Ház, táj

A muskátli betegségei I. – vírusok, baktériumok, és az ellenük történő védekezés

Agrofórum Online

A muskátlik nemcsak balkonládákban, de virágágyásokban, kőedényekben, függő virágtartókban is gyönyörűen mutatnak – feltéve, ha egészségesek. Milyen tüneteket okoznak a muskátli baktériumos és vírusos megbetegedései? Hogyan védekezhetünk a kórokozók ellen?

A muskátli népszerűsége hosszú évek óta töretlen, és bár egyes településeken látványosan teret hódított a többi trónbitorló, pompás balkonnövény, a muskátli számtalan kertbarát szívébe csempészte be magát, és követeli meg a helyét valahol a kertben vagy a teraszon.

Azonban nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy hazánk éghajlati adottságai nem felelnek meg a muskátli eredeti élőhelyének körülményeihez. Ezen ugyan sokat segített a több évtizedes nemesítői tevékenység, de tartsuk szem előtt, hogy a muskátlinak alapvető stresszt okoz megszokni a kertünk körülményeit. Ha nem megfelelően tápláljuk, öntözzük, és nem találunk megfelelő helyet a számára, sokkal fogékonyabb lesz a betegségekkel szemben. Kezdjük tehát ezzel a gondolattal az ismerkedést a muskátlit fertőző kórokozóival: a muskátli növényvédelme a növény helyes gondozásával kezdődik!

Ebben a cikkben a muskátlifajok és -fajták leggyakoribb, vírus és baktérium által okozott betegségeivel foglalkozunk. Fontos tudni, hogy ezek a kórokozók fitopatogének, vagyis növényi betegségek okozói, az emberi szervezetet nem képesek megfertőzni!

Vírusok

A muskátli-fajokat és –fajtákat különböző vírusok is megtámadhatják. Ide tartozik a muskátli gyűrűsfoltosság vírus (Pelargonium ringspot virus), a muskátli levélfodrosodás vírus (Pelargonium leaf curl virus), a paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt virus), az uborka mozaik vírus (Cucumber mosaic virus).

Egyszerre több kórokozó is fertőzhet egyetlen növényt. Ezt a muskátlit eg vírus és a xantomonászos betegség kórokozója is megtámadta

A vírusok a növény levelein jellegzetes elváltozásokat okoznak, úgymint sárgulás, foltosodás, de tünetként jelentkezhet a virág színének elváltozása is. Súlyos esetben a vírus gátolja a növény növekedését, így csökevényes, torz hajtásokat fejlődnek a vírus miatt. A tünetek a kora nyári időszakban a legfeltűnőbbek.

Egyféle mód létezik a védekezésre: ha vírusos tüneteket mutat a muskátlitő, az egészséges növények érdekében azonnal távolítsuk el a virágtartóból, és semmisítsük meg.

A muskátli xantomonászos betegsége

A betegséget a Xanthomonas campestris pv. pelargonii nevű baktériumfaj okozza. Ez a kórokozó a kerti muskátli leggyakoribb és legveszélyesebb károsítója. A futómuskátli kis mértékben érintett a fertőzéssel.

Xantomonászos betegség tünete muskátlilevélen

Két jellegzetes tünete jelentkezik a betegségnek: egyrészt a száron vizenyős, sötétbarna, később fekete, egyre növekvő elhalások alakulnak ki. Idővel a szár belseje teljesen elveszti a tartását, majd üregessé válva elszárad. A szár elhalásával párhuzamosan a hajtáson lévő levelek is elszáradnak. A betegség másik tünete az idősebb növények levelén fordulhat elő, ritka esetben. Ilyenkor általában a levelek szélétől indulva világosabb, kissé vizenyős foltok alakulnak ki a levélen. Később ezek a foltok bebarnulnak és beszáradnak. A foltokat sárgás szegély keretezi. A foltok a levél nyelére is átterjedhetnek, az érközökben haladva.

A leghatékonyabb védekezés a betegség megelőzése, mert a fertőzött növények gyógyítására megfelelő hatékonyságú módszer egyelőre nem áll rendelkezésre. Öntözéskor a vizet mindig igyekezzünk a földre juttatni, mert a levelek felületére kerülő víz elősegíti a baktérium terjedését. Heves esőzés és tartósan párás időszakban érdemes a növényeket megelőző jelleggel réz-hidroxid vagy réz-oxiklorid tartalmú növényvédő szerrel permetezni, különösen akkor, ha visszatérő probléma a betegség megjelenése. A már megfertőződött növényi részeket, súlyos esetben a növényt minél előbb távolítsuk el!

Növényvédő szerek házikerti alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Meddig várhatunk a muskátli teleltetésével?

2022. október 17. 04:37

Muskátlimon még található néhány virág, nem szeretném még bevinni, meddig várhatok ezzel?

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Mi legyen a balkonnövényekkel, ha vége a nyárnak?

2023. október 1. 10:40

Minden évben hajt a szakmai kíváncsiság, hogy vajon mely balkonnövényeimet tudom a muskátlin kívül átteleltetni. Nézzük meg most az eddigi eredményeket!

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!