talajba jutva az édesburgonyát és a sárgarépát?

Megmérgezik a csigaölő szerek talajba jutva az édesburgonyát és a sárgarépát?

Agrofórum Online

Érdeklődnék, hogy a csigaölő szerek (Shalimar, Metarex inov) megmérgezik a talajba jutva az édesburgonyát, sárgarépát, ha én 10-20 cm-re köréjük szóróm a talajfelszínre? Tehát ehetem én ezeket a zöldségeket, ha ezekkel a szerekkel védekezem a csigák ellen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A növényvédő szerek felhasználhatóságát azok engedélyokirata tartalmazza. Az foglalja magába a felhasználás részleteit: a kultúrák felsorolását, ahol felhasználható, meghatározza mely fejlődési stádiumban alkalmazható, a szer mennyiségét, területre vonatkoztatva, töménységét, a szer koncentrációját. Meglehetősen részletes leírásban szabályozza a veszélytelen felhasználás körülményeit. Általában a kérdezett csigaölő szereknek 4-5 kg/ha adagban javasolják alkalmazását, ami 4-5 gr/10 négyzetméter dózist jelent. Évi kijuttatott mennyisége nem haladhatja meg 17,5 gr/10 nm mennyiséget.

forrás: https://kwizda.hu/metarex-inov~p14070

A metaldehid hatóanyagú csigaölő szerek felhasználhatóságát 2021-ben az EU országai szigorították, a szabad felhasználású III. kategóriából a II. forgalmi kategóriába került, ami azt jelenti, hogy csak növényvédelmi tanfolyamot végzett személyek vásárolhatják és alkalmazhatják. Nem tudom, hogy Ön vagy családtagja rendelkezik-e ilyennel, csak remélni merem, hogy igen, és a csigaölő szert nem szabálytalanul árusították. A változtatás oka a szer helytelen használata esetén annak veszélyessége. Háziállatokra, kutyára, macskára mérgező hatású. Élelmezési várakozási idő 1-7 nap. Ahol a növények lombjára is kerül, pl. legeltetett területen, 49 nap a várakozási ideje. Vízoldható vegyület, könnyen lemosódik az esővízzel vagy öntözés során, és a talajvízben összegyűlik. Erre sajnos már rossz példák is rendelkezésre állnak.

A metaldehid hatóanyagú készítmény a növények felületére ne kerüljön, lombjukra szórni tilos!

A kérdezett csigaölő szereknél sem a sárgarépa, sem a batáta (édesburgonya) nem szerepel azon növények között, ahol felhasználása engedélyezve lenne. Ennek értelmében nem javaslom kertjében a használatukat ezen növényeknél. Bár a csigákat biztosan irtaná, de a szermaradvány és mérgezőség tekintetében fennálló bizonytalanság miatt nem ajánlott alkalmazásuk.

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.

Gyökérzöldségfélék őszi trágyázása, fejlődési rendellenességei (II.)

2019. október 7. 04:36

A pontatlan tápanyagigény számításból és trágyázásból adódó hiány és túladagolás számos élettani zavarnak, látható és nem látható fiziológiai betegségnek a kiváltója.

Nagyot drágult a sárgarépa és a petrezselyem - Zöldség- és gyümölcsárak a nagybani piacról

2018. október 23. 11:42

A hazai tisztított dió 3150 forint/kilogramm áron szerepelt a vizsgált heti kínálatban, a szelídgesztenyét az előző hetivel azonos áron kínálták (1000 forint/kilogramm).

Így nem lehet betakarítani a sárgarépát

P. János kérdése: Hogyan védhetem meg a sárgarépámat az alternária ellen?