4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Ház, táj blog

Madáretető másképp – „madárkarácsony”

Agrofórum Online

Az egyik közösségi oldalon futottam bele egy remek ötletbe, amit pár napja meg is valósítottunk az új otthonunkban. Nézzük, hogy készül a madarak számára feldíszített karácsonyfa!

Ha az ember ősz második felében költözik új otthonába vagy fog bele nagyobb felújításba, vajmi kevés ideje és energiája marad például madáretető készítéséhez vagy vásárlásához, sőt annak kihelyezéséhez és folyamatos, gondos feltöltéséhez.

Bár jelenleg én is ebben az élethelyzetben vagyok, semmiképpen sem szerettem volna megfeledkezni szárnyas-énekes szomszédjainkról, akiknek nemsokára hatalmas segítséget fog jelenteni a kihelyezett eleség és tiszta ivóvíz.

Ha madáretetőre most nem is jutott idő, találtunk egy szuper megoldást, amihez nem kell más, csak:

  • egy lombhullató vagy örökzöld fa/cserje a kertben,
  • madáreleség, cinkegolyók, almák,
  • sérült, már nem használt füles bögrék,
  • erős zsinór, szög, kés, olló.
Amire szükség lesz

Ínycsiklandó díszek

A csorba bögréket – melyeket biztonsági okokból már nem használunk a konyhában -, maximum a háromnegyedéig megtöltjük madáreleséggel. A bögrékbe kerülhet napraforgómag, dió, magvak, faggyú is. A bögre fülénél fogva felakasztjuk őket az erősebb ágakra.

Az almákat félbevágjuk, a szögre pedig egy kb. 20-30 cm-es zsinórdarab egyik végét csomózzuk. A szöget átpasszírozzuk a fél almán, közben ügyelve rá, hogy a zsinór ne jöjjön le róla. Ha sikerült, a zsinórt leszedjük a szögről, és összecsomózzuk a két végét. Akasszuk fel a fa különböző részeire: kerüljön az alsó, középső és felső ágakra is.

A cinkegolyókat gondosan rögzítsük a még szabad ágakra, és győződjünk meg róla, hogy nem sérült-e meg a golyót tartó háló. Ha igen, erősítsük az ághoz zsineggel a háló ép részét.

A sérült, füles bögrék új élete

Én jelen pillanatban ennyi finomsággal készültem a vendégeknek, de a étlapra kerülhet még cinkekarika, faggyúszeletek, felaggatott féldiók, földimogyoró, kendermag, házilag elkészített eleség, és így tovább.

Az elkészült fa

Kiválasztottunk egy ágas-bogas szilvafát, ami nincs messze a búvóhelyet jelentő tujáktól és a lakóépülettől (a tornác feletti tetőszerkezet sok madárnak ad otthont, erről meggyőződhettünk). Igyekeztünk a madáretetéshez ideális helyet választani – ezzel kapcsolatban bővebben egy előző cikkben volt szó.

Mindenképpen olyan helyen létesítsünk terülj-terülj asztalkámat, ahol a következő években is vendégül fogjuk látni a madarakat! Ha megszokják, hogy egy adott helyen biztosan találnak maguknak ennivalót, a jövőben is ugyanott fogják keresni.

Milyen vendégekre számíthatunk?

A felfüggesztett eleség (felfűzve vagy hálóba téve) a verébfajok, cinegefajok és a csuszka specialitása, ezért ezzel a madárkarácsonyfával elsősorban ezeket a fajokat segíthetjük.

A cinkegolyók és a félbe vágott almák is felkerültek a fára

Ha tudomásunk van arról, hogy feketerigó vagy vörösbegy is él a közelben, a fa alá a talajra kitett almák, szárított bogyók, olajos magvak a megfelelő menü a számukra.

Felkészülés és megfigyelés a nagyobb sikerért

Mielőtt belevágunk az otthoni madáretetésbe, feltétlenül tájékozódjunk arról, hogy mivel nem szabad etetnünk a vendégeinket!

Ha van rá lehetőségünk, egy pár napig vagy hétig tartsuk nyitva a szemünket, hátha felfedezünk egy-két madárfajt, amelyek potenciális vendégek lehetnek. Nézzünk utána, hogy az adott fajok mivel táplálkoznak, és hol keresik az eleséget.

A függesztett eleség a cinege-, illetve verébfajokat, és a csuszkát vonzza leginkább

Friss víz: elengedhetetlen!

Még az olajos magvakkal táplálkozó madárfajok (pl. feketerigó) sem mindig nyernek annyi folyadékot a táplálékukból, amennyi szükséges a számukra. A téli mínuszokban nincs esélyük máshol folyadékforrást találni, ezért egy sekély madárfürdő kihelyezésével rengeteget segíthetünk nekik. Ehhez egy nagyobb virágtartó alátétje is megfelel.

Az etetéshez türelmet, a madárleshez pedig szép élményeket kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A komposzttea alkalmazása a kertben

2025. február 8. 05:40

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

Növényvédőszer-gyorstalpaló (I. rész)

2018. május 5. 06:00

Életbevágóan fontos feladatunk, hogy körültekintően válasszuk ki az adott problémára legjobban megfelelő növényvédő szert.

Téli meggyleves

2018. március 2. 13:29

Ha valami hiányzik a tavaszi-nyári időszakból télen, akkor az a friss gyümölcs. A szuper gyorsan elkészíthető turmixok és a nyári gyümölcslevesek ilyenkor már nagyon jól tudnának esni.

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! - I. rész

2023. május 24. 05:36

A növények nevei sok esetben árulkodók: valamilyen külső tulajdonságukra (alakjukra, színükre), virágzásuk idejére vagy kedvelt élőhelyükre is utalhatnak vele.

Sárgarépás kenyér - recept

2019. augusztus 20. 04:47

Augusztus 20-a az államalapítás mellett az új kenyér ünnepe is.