Hogyan védekezhetek a takácsatka ellen? Kérem szépen segítségüket!
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A takácsatka (Tetranychus urticae) polifág faj lévén, lágy és fás szárú növényeken egyaránt előfordul. Zöldség-, gyógy-, fűszer- és a dísznövényeken, gyümölcsfákon is megtelepedik, és nagy egyedszámban szaporodik el. Viszonylag rövid idő alatt gyorsan képes felszaporodni és meglepetésszerű károkat okozhat. Táplálkozásának hatására a megtámadott levél párologtatása növekedik, klorofiltartalma csökken, fotoszintézise lassul, majd pedig megszűnik, a levél elszárad és lehull. Ennek következménye, hogy a termőrügyek differenciálódása csökken, a vesszők és a rügyek fagyérzékenysége pedig nő.
A védekezéskor több szempontot is figyelembe kell vennünk. A felgyomosodott terület, a megkésett gyomirtás segíti felszaporodásukat, ugyanis számos gyomfajt kedvelnek a takácsatkák, pl. az apró szulákot, disznóparéjt, hereféléket, muharféléket és selyemkórót is. A megkésett gyomirtás esetében a száradó gyomokról az atkák a kultúrnövényre vándorolva azokon táplálkoznak tovább.
Amennyiben bizonyosak vagyunk abban, hogy takácsatkákkal állunk szemben, akkor a kémiai védekezéshez atkaölő szerek használata indokolt. Az atkákat, pókszabásúak lévén, egyéb más rovarok ellen használandó készítmények nem gyérítik, ezért felhasználásuk nem hatékony. Az atkaölő készítmények közül a bifenazát, hexitiazox, fenpiroximát, etoxazol hatóanyagok érhetők el a szabadforgalmi kategóriában, viszont engedélyezett kultúrák készítményenként eltérhetnek, ezért felhasználásuk előtt ezt engedélyokiratában ellenőrizzük. A kéntartalmú növényvédő szerek nem csak a lisztharmat ellen védenek, hanem atkagyérítő hatással is bírnak. Mindezek mellett az olajtartalmú készítmények hatékonysága is említésre méltó. A permetezés során törekedjünk a nagyobb permetlé mennyiségre, mellyel jobb a fedettség, így a levelek fonáki oldalán élő atkák elérhetők.
A közönséges takácsatka legnagyobb egyedszámban, júliusban vagy augusztusban található meg a növényeken, ekkor ugyanis a száraz és meleg időjárás elősegíti nemzedékeinek gyors kifejlődését. Ebben az esetben, mivel már az adott évben számos nemzedékük kialakult, minden fejlődési alakjuk megtalálható egy növényen belül. Túlszaporodásuk esetében célszerű tehát olyan atkaölővel védekezni, amelyek valamennyi fejlődési alakra egyaránt hatékony. Egyedei már április-májusban is megtalálhatók a növényeken, viszont nem olyan látványos mennyiségű kártétel jelzi jelenlétüket. A tavaszi időszakban is érdemes a növények rendszeres átvizsgálása, hiszen, ha ekkor még kisebb, kb. 5 atka/levél egyedszám esetében védekezünk, kellő hatékonyságot érhetünk el, megelőzve ezzel nyári túlszaporodásukat.