A New York-i határidős arabica kávé árfolyama 15 százalékkal mászott feljebb az elmúlt egy hónapban.
A CNBC által megkérdezett elemzők szerint a koronavírus-járvány ellenére sem esett vissza az otthon ragadt emberek koffein iránti igénye. Így a pánikszerű vásárlások alkalmával jelentős mennyiségű kávét vásároltak az emberek. A házon kívüli fogyasztásról a házon belüli fogyasztásra álltak át sokan, miután a világ minden táján korlátozó intézkedéseket vezettek be a kormányok a koronavírus-járvány megfékezése érdekében. Az elemzők szerint kínálati oldalról nincs probléma, mert bár a lezárások hatással vannak a termék vásárlóhoz való eljutásában, az végül eljut a vásárlóhoz. A korlátozó intézkedések jellemzően az élelmiszergyártásában dolgozókat alapvető fontosságú munkavállalóknak tekintik, így ők folytathatják a munkájukat – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. Ennek köszönhetően az ellátási lánc széteséséről nem beszélhetünk a kávé esetében. Az elemzők hozzátették, hogy a járvány vége utáni hónapokban a kávé piacán egy egyszeri keresletkiesésre lehet számítani, amikor is a fogyasztók a most felhalmozott készleteiket nem fogják már a jelenlegi szintig pótolni.
A kávé jelenleg fontonként, ami 454 grammnak felel meg 117,55 dollárcentbe kerül. Ez azt jelenti, hogy egy kilogramm kávé az árutőzsdén 2,59 dollárt ér. A mélyponton egyébként február elején járt a kávé, akkor csupán 97 dollárcentet adtak egy fontért. Utána a koronavírus terjedésével párhuzamosan kialakuló általános felvásárlási láz adott lendültet a kurzusnak. A március 17-i 101,73-ról március 25-re 129,35-ig szaladt a kurzus. Utóbbi érték idei csúcsnak számított, ugyanis pont a tavalyi esztendő utolsó napjaiban került többe a kávé az árupiacokon.
Az arabica kávéfajta fő termőterületének egyébként Brazília számít, azon belül is a Belo Horizonte környéki Minas Gerais régió. A világ kávétermelésének nagyjából 70 százalékát adja az arabica kávéfajta, a többi a robusta. Utóbbival leginkább a londoni árutőzsdén kereskednek. Utóbbi kávéfajtának Vietnám a fő termőterülete.