Bizonyos esetekben semmiképpen sem szabad nekiállnunk a darázsfészek eltávolításának. A szakember segítsége nemcsak a gyors, de a legbiztonságosabb megoldást is jelenti számunkra.
Ahogy az előző cikkben szó volt róla, a darázsirtás és a darázsfészek eltávolítása otthon is megoldható, de ha a testi épségünkre veszélyt jelentő darázsfajok közvetlenül a lakóhelyünk mellett telepedtek meg, akkor a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módszer, ha szakembert hívunk, aki képes eltávolítani a fészket anélkül, hogy bárkiben kárt okozna, vagy valakinek a tulajdonát megrongálná.
Összefoglalva, a következő esetekben nem szabad nekünk hozzákezdenünk a manőverhez:
- ha nagyméretű darázsfészekkel és nagyméretű kolóniával van dolgunk;
- ha rejtett (nehezen hozzáférhető) darázsfészket találtunk;
- ha lódarázs-fészket találtunk;
- ha van allergiás családtagunk;
- ha vannak háztáji állataink, amelyeket nem tudunk biztonságos távolságra és helyre terelni.
Mit kell tudni a rejtett fészkekről?
A rejtett (vagyis nehezen hozzáférhető) vagy nem látható fészek ismérve, hogy ebben az esetben a fészek olyan helyen van, amit nem tudunk biztonságosan elérni. Erre jó példa, amire elsőre nem is gondolnánk: a sötét padláson lévő fészek. A padlásra ugyanis jellemzően lámpával botorkálunk fel, és ha nem számítunk albérlőkre, akik a szokatlan fényre azonnal támadásba lendülnek, akkor ebből a találkozásból nagyon komoly baj is lehet.
Rejtett fészkek esetén az is előfordulhat, hogy maga a fészek szabad szemmel egyáltalán nem látható, de azt tapasztaljuk, hogy a darazsak rendszeresen röpködnek valamely terület körül és egy kis nyíláson repülnek ki és be. Ebben az esetben biztosak lehetünk benne, hogy rejtett darázsfészket sikerült építeniük.
Nagyon fontos tudni, hogy ezeknek a rejtett fészkeknek a röpnyílását (azt a helyet, ahol biztosítani tudták a fészekbe történő bejutást és onnan kijárást), tilos betömni, mert az nemhogy nem jelent megoldást a problémára, de veszélyes művelet ránk nézve a felbőszült darazsak miatt.
Miért hívjunk szakembert?
A szakemberek nemcsak az eszközeikkel, de szaktudásukkal is fel vannak készülve a helyes helyzetelemzésre és a nem várt helyzetekre. Gyorsabban fogják eltávolítani a fészket, szavatolva a biztonságunkat, amit mi magunk nem tudnánk teljeskörűen biztosítani.
Ezenkívül a szakemberek pontosan azonosítani tudják a fajt, amivel dolguk van, így ennek megfelelően alkalmazzák az irtószereket és módszereket. Ez azért nagyon fontos, mert hazánkban élnek védett darázsfajok is, emellett érdemes tudni, hogy az egyes fajok hogyan viselkednek észlelt támadás esetén. Erre a szakemberek előzetesen fel vannak már készülve.
Ezen felül a darázsfészkek megfelelő eltávolítása és irtása speciális technikákat igényelhet, és hogy megakadályozzák a kolónia újratelepülését vagy a darazsak más helyekre költözését.
Nem utolsó szempont az sem, hogy a professzionális darázsirtók olyan módszereket alkalmaznak a művelet során, amelyek kevesebb kárt okoznak a környezetben, mint a tapasztalatlanabb, otthoni megoldásokat alkalmazó polgártársak.
Hogyan előzzük meg a darazsak visszatérését?
Mindenekelőtt tömjük be a repedéseket és nagyobb nyílásokat, amelyek potenciális helyek lehetnek egy darázsfészek építéséhez. Ilyen helyeket a padláson, a tető szerkezetében, a nyílászáróknál, a garázsban és a kert sarkaiban is találunk, ezért ellenőrizzük végig őket alaposan! Ezeket a helyeket időszakosan ellenőriznünk kell, hogy időben észrevegyünk egy esetlegesen épülő fészket!
Ezenkívül mindig figyelnünk kell, hogy feleslegesen ne biztosítsunk a darazsaknak élelmet: mindig takarítsunk el minden élelmiszermaradékot, amelyek vonzhatják a darazsakat!
Kapcsolódó cikkek:
- Hogyan távolítsunk el egy darázsfészket?
- Darázsfészek eltávolítása – ismerjük meg a fészket!
- Mit kell tudni a hazánkban élő darázsfajokról?
- Mit kell tudni a hazánkban élő társas darázsfajokról? – I. rész
- Mit kell tudni a hazánkban élő társas darázsfajokról? – II. rész
- Nem várt vendégek a madárodúban – mihez kezdjünk velük?
- Barátkozzunk meg a tőrösdarázzsal!
- A darazsak okosabbak, mint gondolnánk
- Hivatalosan is regisztrálták Magyarországon az ázsiai lódarazsat
- Nyolcvanötmillió éves darázsfajokat fedeztek fel az ELTE kutatói