A tábla széléről

A búza vetőmag nemesítéséről

Agrofórum Online

A meghívó, amely Szarvasra invitált bennünket, a SZIE Agrár- és Gazdaságtudományi Kar Tessedik Campusán 2018. november 21-én tartott a fenti címen megjelentetett reprint szakkönyv bemutatójára, ezzel az idézettel fejezte ki a rangos esemény lényegét: „Csak igazán az a tiéd, amit átadsz.”

A rendezvénynek otthont adó intézmény fiatal dékánja az értékeink és a múltunk megbecsülését hangsúlyozta üdvözlő beszédében, amelyet a hallgatóinak is rendszeresen „a lelkére köt”.

Dr. Futó Zoltán

Dr. Futó Zoltán a nemesítők, az értékteremtők iránti tiszteletét kifejezve megemlítette, hogy bár nem tartozik e jeles személyiségek táborába, de nagy figyelemmel kíséri munkájukat, amelyet a haza javára végeznek.

A szót Dr. Oláh István szakíró-szerkesztő, lapunk rendszeres szerzője vette át, úgyis mint a rendezvény moderátora.

Dr. Oláh István

Elmondta, hogy ez a kis könyv, amelyik 1874-ben látott napvilágot olyan ma is megszívlelendő szakmai tartalmat képvisel, amely arra érdemesítette a művet, hogy reprint kiadásban jelentessék meg.

A mindössze 62 oldal terjedelmű, de annál értékesebb szakkönyv eredeti példányát Prof. Matuz János bocsátotta rendelkezésre a magán könyvtárából.

A kiadást a Tinta Könyvkiadó vállalta, míg a KRUPPA-MAG Kft. vezetője, Prof. Kruppa József anyagi áldozatvállalása tette lehetővé a reprint kiadás megjelenését, és a mai rendezvény költségeinek finanszírozását. (A szerkesztő-szervezői munkát Oláh István vállalta magára – mint már annyiszor.)

A Tinta Könyvkiadó igazgatója Kiss Gábor ismertette a kiadó munkásságát, amelyik az értékmegőrzés jegyében vállalta a könyv megjelentetését, annak ellenére, hogy a tevékenységük elsősorban szótárak szerkesztésére, kiadására szakosodott.

Kiss Gábor

Műsoron kívül szólíttatott meg Lukács József a Nébih Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának (az átszervezés előtt még ez volt a hivatalos nevük) vezetőjét, aki az intézet (hivatal) Dégen Árpádról elnevezett könyvtárát mutatta be, ismertetve az ott fellelhető könyvritkaságokat, amely a kutatásban érdekeltek számára mindig elérhető. Megemlítette, hogy korábban maguk is helyt adtak Kenessey Kálmán: A búza vetőmag nemesítéséről című reprint kiadás bemutatására.

Lukács József

Ezután két szakmai előadás következett.

Prof. Kruppa József a Debreceni Egyetem tanára, úgyis mint magánnemesítő, Kenessey Kálmán életpályáját és munkásságát mutatta be színes, vetített képes előadásában.

Prof. Kruppa József

Erről csak néhány mondatban. Kápolnásnyéken született 1822-ben és ott is temették el 1913-ban. Növénynemesítő, miniszteri tanácsos, alispán. Ügyvédi végzettsége ellenére saját birtokán gazdálkodott és főként búza, árpa és burgonya nemesítéssel foglalkozott. Kiváló szakíróként korának egyik legtöbbet publikáló széles látókörű szakembere volt.

Érdemes könyvéből szabadon idézni a máig érvényes megállapításait: a legjobb fajtától sem várható el, hogy magas szinten teljesítsen, ha nem tartjuk be az okszerű talajművelés szabályait, a vetésváltást és a trágyázást.
(Életrajzi adatainak és munkásságának részletei, a Google segítségével elérhetők.)

