No-till próba 100 hektáron – Költségcsökkentés Szabadbattyánban
Új technológiai megoldással próbál költséget csökkenteni és vizet megtartani területein a Szabadbattyán térségében 3600 hektáron növénytermesztést, valamint 360 tejelő szarvasmarhával állattenyésztést folytató Fejér megyei Sárrét Kft. Ősz elején a kombájnok nagy munkában voltak, ottjártunkkor éppen egy kísérleti jelleggel no-tillre kijelölt. 100 hektáros táblán folyt a kukorica betakarítása.
Mit tehetünk a csonthéjasok monília okozta fertőzése ellen?
Csonthéjas gyümölcsfáink egyik meghatározó kórokozója a monília. Hogyha virágzásban nem védekezünk a gomba ellen megfelelően, akkor később már nehezen korrigálhatjuk kémiai úton a hibánkat.
Az Agrofórum nézői Hertelendi Péter növényorvos tanácsait hallhatják, a megkésett gazdálkodók pedig készíthetik a metszőollót!
A repce korai kártevőit már fogja a csapda
Ugyan még bőven tartanak a fagyos napok, de tekintettel a januári melegrekordok megdőlésére, és a február eleji enyhébb időjárásra, a repce kártevői is szárnyra kélnek, és betelepülnek a táblába. Érdemes már most figyelni.
A biológiailag ,,lebomló" zacskók valósága
Látszólag talán nem fonódik össze szervesen a biológiailiag ,,lebomló" zacskók világával az agrárium... de ez csupán a felszín. Sajnos a növénytermesztés kapcsán is meg fogunk említeni számos olyan területet, ahol a legváratlanabb módon is kiderülhet: mikroműanyag szennyezi az általunk jó forrásból származónak hitt zöldséget, gyümölcsöt.
Újdonságok a HARDItól a NAK napokon
A HARDI idén is közszemlére tárta újdonságait a NAK Szántóföldi Napok és Agrárgépshow-n. A kifejezetten precíziós gazdálkodás számára fejlesztett, új típusú AEON permetezőgép premierjére a kiállításon került sor, az Agroázis-MON Kft. kínálatában.
Amit a sikeres szójatermesztéshez tudni kell - Agrofórum kerekasztal az AGROmash-on
Hogyan termesszünk sikeresen szóját? - Erre keresték a választ szakértők az Agrofórum kerekasztal beszélgetésén, aminek a 2019-es AGROmashEXPO és AgrárgépShow fórumszínpadja adott otthont. A január 23-i tanácskozás egyik legfőbb üzenete az volt, hogy bár megéri szóját termeszteni, a technológiára a más kultúrákban megszokottnál is jobban oda kell figyelni.
Mit tegyünk a parlagfű ellen?
Az Agrofórum Kiskert keretein belül a házikerti, és kiskerti volumennel rendelkezők számára adunk értékes információkat.
A parlagfű a bolygatott területeken megjelenő első gyomnövényfajok egyike. Az idő előrehaladtával egyéb gyomnövények is megjelennek, amelyek elnyomhatják ezt a jelentős egészségügyi kockázattal rendelkező növényt, ugyanakkor nem alapozhatjuk csupán erre az ellene való védekezést.
Mit tehetünk? Zsigó György növényorvos válaszol.
A hibridbúza igényeit ki kell szolgálni
A növény igényeit ki kell szolgálni. Ezzel a filozófiával már évtizedes múltra tekint vissza a hibridbúza-termesztés a Naki Mezőgazdasági Zrt.-nél. Mindez egyetlen kérdés megvizsgálásával kezdődött. Hogyan lehet fokozni a búza termésmennyiségét a meglévő termőhelyi adottságok ismeretében? A választ végül a hibridbúzában találták meg.
Az árpa élettani sárgulása
Ősszel a kelleténél korábban elvetett árpa esetében figyelhetünk fel a téli hónapokban az élettani sárgulás jeleire.