Miért mennek tönkre a szobanövények télen?

Agrofórum Online

Télen rendszeresen tönkre megy néhány szobai virágom. Mi lehet az elhalások oka?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Tavasz vége és a nyár szinte minden növénynek kedvező, még a szobai növényeknek is, akár a lakásban maradnak, akár kihelyezik őket a szabadba. Ősz végétől tél végéig viszont a benti növények nem az számukra ideális körülmények között „telelnek” a lakásokban.

A szobai elhelyezésnél a hőmérsékletet és a víz mennyiségét általában szabályozni tudjuk, szoktuk is, ellenben a fényt nem. A Napból, kívülről kapott fény, annak tulajdonságai télen eltérnek az év egyéb időszakától: télen rövid ideig tart a világos időszak. Ez december, január hónapokban 8-9 óra csupán. Emellett ezekben a hónapokban jellemzően felhős, borús időjárás az uralkodó, emiatt a napfényes órák száma alacsony. Olyan helyiségekben, ahol az ablakfelület nem nagy, és tartós a borús időjárás, a szobában tartott növények kevés fényhez jutnak. A fény a növények növekedéséhez nélkülözhetetlen. Kevés fénynél a növények anyagcseréje lelassul, takarékra állítják magukat, ezért a szokásosnál kevesebb vizet használnak fel a földjükből. Így áll elő a túlöntözés problémája, ami a gyökerek rothadásához, szártő rothadáshoz vezethet. Különösen súlyos esetek fordulnak elő a kaspóban tartott növényeknél, mivel a felesleges víz a kaspók alján összegyűlik, levegőtlen körülmények között káros folyamatok indulnak meg.

Szobai növények öntözését az év különböző időszakában nem azonos módon kell végezni. A növények vízzel való ellátását, a növények igényeire kell alapozni. A vízigényt (vízfelhasználást) fokozza a magas hőmérséklet, az erős és hosszú világosság, a növény lombjának növekvő mérete, tömege, az alacsony páratartalom (száraz levegő) és a bőséges tápanyaggal ellátása. A felsorolt tényezőknek egymással arányban kell állniuk, különben a növény nem érzi jól magát, legyengül, és betegségek támadják meg.

A téli növénybetegségeket az is okozhatja, hogy a lakásban azonos körülmények között teleltetjük a különböző hőmérsékletet kívánó növényeket egyaránt. Azok a virágok, melyek télen hűvös szobát, 14-16 °C-ot igényelnek, de 22-23 °C-os helyen tartjuk, levélhullással, levélfoltossággal és lassú elhalással reagálnak a nekik nem megfelelő körülményekre.

Teleltetésre bevitt virágoknak az igényeiknek megfelelő helyet keressünk, csak ott maradnak egészségesek, csak ott gyönyörködhetünk bennük, a későbbiekben is.

Egyszerű, de működő tippek a szobanövények sikeres gondozásához

2025. január 16. 09:40

A sikeres növényápolás alapja a növények biológiai szükségleteinek megértése és azok megfelelő kielégítése.

Hogyan mentsük meg a túlöntözött szobanövényünket?

2023. július 29. 06:40

Nyáron hajlamosak vagyunk jobban “figyelni” a szobanövények vízellátására is. Ez abban nyilvánul meg általában, hogy nagyobb mennyiséget zúdítunk rájuk, esetleg gyakrabban is - viszont könnyű túlzásba vinni az öntözést, ami miatt a túl sok vízre érzékeny növények el is pusztulhatnak. Hogyan akadályozhatjuk ezt meg?

Gloxínia: újra divatos szobanövény

2022. május 3. 07:36

Különleges bársonyos tapintású leveleivel és izgalmas színekben kapható hatalmas virágaival a gloxínia kimondottan ajándékba adható növény.

Hogyan készíthetünk "öntözőrendszert" a lakásban szobanövények számára?

2024. február 11. 11:10

Ismerősöm ajánlott egy módszert, segítségével a cserepes szobai növényeket nem kell naponta öntözni, magukra lehet hagyni őket akár 6-7 napra is, nem fognak kiszáradni, károsodni. Csak vastagabb zsineg és vizet tartalmazó edény szükséges hozzá az elmondása szerint. Ismertetnék az eljárást? Hamarosan el kell utaznom, nem tudok senkit sem megkérni a virágaim gondozására.