Prof. Matuz János növénynemesítő, a GK ny. igazgatója magát a reprint kiadásban megjelentetett könyvet mutatta be. 62 oldal és egy nagyméretű függelék a búza nemesítés folyamatát bemutató ábrákkal 1857-ből Hallet Fridrik angol nemesítőtől átvéve, akinek munkássága inspirálta Kenessey Kálmánt a búza nemesítés ügyének felkarolására. Könyvében nagy tisztelettel említi Mokry Sámuel munkásságát, akit ma a hazai búzanemesítés atyjának tekintünk.

Prof. Matuz János

Eredményeit számos adattal, számítással támasztja alá, és végül beszámol az általa vizsgált (nemesített és importból származó) fajták I. Őrlési képességéről, II. Lisztnyereményről (kihozatal) és a III. Sütési kísérletekről. (Itt az előadás minden részletéről nincs módunk beszámolni, de bízom benne, hogy Matuz János professzor az érdeklődőknek szívesen átadja, megküldi.)

A reprint kiadás mindössze 200 példányban jelent meg, talán még fellelhető néhány példány a Tinta Kiadónál, vagy Kruppa Józsefnél, esetleg Oláh Istvánnál.

A moderátor Oláh dr. ezzel az idézettel zárta az előadások sorát: „ A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása”. (Morus Tamás)

*

A jelenlévők mindegyike átvehetett a reprint kiadásból egy példányt Kruppa József és leánya adományaként. Kaptunk mellé egy különleges Kruppa Mag feliratú tollat is.
Ezzel vetettem papírra ezeket a sorokat.

A tábla széléről – Dr. Bódis László

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Addig adj, amíg adni tudsz!

2020. december 6. 06:36

Karácsonyra készülve az erdők-mezők is ünnepi ruhába öltöznek; legalábbis ebben reménykedünk, mert még ilyen vén fejjel is arról álmodozik az ember, hogy fehér Karácsonyunk lesz.

„Korhadt fakeresztek”…

2019. november 5. 18:02

Novemberre készülve az ember akaratlanul is belekerül abba a ködös, sáros, pocsolyás hangulatba, amelynek vége az elmúlás.

Támad a drótféreg, sok helyütt újra vetik a kukoricát

2019. június 7. 13:15

Soha nem látott drótféreg fertőzés tizedeli a kukorica és a napraforgó vetéseket egyes dunántúli megyékben (Lehet, hogy másutt is!)

Búzatermesztésünk jövőjéről

2019. április 24. 14:34

Lehet, hogy rosszul gondolom, de néhány tíz, vagy akár ötven hektáron is, önállóan, nem lehet gazdaságosan búzát termelni, mert vagy nincs hozzá elegendő eszköz, vagy túl sok van – ami nincs kihasználva.

Új klímatűrő almafajtát nemesítettek ki

2020. augusztus 15. 09:38

Az egyre melegedő klímával új fajtákat kell fejleszteni és forgalomba hozni annak érdekében, hogy a fogyasztók továbbra is ízes, ropogós almát fogyaszthassanak.

A TÉNYEK, AMIK MAGUKÉRT BESZÉLNEK!

2023. augusztus 14. 15:10

A Limagrain nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy az újabb repcehibrid generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Hibridjeink olyan nemzetközi fejlesztő munka eredményei, amelyre a repce termesztők széles tábora építheti hozam elvárásait.

Minden út a szójához vezet

2023. december 29. 08:10

Bizonyítjuk, hogy megéri szóját termeszteni, és bemutatjuk a SAATEN-UNION portfólióját az igen korai fajtáktól a középérésűekig.

Jelenleg is zajlik a kukoricahibridek betakarítása a Cortevánál

2023. szeptember 21. 05:40

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat augusztusban kezdte meg a betakarítási szezont, mely során 4 országban, 9600 hektárnyi kukoricát takarítanak be, melyet a vállalat legnagyobb európai vetőmagfeldolgozó üzemében, Szarvason dolgoznak fel.