Az adventi ünnepkörben a leginkább előtérbe kerülő növények a fenyőfélék. Nemcsak a hagyományos karácsonyfák elsőszámú növényei, de az adventi koszorúnak, ajtókopogtatónak és egyéb díszeknek is elengedhetetlen kelléke a fenyőág. De ne feledkezzünk meg a fenyő értékes gyógyító tulajdonságairól sem!
Hosszú ideig a lucfenyő jelentette a hagyományos, általánosan elérhető karácsonyfát – ma a legtöbb család egyre inkább a tartósabb, kevésbé tűlevél-potyogtató fenyőfákat választja karácsonyfának, mint például az ezüstfenyőt, a nordmann fenyőt vagy a feketefenyőt.
De amikor a fenyőfélék gyógyhatásairól és a belőlük készült termékekről van szó, akkor mindenekelőtt a lucfenyő és az erdei fenyő kerül a középpontba. A lucfenyőnek erős gyógyító hatása a magas terpentintartalma miatt van, ami a legerősebb természetes oldószer, hiszen minden lerakódást felold a légutakban.
Az erdei fenyőn és a lucfenyőn túl a jegenyefenyő, a vörösfenyő és az ezüstfenyő hajtásai is biztonsággal fogyaszthatók.
Ezek a fenyőfélék tavasszal roskadoznak az új, értékes, fiatal hajtásoktól és rügyektől, amiket az idősebb fákról bátran szüretelhetünk, mert nem okozunk gondot ezzel a fának.
Nem csupán a hajtás
A fenyőféléknek általánosságban véve a tűleveleit, a rügyeit és a gyantáját is évezredek óta alkalmazzák orvosságként.
A fiatal fenyőhajtások mellett a fenyőfélékre ikonikusan jellemző gyanta ugyancsak természetes, gyógyhatású anyag – tele van a mi szervezetünk számára is értékes anyagokkal. Nem is csoda, hiszen eredendően a fenyőfán keletkező sebek fertőtlenítésére, lezárására szolgál, mivel a sebesülést követően gyorsan beborítja a sérült felületet, és elpusztítja a bejutott kórokozókat. A gyanta nagy előnye, hogy egész évben hozzájuthatunk.
Az értékes gyógyhatások
A fenyőfélékben található hatóanyagok a következő értékes gyógyhatásokkal rendelkeznek:
- gyulladáscsökkentő,
- izom- és idegfájdalmat csökkentő,
- nyákoldó,
- köptető,
- élénkítő,
- energetizáló,
- fertőtlenítő (száj, seb),
- immunerősítő,
- influenza elleni vitaminbomba.
Szintén hosszú a listája azoknak a betegségeknek és problémáknak, amikre megoldást jelent a fenyő részeinek megfelelő mértékű fogyasztása, hála a fenti hatásoknak:
- légúti problémák,
- megfázás,
- köhögés (hörghurut esetén is kiváló),
- torokfájás,
- arcüreggyulladás,
- jót tesz a hangszálaknak,
- fáradtság,
- mentális kimerültség,
- hosszú lábadozás közben és után,
- reumás panaszok,
- védi a szív- és érrendszert,
- vértisztítás,
- sebgyógyítás,
- szájfertőtlenítés,
- elősegíti a sejtmegújulást,
- csökkenti a vércukorszintet.
Erdőfürdő – összetett gyógyhatás
A jó erdei levegő jelentős befolyást gyakorol az egészségre. Az illatos terpéneknek – amelyek olyan aromás vegyületek, amelyek a növények illatáért, ízvilágáért és színéért is felelősek, nekik köszönhetjük például a fenyő jellegzetes illatát – köszönhetően nyugtató hatással bír, emellett csökkenti a stresszhormonok szintjét a szervezetben, mint pl. a kortizolt és adrenalint.
Egy kellemes erdei séta közben a bennünk felhalmozódott stressz csökkenése mellett az immunrendszer erősödik, a vérnyomás normalizálódik, az agyunk pihen is kitisztul, észrevétlenül ellazulunk, figyelmünk és hangulatunk is emelkedettebb lesz.
Kapcsolódó cikkek: