Csupán néhány darab palántát nevelek otthon (lakásban) saját célra. Tudnak olyan palántadőlés elleni módszert javasolni, mely minden vegyszertől mentes?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A palántadőlés súlyos pusztulást tud okozni, minden faj és fajta mag csíranövényeit, fiatal palántáit károsíthatja benti és szabadföldi viszonyok mellett egyaránt. A betegséget a talajban élő növényparazita gombák (Rhizoctonia solani, Pythium sp. stb.) okozzák, növényben nem válogatnak. Vásárolt zsákos földben is előfordulhatnak.
A gombák elsősorban a növény számára nem megfelelő körülmények között nevelt kelő csíranövényeket és két valódi leveles korig a palántákat támadják meg. Egészséges palánták előállításához szükséges tudni azok hőmérsékleti igényét. A meleg igényes (pl. paprika) magoncok a hideg talajban sokkal fogékonyabbak a fertőzésükre. Fokozza a palántadőlés fellépését a növények, a talaj túlöntözése, annak túl nedvesen tartása, valamint a kevés fény mellett alkalmazott fokozott öntözés, ami felnyurgult, laza szövetű növényeket eredményez.
A palántadőlés elkerülhető a kókuszrostban vagy tőzegben végzett palántaneveléssel is. A felsorolt anyagok sterilek, abban kórokozók nem találhatók, így palántadőlés nem fordul elő a benne nevelt növényeknél. Természetesen ez csak az első termesztési felhasználásukra vonatkozik.
Kis mennyiségű, néhány literes igénynél a talajt hővel helyesebben forró gőzzel is mentesíthetjük otthon. A forró gőzzel végzett talajfertőtlenítést korábban üzemi körülmények között is alkalmazták, eredményesen, üvegházi növények termesztésénél.
Otthoni talaj hőkezeléséhez megfelelő a hőfokszabályozós villanytűzhelyek sütője, melynek hőmérséklete viszonylag pontosan beállítható, a hőmérsékletet azonos hőfokon tartja és időbeállításra is lehetőséget nyújt. A fertőtlenítésre szánt földet fémedénybe helyezés után át kell nedvesíteni, enyhén beöntözni, majd lefedni, hogy a hő hatására képződő vízgőz ne távozzon az edényből. A hatékony kezeléshez 90-95 °C fokon tartás szükséges legalább 30 percig azután, hogy a talaj is már elérte ezt a hőmérsékletet. Ha előmelegítés nélkül helyezzük be a földet, akkor 60 percet számítsunk a 90-95 C – os kezelésre. Az anyagot hagyjuk a sütőben kihűlni. A képződő forró gőzben a kórokozók, állatok és gyommagvak is elpusztulnak. Az ennél magasabb hőmérsékletnél és szárazon alkalmazott kezelés elégeti a talaj szerves anyagát. Kezelés után néhány napig hagyjuk pihenni, levegőzni a talajt fedés nélkül.
Vetés előtt a magokat mindenképpen válogassa át, és a nem ép, sérült, apró, más színű magokat válogassa ki a többi közül.