Hogyan gondozzam a muskátlit a csodás virágzása érdekében?

Agrofórum Online

Hogyan gondozzam a muskátlit? Sajnos soha nem sikerült még a muskátlikat megfelelően gondoznom, szép virágzását elősegítenem. Mit tehetnék ennek érdekében?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátli egy közkedvelt, alapvetően nem nagy gondozási és ápolási igénnyel rendelkező növényfajunk. Fejlődéséhez megfelelő helyet választva, víz- és tápanyagigényét kielégítve pedig akár a fagyokig tartó rendszeres virágzásával is megajándékozhat minket. Köztudott, hogy optimális számára a meleg és napos fekvés, hiszen dús virágzása csak ilyen körülmények között valósulhat meg. A vásárolt muskátlikat még kihelyezés előtt azonban érdemes nagyobb cserepekbe, kaspókba átültetni, gyökereinek ezzel nagyobb teret adni a fejlődésre. Az átültetéshez speciális muskátliföldet, de általános virágföldet egyaránt alkalmazhatunk.

Az öntözés mennyiségét és gyakoriságát a hőmérséklet alakulásához igazítsuk, mikor a talaj felső rétege kiszáradt, már bizonyára itt az ideje a vízpótlásnak. Tartózkodjunk azonban a túlzott öntözésétől is, hiszen főként, ha a túlöntözése magas páratartalommal is párosul, levelein ödémásodás jelenik meg! A víz mellett a tápanyagok adagolásáról is gondoskodjunk tápoldat formájában! Legalább heti, vagy kétheti gyakorisággal. Az elszáradt virágok, megsárgult levelek eltávolítása pedig nemcsak esztétikai szempontból fontos, de a növény virágzása is serkenthető ezzel a rendszeresen elvégzett folyamattal.

A kártevők és betegségek megjelenésére érdemes ügyelnünk a muskátli esetében is, melyeket az öntözések, száraz részek leszedése alkalmával könnyedén meg tudunk figyelni. A xantomonászos betegség a muskátli egyik leggyakoribb betegséges, mely szárrothadást, a leveleken vizenyős foltokat, illetve a levélerek közötti részek sárgulását és levélszáradást is tud okozni. Elsősorban érdemes a betegségek megelőzésére törekedni, mely a növény tövi részénél való öntözésével, a levelekre kerülő víz mennyiségének mérséklésével érhető el.

Súlyos megbetegedés esetében réztartalmú készítményekkel védekezhetünk a kórokozó további terjedése ellen. A nyárvégi időszakban a kártevők közül a bagolylepke hernyói gyakran látogatják a muskátli bimbóit, melyeken berágásuk következtében csak a felületükön kialakított lyukak láthatók. A rejtett életmód miatt a lárvák ellen védekezni nem tudunk, ezáltal a nagyobb mértékű károsítás a lyukas bimbók eltávolításával, a bennük élő hernyók megsemmisítésével érhető el.

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan folytassuk a szilva növényvédelmét a virágzás utáni időszakban?

2022. május 14. 04:36

Hogyan folytassam a szilva növényvédelmét a virágzás utáni időszakot követően a termések éréséig?

Miért nem terem a futóbab?

2020. augusztus 1. 06:53

S.I. Marika kérdése: Gyönyörű a futóbabunk, tele virággal és nincs termés! A virágok megbarnulnak és leesnek. Semmilyen kártevőt nem látunk a bab levélen, száron, virágon. Amikor a virág lehullik , nincs ott az a kis babkezdemény, ami szokott. Helyet, vetőmagot változtattunk, a talaj kiváló állapotú, öntözzük is. Mi történhetett, sokan panaszkodnak, ugyanez a problémájuk?

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Nem virágzik az orchideánk: mit tehetünk?

2024. december 23. 14:10

Az orchideát soha nem szabad kidobni, csak meg kell értenünk az igényeit ahhoz, hogy hosszútávon élvezhessük szépségét.