Növényvédelem
Fizetett tartalom

A FMC-Agro növényvédelmi kísérletei

Agrofórum Online

Az FMC-Agro Debrecen-Látóképen június 11-én megtartott szántóföldi bemutatóján 100-nál is több volt az érdeklődők száma. A látogatók figyelemmel kísérhették a kukorica, napraforgó, őszi búza, repce és cirok kultúrákban elvégzett növényvédelmi kísérleteket.

A kukoricában a különböző környezeti és jogi feltételekhez alkalmazkodó gyomirtási lehetőségeket láthattak az érdeklődők, amiből a költségtakarékos vagy a terbutilazin-mentes megoldásokat keresők is megtalálhatták a gyomviszonyaikhoz illeszkedő megoldásokat. A területen látványos egyszikű gyomnyomással is látványosan megbirkóztak az FMC gyomirtó szerei. A hatékony gyomirtási megoldásokon túl az FMC évek óta kulcsszereplő a kártevő lepkék elleni védekezésben. A kártevők komoly mennyiségi és minőségi kárt is okozhatnak a bármely célra termesztett kukoricában, kártételük évről évre egyre nagyobb mértékű. A rovarok elleni védekezés több eszközzel is támogatható:

  1. Az Arc ™ farm intelligence rovarmonitoring applikáció segítségével az érdeklődő gazdálkodók nyomon követhetik a kukoricamoly és gyapottok-bagolylepke megjelenését és rajzását, valamint információkat kaphatnak a védekezés idejéről és módjáról.
  2. Az FMC-Agro területi szakmérnök kollégái területbejárásokkal személyesen segítik a gazdálkodókat a fertőzés mértékének megállapításában valamint az optimális védekezési idő megválasztásában.
  3. A védekezéshez olyan hatékony rovarölő szert biztosít a termelők részére, mely akár elhúzódó betelepülés és lárvakelés esetén is segítséget nyújt a lepkekártevők elleni védekezésben.
  4. A Coragen® 20 SC rovarölő szer a kártevő bábozódás előtti bármely fejlődési alakja ellen hatékony.
    A kártevő lepkék elleni védekezésnek most van itt az ideje, így az FMC felhívta a figyelmét minden érintettnek, hogy ellenőrizzék a tábláikat, és készüljenek fel a védekezésre, valamint szakmai kérdéseikkel keressék fel területi szakmérnök kollegákat!
A napraforgóban bemutatták az FMC által ajánlott növényvédelmi technológiát
A napraforgóban bemutatták az FMC által ajánlott növényvédelmi technológiát (Fotó: FMC-Agro)

A napraforgóban bemutatták az FMC által ajánlott növényvédelmi technológiát

Az FMC munkatérsai napraforgóban bemutatták az FMC által ajánlott növényvédelmi technológiát a növénytáplálástól a gyomirtáson és gombafertőzések elleni védekezésen át a betakarításig. Bemutatkozott az FMC új gombaölő szere, a Priori® Gold is, ami a napraforgó levél és tányérbetegségei ellen nyújt hatékoy megoldást. A bemutató idején történtek meg a megelőző jellegű kezelések, így érdemes lesz majd néhány hét elteltével visszamenni és szemlézni a kezeletlen területhez képest a kezelt állományt.

Napraforgóban igen látványos gyomirtási kísérletet is láthattak az érdeklődők, ami sokáig beszélgetéstéma maradt a látogatók körében: az FMC provokatív kísérletet állított be Express-toleráns napraforgó gyomirtására, melyet egy kis parcellán a napraforgó gyomirtására nem engedélyezett generikus tribenuron-metil hatóanyagú gyomirtóval kezeltek le. Az állomány fejlettsége messze elmaradt a mellette látható Express™ 50 SX ® gyomirtó szerrel kezelt állománytól. A generikus hatóanyaggal kezelt napraforgó levelei kisebbek, fitotoxikus kanalasodás, gyűrődés jeleit mutatták, előre vetíthető, hogy jóval alacsonyabb termésátlagot realizálhatunk majd a területről. Jól látható volt, hogy a nem engedélyezett gyomirtó szerekkel nem érdemes kockáztatni!

100-nál is több volt az érdeklődők száma az FMC-Agro látóképi bemutatóján
100-nál is több volt az érdeklődők száma az FMC-Agro látóképi bemutatóján (Fotó: FMC-Agro)

Őszi búzában bemutatkozott az FMC-Agro továbbfejlesztett gyomirtószer családja: a Granstar® SuperStar LQM® technológia, mely legalább olyan gyorsan és hatékonyan helytáll a gyomokkal szemben, mint jól ismert elődei. Másik érdekesség volt a területen, hogy idén már az Alföldön is felütötte a fejét a széltippan, amely ellen látható, hogy az FMC őszi gyomirtási technológiája (a Battle® Delta és Battle® Max gyomirtó szerek) biztos megoldást nyújthatnak.

A rendezvény színvonalát emelték az FMC társrendezői: a RAGT, LG és KWS vetőmagelőállítók, valamint bemutatta néhány növényvédelemben használt, kapcsolódó gépét a John Deere és a Monosem is.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

A kukoricamoly kiiktatásával jövedelmezőbb lehet a kukoricatermesztés

2020. május 22. 06:16

A kukoricamoly károsítása a kukorica termésmennyiségét és a minőségét is veszélyezteti. A célzott védekezéssel ezeket a veszteségeket csökkentheti a termelő, ezzel párhuzamosan a jövedelmezőséget is javíthatja. A hatékony védekezés jelentős árbevétel-növelő technológiai elem lehet.

Mindig van új a nap alatt! – Napraforgó gyomirtás korlátok nélkül 2023-ban is!

2023. március 16. 06:34

Míg tavaly 710 000 hektáros rekord területen vetettek napraforgót, addig nem kizárt, hogy idén megközelítheti a 800 000 ha-t is. Mi állhat e mögött?

Már ősszel is legyőzhetjük a gyomokat!

2020. augusztus 24. 05:03

Új herbicid a kalászosok őszi gyomirtására.

Az időjárásálló kukorica lehetőségei

2023. március 24. 05:37

A kukorica-gyomirtás tervezésekor különösen fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a tényezőkkel, amire befolyásunk lehet: a terület sajátosságaival, az elő-, illetve utóveteménnyel, valamint a gyomflórával. A gyomirtást ugyanakkor meghatározzák olyan tényezők is, amikre nincs hatásunk, és csak igazodni tudunk hozzájuk: a talaj- és levegőhőmérséklet, a csapadékviszonyok.