Ház, táj blog

Hogyan járulhatunk hozzá a bokorlakó madarak megtelepítéséhez a kertünkben?

Agrofórum Online

Milyen cserjék alkalmasak a bokorlakó madarak fészkelésére? Hogyan alakítsunk ki a madarak megtelepítéséhez metszéssel alkalmas bokorformát? Mi az az ágcsésze és hogyan segíti a fészeképítést?

Cserjéink a madarak szolgálatában

A kertünkbe ültetett cserjék számos madárfajnak jelenthetnek fészkelőhelyet és táplálékot. Az őshonos berkenyefajok, a galagonya, a csipkerózsa, a bodza, a fagyal, a kökény és a som termése, de még a virágaik is segítenek a madaraknak a kellő mennyiségű, tápanyagban dús eledel megszerzésében azzal, hogy odacsalogatják a rovarokat az élőhelyük közelébe.

A barátposzáta szívesen fészkel a bodza sűrű ágai között

A bodzát fészkelőhelyül választja a barátposzáta, bogyóéréskor a sárgarigó és a fekete rigó keresi fel. A kökény és a galagonya ritka vendége az ökörszem, gyakoribb a vörösbegy. A verebek és a cinegék élelemszerző körútjukon megpihenhetnek a cserjék ágai között a ragadozó madarak és a macskák elől.

A vörösbegyet is vendégül láthatjuk a kertben

Ha nem takarítjuk el a lombhullató bokrok alól a leveleket, a fülemüle is otthonra talál. Ez a kis madár ugyanis a lehullott lombok alatt megbújó rovarokkal táplálkozik, és maga is itt keres helyet a ragadozói elől.

A fekete rigó a fiókanevelés során rengeteg kártevő lárváját elpusztítja

Láthatjuk, hogy számos madárfajnak nyújthatnak életteret a cserjévé fejlődő növényfajok. Azonban a mi segítségünkre is szükség van az ideálisabb körülmények megteremtéséhez: így a cserje nagyobb védelmet nyújtó formájának a és fészeképítéshez alkalmas ágszerkezetnek a kialakításában.

A megfelelő bokor

Nemcsak a bokorrá növő növényfaj virágától, termésétől és a környezetétől függ, hogy egy madár meg tud-e telepedni a kertben vagy sem. Ahogy odúkészítéshez sem találnak elegendő alkalmas fát a madarak, úgy fészkeléshez alkalmas cserje sem nő minden kertben. A megfelelő bokorforma kialakításával, a megfelelő időben elvégzett metszéssel sokszorosára növeljük a madarak fészkelési esélyeit a kertben.

Nagyon kevés fészkelésre alkalmas hely áll a madarak rendelkezésére

A kertbe telepített cserjék általában alkalmatlanok a fészkelésre, mert metszetlenül túlságosan megnyurgulnak. Ennek következtében az ágak felső részén lesznek lombosabbak, alul pedig megritkulnak. Ha visszanyessük a bokrokat, alul és felül is zártabb lesz, tömöttebb lombozata nagyobb védelmet nyújt a madarak fészkének.

A madarak búvóhelyéül szolgáló legmegfelelőbb cserje iskolapéldája a kökény, amely metszés nélkül is „madárbarát” bokorformát alakít ki: az ideális alak a talajhoz közeli részén, alacsonyan elágazva szélesebb, felül pedig keskenyebb, így tökéletes búvóhelyet jelent az énekesmadaraknak.

A Metszés tavasztól télig c. cikksorozat részei választ adnak arra a kérdésre, hogy melyik cserjefajt mikor érdemes metszeni. Az aktuális téli és tavaszi metszési munkálatokról is ezekben a cikkekben olvashatunk.

1. kép

Balra: Fészkelésre alkalmatlan bokorforma. Jobbra: Fészkelésre alkalmas bokorforma

Forrás: Vertse Albert: A kert madárvilága c. könyve alapján készített rajz

Ágcsészék kialakítása

Az idősebb cserjéken kialakíthatunk ún. ágcsészéket is, amelyek megfelelő vázszerkezetet biztosítanak a fészek megépítéséhez a bokor sűrűjében. Az ágcsésze létrehozásához a következő 2 lépést kövessük:

  1. a kiválasztott vastagabb ágak vezérhajtásait visszametsszük, közvetlen az oldalhajtások felett
  2. az oldalhajtásokat is visszametsszük a lenyesett vezérhajtáshoz számított 5-6 cm magasságban

Az ágcsészék kialakításához alkalmas cserjefajokat (pl. galagonya) a kert egy alkalmas részén sorba vagy csoportosan is ültethetjük, így több helyet és nagyobb biztonságot is nyújt a madaraknak.

2. kép

Ágcsésze kialakítása metszéssel két lépésben

Forrás: Vertse Albert: A kert madárvilága c. könyve alapján készített rajz

Segítsük együtt a kertünkbe megtelepedő madarakat!

Kapcsolódó cikkek:

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Hogyan védjük meg a kertünkben élő madarakat a macskáktól?

2022. október 9. 06:34

Sokan láttunk már olyan macskát, aki épp a szájában hurcolt egy hirtelen elkapott énekes madarat. De hogyan védhetjük meg a kertünkben élő madarakat a macskáktól?

Amit a püspöksüveg gondozásáról tudni érdemes

2023. január 9. 14:04

Az árnyékot kedvelő Epimedium – más néven püspöksüveg, vagy tündérvirág – ideális aljnövényzetnek és talajtakarónak.

A méhbarát kert növényei

2022. február 22. 05:36

A kertünkben számos mézelő növényt nevelhetünk, amelyek több hónapon keresztül kiszolgálják a beporzó rovarokat virágporral és nektárral. Nézzük, melyek azok a legismertebb gyógy- és fűszernövények, évelő és egynyári dísznövények, amelyek segítenek a különböző méhfajoknak.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felerősödött a peronoszpórás fertőzés a szőlőültetvényekben

2023. június 21. 08:40

Június utolsó dekádjára a nyárias meleg, fülledt idő a jellemző. A nappalok kifejezetten melegek, 30 °C körüliek, éjszakánként sem hűl le a hőmérséklet 15 fok alá. A jelentős hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés, de reggelente gyors a felszáradás. A jelenlegi nyári meleg, megfelelő vízellátás mellett gyors fejlődést biztosít a melegigényes növények számára. A kórokozók terjedése kissé lelassult, viszont a kártevők aktivitása megnőtt.