Ha már az édességeket sorra vettük, akkor itt az ideje, hogy a nyáron megtermelt és leszárított fűszernövényeket is elkezdjük igazán használni. Erre valók a házi fűszerolajok, egyenesen a fűszerkertünkből.
A jó minőségű fűszerolajhoz valóan jó minőségű olaj dukál. Van, aki az olívaolajra esküszik, van, aki a szőlőmagolajban marinált különlegességeket kedveli.
Ha tovább akarjuk megtartani a fűszerolaj frissességét, akkor az olajba a szárított fűszert tesszük. Ha frissen készítjük és maximum pár hetet áll a fűszerolajunk, akkor kecskesajtot, fetát vagy más sajtfélét is tehetünk ám bele, ettől csak még finomabb lesz az összhatás.
A fűszerolajok azért praktikusak, mert főzéskor tehetjük levesbe, pácolhatunk vele vagy akár salátaöntetnek is kiválóak.
Herbes de Provance fűszerkeverék olajban
Az egyik nagy kedvenc és igazi különlegesség, ha ajándékba adjuk valakinek. Ez a klasszikus francia fűszerkeverék csipet levendulával készül. Fő fűszerei a kakukkfű, majoránna, turbolya, oregano, rozmaring, bazsalikom, tárkony, lestyán, borsfű, zsálya, babérlevél, kapor.
Ehhez főleg az olívaolaj fog illeszkedni vagy a tiszta napraforgóolaj. A fűszereket csokorba kötjük, leszárítjuk, majd az olajba merítjük és jól záródó befőttesüvegbe pár hétre marináljuk, hogy az aromák összeérjenek.
Paprikába töltött sajt és hozzá fűszerolaj
Ha nem minden paprika ért be vagy nőtt meg a megfelelő méretre, akkor zölden is leszedhetjük a kicsi paprikákat és kicsumázva fetasajttal megtölthetők. Fűszerolajba marinálva két hétig is fogyasztható, természetesen hűtve tárolva.
A sajttal töltött paprikához a konyhakerti fűszerek közül a legjobban a bazsalikom, a citromillatú kakukkfű vagy a majoranna és oregánó fog illeszkedni. A leszárított fűszereket kössük megint csokorba, tegyük bele az olívaolajba és ebbe kerüljön bele a sajttal töltött paprika. Jól lezárható dobozba vagy befőttesüvegbe téve hűtve 2-3 hétig lesz fogyasztható. Csatos üvegbe töltve karácsonyra gasztroajándéknak is jó választás.
Zamatos fokhagymás-rozmaringos fűszerolaj
A rozmaring a legtöbb konyhakertben megtalálható, már csak azért is, mert dekoratív dísznövényként is. Illatos és illóolajjal teli leveleinek kámforos illata hamar beleoldódik az olajba, ha fűszerolajként készítjük el. Jó társa a frissen vágott fokhagyma is, mellyel összeérve fűszerolajként pácolásra a vadhúsokhoz, vörös húsokhoz bátran felhasználhatjuk.
A rozmaringot ráadásul házi gyógykenceként is felhasználhatjuk. Nagyon régi családi receptünk az ízületekre készített rozmaringos krém, mely receptje nagyon egyszerű. A frissen a konyhakertből szedett rozmaring leveleit lecsipegetjük egy lábasba, hozzáteszünk mangalicazsírt és nagyon lassú tűzön, folyamatos kevergetés mellett felhevítjük és hagyjuk a leveleket a zsiradékban kihűlni addig, míg a zsír még önthetően folyékony. Ezután átszűrjük a keveréket és csak a rozmaringaromájú zsiradékot beletöltjük lezárható üvegbe és hűtőben tároljuk. Fáradt lábakra télen, zúzódásokra (nem nyílt bőrfelületen), ízületi fájdalmakra kenjük már hosszú évek óta családi hagyományként.
(Ez természetesen az orvosi látleletet és kezelést nem helyettesíti és nem számít gyógyászati ajánlásnak.)