Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.
Gyenge talajok gyepei
Ilyenkor látványosan elkezd szó szerint csörgősre száradni. Ennek egyik oka a talaj is, mert az olyan talajok esetében, ahol mind a humuszréteg, mind a tápanyaggazdálkodás rossz vagy nem megfelelő, ott a gye4p sokkal hamarabb mutatja a kiszáradás jeleit.
Probléma lehet a talaj vízgazdálkodása is. Tipikus probléma a homoktalajok és más talajélethiányos talajok esetében, mert ott ha esik is némi eső vagy van egy gyenge, rövid ideig tartó, kevés vízmennyiségű öntözés, ott a felszínhez közel lévő gyökerek nagyon hamar kitikkadnak, a talaj nem tud érdemben átnedvesedni sem.
A magnéziumpótlás az ilyen talajok esetében javítja a szárazságtűrést is, így bevett szokásként érdemes már tavasszal a tápanyagpótlást elkezdeni, mert minél kiegyensúlyozottabb a fűféle a szezon indulásakor, annál jobb lesz a kánikulásban a stressztűrése is.
Hosszú ideig tartó és nagy vízmennyiséggel öntözés
Szintén gyakori probléma, hogy rövid ideig öntözünk, víztakarékosan, kevés vízmennyiséggel. A fű esetében ugyanúgy, ahogy más növényeknél a kevés víz a felszínhez közeli gyökérrendszert eredményezi, míg a nagymennyiségű, jó áztató öntözés a gyökereket a mélyebb talajszintek felé is csábítja.
Ennek az a nagy előnye, hogy akár ritkább öntözést is kell utána eszközölni, mert a talaj felszíne ugyan kiszárad a kánikulában, az alsóbb rétegekben a gyökérszinteken még nedves is maradhat a talaj.
Szárazságtűrő keverékek
Ha eddig nem tettük meg, akkor most már érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon jó típusú fűfélékből áll-e a gyepünk. A napos és szárazságtűrő gyepkeverék a legideálisabb, főleg most, hogy egyre kevesebb évről-évre a csapadék is. A fűfélék fajtától függően igen eltérő módon reagálhatják le a kánikula időszakait és minél aridabb a körülmény a kertben, annál „igénytelenebb” fűfélékkel érdemes gyepet kialakítani.
Ha a nádképű csenkesz egy 50%-os arányban benne van a keverékünkben, az már fél siker.
Bár a szárazságtűrő keverékekből kialakított gyep is ugyanúgy igényel törődést és ápolást, a nagy nyári légköri aszályokat sokkal jobban viselik az ebből kialakított pázsitok.