Akár a klímaváltozás miatt, akár mert szeretjük a fákat, az igazi faültetési időszak a tavasz és az ősz. Mindkettő időszaknak más és más az oka, mit melyik alkalommal ültetjük, de a talaj előkészítése nagyjából megegyezik.
Augusztustól az ültetésig
Ha biztosak akarunk lenni az eredésben, akkor már augusztusban elkezdjük előkészíteni a talajunkat arra, hogy később a fáink gyökere meg tudjon foganni.
A talajunk előkészítése során az egyik lépés a tápanyag-utánpótlás. Ha igazán jót akarunk tenni az eredés érdekében, akkor az ültetés helyét kezdjük el meghordani komposzttal vagy érett szarvasmarhatrágyával. Akár bedolgozzuk, akár a notill híve vagyunk ez egy fontos lépés lesz. Ilyenkor a talaj helyileg is feltöltődik tápanyaggal, lazább is lesz a talaj, megtelik talajélettel pluszban, ami a jótékony mikroorganizmusok és állatok jelenlétével is támogatják majd a gyökeresedést.
Támogassuk meg a talajéletet
A talajéletet nem csak a komposzttal vagy marhatrágyával tudjuk támogatni, hanem például használhatunk olyan nanotechnológiás készítményeket is, melyek a talaj mikroorganizmusait állítja helyre, egyben a talajéletet támogatja, optimalizálja. Egyes ilyen készítményekben gyógynövény kivonatok is találhatók, netán erjesztett növényi levekből készülnek.
Itt említeném meg, hogy magunk is készíthetünk növényi leveket, mint például a csalánlé is, ami az egyik legelterjedtebb ezek közül. De ha a helyi növényvilágból válogatunk a növényi leveinkhez, mint a porcsin keserűfű, a libatopok, tyúkhúr és még sok növényt lehetne erre a listára felírni.
Ökológiai oldalról is mindig érdekes, milyen gyomnövényfajok fordulnak elő a talajunkon. A gyomokból tájékozódhatunk arról is, hogy milyen a talaj állapota, ez az ültetendő fafajok és fajták szempontjából is egy plusz információ lesz.
Nem minden talajra ugyanaz a fafaj
Ha hosszútávra és felelősen ültetnénk a fát, akkor nézzük meg a talajunk adottságait és a mikroklimatikát is a kertben, tájegységünkön. Ahogy a gyomflóra is sok plusz információt adhat nekünk, úgy a talaj más adottságai, értékei is árulkodóak lesznek. A mészben gazdag talajokra mészkedvelő fajokat ültessünk, savanyú talajra inkább a savanyú talajt kedvelőket. Minél inkább közelít a fafaj és a talaj összhangja, annál könnyebben tudjuk majd begyökeresíteni, megtartani és ez egy gyorsabb növekedést is fog eredményezni és egy könnyebb növényvédelmet.
Nézzünk utána a fának is
Ha már kielemeztük a kertünket és kiismertük, hogy mit lenne érdemes egyáltalán faj szinten ültetni, akkor még az őszi ültetéshez bőven van időn a fafajnak és azon belül a fajtának is utánaolvasni. Ha kicsi a helyünk, válasszunk inkább helytakarékos, kompaktabb fajtákat. Ha nagy a terünk, inkább az árnyékot adás a cél, akkor a nagyobb lombozatú, akár az un. szomorú fajták közül is választhatunk. A fajtaválasztásnál az is fontos tényező, hogy az adott fával a céljainkat is kiszolgáljuk, mert akkor lesz hosszú távon örömünk benne, mind ápolás terén, mind az „együttélés” terén.