Mikor szedjük szét a komposztálót?

Agrofórum Online

Mikor, az év mely szakában és milyen gyakran ajánlott a komposztkeretet szétbontani? Műanyag komposztsilót használok már második éve.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A komposztok érési, lebomlási ideje nagyon változó, szinte komposzthalmonként különböző. Általában, a beindult, és már jól „dolgozó” komposztálóban egy év alatt biztosan befejeződik a komposzt beérése, de ez a folyamat fél év alatt is bekövetkezhet. A komposztkeret szétbontását a tartalmának megvizsgálása alapján kell eldönteni.

Sokféle komposztálási rendszert alkalmaznak. Vannak, melyek tartalmát nem mozgatják, nem keverik, ezek lebomlási ideje kicsit hosszabb, mint a rendszeres keveréssel kezelt komposztálóban.

A komposzt értékesebb, ha többféle anyagból készül, zöld, friss és elfásodott növényi részek egyaránt szükségesek. A növényi mix optimális éréséhez nedvesnek, nem vizesnek, lazának kell lennie, a lebomláshoz levegőre is szükség van, hiszen a lebontó élő szervezetek: mikroorganizmusok, rovarok, ízeltlábúak életfeltétele a levegő (oxigén) is. A szerves anyag lebontásának gyorsaságát a komposztálást végző élőlények száma, valamint a hőmérséklet alapvetően befolyásolja. Tavasztól őszig szokott felgyorsulni, a beállt komposzt általában nyár második felére elkészül. Természetesen a komposzt halom érése nem egységes. Ez nyomon követhető a komposztáló siló óvatos eltávolítása után, a komposzt hasábban függőleges irányban jól elváló rétegek láthatók, az alsó fele finom szemcsés, morzsalékos, homogén, ez a része azonnal felhasználható. Míg a felső rétegekben, ahol a növényi részek jól felismerhetők, ez rész még félérett, lebomlása nem fejeződött be. A komposzt lebontásánál ügyeljünk arra, hogy a felső, még nem beérett részét külön kezeljük, majd az kerül az új komposzt aljára, az lesz a komposztálódás elindítója.

Rózsabogár fejlődési alakjai

Az érett és növények alá már azonnal felhasználható komposztot érdemes átválogatni. A komposztban élő és a lebomlást segítő rózsabogár lárvák, melyeket sokan cserebogár lárváknak hisznek, felszaporodnak, és július végére, augusztusra a kifejlődő rózsabogarak kirepülnek a komposztból. Amíg a rózsabogár lárva hasznos (képünkön), addig a kifejlett rózsabogár kártevőnek tekintendő. A rózsabogár gyümölcsfák virágzásakor a virágok termő részeinek kirágásával a kötődött terméseket csökkentik. Később nyáron pedig a fejlődő és éredő gyümölcsök terméseit rágásukkal károsítják. A sérült gyümölcsökön másodlagosan megtelepedő monília gombák után a termések barna színnel elrohadnak. Amióta a komposztálás hasznos gyakorlata rohamosan terjed, a rózsabogarak nyári felszaporodása is felfokozódott, és a nyári kártétele is jelentőssé vált. A komposztban talált lárvákat ezért ajánlott kiválogatni, megelőzve ezzel a rózsabogarak kifejlődését. Ennek optimális ideje június vége, július. A fehéréjében dús lárvákat madarak és baromfi félék egyaránt szívesen fogyasztják. A rózsabogarak gyümölcsrágását gyakran a bogarak szomjazása váltja ki, a bogarak itatásával – gyümölcsfák alá kihelyezett vízzel töltött tálkákkal – csökkenthetjük kártételüket.

Tőzegmentes komposzt mint a műtrágyák alternatívája

2024. március 22. 14:10

A Wormganix tőzegmentes komposztja új lehetőséget kínál a műtrágyák helyett a fenntartható növénytermesztés és a talaj biológiai aktivitásának növelése érdekében.

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Szervestrágya-kijuttatás: sertéstrágya

2022. szeptember 18. 10:38

A sertéstrágya értékes szerves trágya, például a benne lévő mikroelemek jelentősen növelhetik a talaj termékenységét.