Mit kezdjek a kertemben a lehullott levelekkel?

Agrofórum Online

Hagyjam ahová lehullott vagy gyűjtsem össze? Mi a célszerű?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kérdése sokkal összetettebb, mint gondolná. A választ befolyásolja, többek között, hogy milyen fafajok leveléről van szó, a fák koronája alatt van-e fű vagy egyéb növény, a levelek fertőzöttek voltak-e stb. A növényi maradványok fontos szerves anyag forrást jelentenek, lebomlásuk, komposztálódásuk után a talajok gazdagítására kiválóak. Egyet ne tegyen, a lombtömeget ne vitesse el zöldhulladékként. A kerti növények termelte szerves anyagot juttassa vissza a kert talajába.

Gyepes területen elszórtan található lehullott levelek nem károsak, a giliszták gyorsan behúzzák a földbe és feldolgozzák. Más a helyzet a több rétegben egymáson fekvő levelek esetében. A fű télen is él, fényre, levegőre van szüksége. Olyan körülmények, amik ezt fizikailag akadályozzák, a fű gyengüléséhez, pusztulásához vezetnek. A vastag levélréteget a fűről gyorsan össze kell gyűjteni és erre kialakított helyen komposztálni. A lehullott levéltömeg értékes tápanyagforrás, nem szabad veszni hagyni.

Megművelt, növény nélküli talajon a levelek ott maradhatnak, bár a vastag levélréteg a talaj felszínén nem tud olyan gyorsan lebomlani, mint a komposztálóban.

A vastag lombréteg hasznos a téli fagykárosítás megelőzésére frissen telepített cserjék, fák vagy fagyérzékeny évelők esetében. A tövük köré halmozott levelek megfelelő hőszigetelő réteget alkotnak, de biztosítani kell, hogy a tél folyamán a szél ne mozdítsa el onnan azokat.

Fontos, hogy a lehullott levelek egészségesek, vagy kórokozóktól, kártevőktől fertőzöttek-e. Ismert, hogy számos kórokozó (pl. levélfolt-betegségeket előidéző gombák) és kártevők (pl. aknázó molyok) a károsított levelekben telelnek, és tavasszal onnan indítják el a fertőzést. A talajra hullott fertőzött levelekben élő károsítók hatástalanítása több féle módon történhet: vagy bedolgozzuk a talajba, ott elbomlanak, elpusztulnak tavaszra. A szakszerűen történő komposztálás, a komposzt megfelelő felmelegedése is a levelek szöveteinek elbontása mellett a károsítókat is megöli.

Részlegesen elbomlott falevél réteg hasznosítható a növénnyel nem fedett föld felszínének takarására, mulcsolásra is tavasztól, kertekben is. A talajtakarás segíti a talaj mikroorganizmusainak felszaporodását, a talajéletet, megőrzi a talaj víztartalmát.

Komposzt vagy mulcs legyen az avarból?

2024. szeptember 30. 16:10

A komposztálás és mulcsolás két hasznos megoldás az avar jótékony felhasználására, de eltérő célokat szolgálnak, más-más előnyökkel járnak.

Fenntartható megoldás a lehullott falevelek kezelésére

2023. január 10. 06:28

A módszer talajtakarást biztosít, ami segíti a nedvesség megőrzését, de a növénymaradványok felpezsdítik a talajéletet is, legyen szó a gilisztákról, mikrobákról. Ezáltal jobb lesz a tápanyag-ellátottság, illetve a talajszerkezet is.

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Új trend: hagyjuk a gyepen az elszáradt faleveleket!

2024. szeptember 4. 07:10

A lehullott leveleket a gyepen kellene hagyni, mivel ezzel javítanánk a talaj és a talpunk alatt rejtőző élővilág egészségét.