Agrárközélet
Fizetett tartalom

Indul a KSH mezőgazdasági adatgyűjtésének összeírói szakasza

KSH

Összeírói szakasszal folytatódik hazánk második legnagyobb mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírása, az Agrárium 2023, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2023. június 1. és július 15. között hajt végre. Az adatgyűjtésben 517 összeíró vesz részt, akik a kérdőívkitöltés előtt bemutatják egyedi azonosítóigazolványukat az adatszolgáltatóknak. A kitöltés a gazdaságok méretétől függően átlagosan mintegy fél órát vesz igénybe. A válaszadók nagyban hozzájárulnak az ágazatot érintő jövőbeli döntések megalapozásához. Az adatokat a KSH bizalmasan kezeli, azokat kizárólag statisztikai célokra használja fel, és csak összesített formában teszi közzé.

Az összeírást a KSH országszerte mintegy 74 ezer egyéni gazdaság és 11 ezer gazdasági szervezet bevonásával, 517 összeíró segítségével hajtja végre. Az összeírók június 1. és július 15. között az ország 941 településén keresik majd fel azokat az egyéni gazdaságokat, amelyek nem éltek az online kitöltés lehetőségével. A kérdezőbiztosok egyedi azonosítóigazolvánnyal rendelkeznek, amelyet az adatfelvétel kezdete előtt felmutatnak, ugyanakkor az adatszolgáltatók kérhetik a személyi igazolvány bemutatását is. Sikertelen kapcsolatfelvétel esetén az összeírók értesítést hagynak a helyszínen telefonos elérhetőségükkel, amelyen rendelkezésre állnak időpont-egyeztetés céljából. A kérdőív kitöltése körülbelül fél órát vesz igénybe.

Fotó: KSH

Az adatgyűjtés célja, hogy nyomon kövesse a mezőgazdaság szerkezetében bekövetkezett változásokat, illetve pontos és hiteles adatokkal szolgáljon a hazai gazdaságirányítás, az EU és a gazdálkodók számára. Az adatgyűjtés kiterjed a földhasználat művelési ágak szerinti jellemzőire, az állatállományra, a munkaerőre és a generációváltásra. Idén az összeírók megkérdezik a gazdálkodókat az öntözésről, a talajművelési módszerekről, a mezőgazdasági gépekről és berendezésekről, valamint a gyümölcsösültetvényekről is.

Az adatgyűjtés az Európai Unió tagállamaiban kötelező. A pontos adatszolgáltatás kiemelten fontos annak érdekében, hogy a mezőgazdasági tevékenységet végzők és érdekképviseleteik, továbbá a kormányzati szakpolitikusok – a gazdálkodók érdekeit szem előtt tartva, jó minőségű adatok alapján – megfelelően tudják meghozni a döntéseiket. Az adatszolgáltatói terhek csökkentése érdekében a KSH a biogazdálkodásra és a vidékfejlesztési támogatásra vonatkozó információkat adminisztratív adatbázisokból veszi át, így azok nem jelennek meg a kérdőívben.

Fotó: KSH

Az adatgyűjtés a személyes adatokra nem terjed ki. Egyéni vállalkozó és őstermelő esetén azonban a nevet és a lakcímet rögzítik, ahogyan a kapcsolattartásra megadott adatokat (telefonszám, e-mail-cím) is, ha azok kifejezetten természetes személyhez kötődnek. Az adatszolgáltatásba bevont gazdálkodók számára a pontos és hiteles válaszadás kötelező. Az adatokat a KSH bizalmasan kezeli, azokat kizárólag statisztikai célokra használja fel, és csak összesített formában teszi közzé.

A KSH kéri az adatszolgáltatókat, hogy segítsék az összeírók munkáját!

További információért, kérjük, keresse fel a https://www.ksh.hu/agrarcenzusok_gszo honlapot!

Amennyiben kérdése van az összeírással kapcsolatban, elküldheti e-mailben az agrarstatisztika@ksh.hu címre.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül – Ha messzire akarsz érni, keress társakat

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Egy év alatt 21 százalékkal csökkent a burgonya ára

2021. május 15. 08:56

Éves viszonylatban továbbra is a napraforgó-étolaj drágult leginkább a Központi Statisztikai Hivatal inflációs kosarában szereplő élelmiszerek közül. Egy év alatt 29 százalékkal drágult az étolaj, ezután 26 százalékkal az uborka, majd 17 százalékkal a gyümölcsjoghurt drágulása emelkedik ki. Legjobban, 20,5 százalékkal a kései burgonya ára csökkent, ezt 19 százalékkal a fejes káposzta és 16 százalékos mínusszal a vöröshagyma követi.

Újra 200 ezer felett a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma

2021. december 3. 07:02

A KSH szezonálisan kiigazított idősora szerint a mezőgazdaságban 203,8 ezer volt a harmadik negyedéves foglalkoztatotti szám.

Tíz százalékkal csökkent az alma ára

2020. október 16. 06:17

Összességében az élelmiszerek ára átlagosan 7,3 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben és 0,4 százalékkal mérséklődött az elmúlt hónapban.

A növényi, állati olaj gyártása 32%-kal bővült

2022. május 19. 05:36

A feldolgozóiparból 11%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 10,2%-kal emelkedett, mind a külpiaci, mind a hazai eladások növekedésének eredményeként.