Ház, táj

Mindent a krizantémról

Agrofórum Online

Hogyan lett a temető virágából mára házikertekben is kedvelt dísznövény, ami cserepes növényként balkonon, de bent a lakásban is megállja a helyét? Mit kell tudnunk az eredetéről? Mi a titka a sikeres gondozásának?

A krizantém, vagy más néven margitvirág (Chrysanthemum) a krizantém (Chrysanthemum) növénynemzetség őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozik. Ebbe a növénynemzetségbe egyes források szerint 40, mások szerint több mint 200 növényfajt számlálnak, melyek többsége ázsiai eredetű.

Az ókorig visszanyúló nemesítői munkának köszönhetően a krizantém növénynemzetség nemesített fajtáinak mára többezer változata ismert, melyek formájukban, viráguk színében és virágzási idejüket tekintve is rendkívül változatosak. A krizantémnemesítés fő szempontjai a hőmérséklettel szembeni jó alkalmazkodóképesség, a hosszú virágzási periódus és a koraiság.

Európa-szerte a krizantém a temetők virágaként a gyászt, a kegyeletet jelképezi, az amerikai kontinensen – ahol nem társították semmilyen ünnephez vagy népszokáshoz – viszont előszeretettel ajándékozzák egymásnak az emberek vagy díszítik vele hosszú ideje a kerteket, parkokat. A krizantémnak őshazájában, a Távol-Keleten szerteágazó kultusza van, melyre a későbbiekben visszatérek.

A virágszimbolikában a krizantémot a hosszú élet, a halhatatlanság, a boldogság, az öröm, az optimizmus, az igazság, a testi-lelki pihenés, a kitartás, az erényesség és az előkelőség szimbólumaként is megtaláljuk. Kínában a nyugalmat, a szépséget és a magányosságot is szimbolizálja. A fehér virágú krizantém kifejezetten az emlékezést, a vörös a sírig tartó szerelmet jelképezi. Mivel az ősz, sőt az év egyik utolsó virágzó növénye, a tél hírnökét is tisztelhetjük benne.

Az aranyvirág eredete

Kínában az írások szerint a Kr.e. 2. évezred közepén várost neveztek el a krizantémról. Az ősz jelképének tekintett virágnak külön ünnepet tartottak a 9. holdhónap 9. napján. Olyan nagy becsben tartották ezt a növényt, hogy csak a császárnak volt joga fogyasztani. Konfuciusz V. századi írásában mint „arany virág” szerepelt, amelyet meditációs tárgyként is alkalmaztak. Kína tekinthető a krizantém őshazájának, innen került át Japán szigeteire a VIII. században, majd jóval később, a XVIII. században Európába.

A krizantém eredetét számos távol-keleti monda is övezi: úgy szól az évezredes szájhagyomány, hogy Japán egyik szigetén találtak egy olyan gyógynövényt, amely megfiatalította az embereket. A VIII. században az ország nemzeti virágává választották a japánul kiku névre keresztelt növényt, és a japán császári család címernövénye lett. Sőt az uralkodói trónust mind a mai napig Krizantém trónnak nevezik. Mindmáig a legmagasabb kitüntetés Japánban a Krizantém-rend, amely uralkodóknak és állami vezetőknek van fenntartva.

Európában először Hollandiában, később Franciaországban és Angliában terjedt el. Nemesítése az 1830-as évektől zajlik, intenzív termesztése pedig az 1930-as években kezdődött. Egészen az 50-es évekig a nagyvirágú fajtákat részesítették előnyben, később az egyszerűbb (szimpla) színes virágú fajták váltak divatossá. Hazánkban a virágzó növényeket kedvelők körében eddig az ősszel virágzó évelő fajták hódítottak főképp.

A krizantém görög eredetű nevének jelentése aranyvirág, botanikai nevét magyarul napvirágra fordíthatjuk le.

A krizantém tulajdonságai

Az őszi fajták jellemzően október hónapban virágoznak, de ez takarással akár novemberig is kitolható. A krizantém a 16-18 C fokon fejlődik a legjobban, a nyári termesztésre alkalmas fajták esetében a 12-14 fokos hőmérséklet már gátolhatja a virágfejlődést, míg a később virágzó fajoknál a 15 fok alatti hőmérséklet indukálja a virágfejlődést.

Az ősszel virágzó évelő krizantémok általában középmagasak, száruk elágazó, a levelek tojásdad alakúak, erősen hasogatottak. Jellegzetesen erős illatú virágai szabályos formájúak, lehetnek egyszerűek és teltvirágúak is. Kedveltek a pompon, margaréta és a szellőrózsa virágzatú fajták is. A szirmok a virágon jellegzetesen sugarasan helyezkednek el. A virágok színe a krémszínű virágoktól kezdve az élénksárgán, narancssárgán át a pirosig, bíbor színűig terjed. Az évelő krizantém virágzásának feltétele a napi 13-14 órás éjszakai sötétség.

A krizantém gondozásáról az előbbiekben olvashattunk bővebben, ebben a cikkben nem kerül még egyszer leírásra.

Évelő vagy egyéves?

A krizantém különböző fajtái közül áttelelő és egyéves növényeket is választhatunk. Annak eldöntését, hogy melyiket válasszuk a kertbe, csupán a virágágyásunkban rejlő lehetőségek (növény-összetétel, talaj, fényviszonyok) és saját igényeink szabják meg. Általános szabály, hogy minél díszesebb a növény, annál kevésbé fagytűrő (ez alól vannak kivételek, de jellemzően amelyik fajta a virágzásra nagyobb hangsúlyt fektet, kevesebb energiája marad a télre való felkészülésre). Az évelő krizantémok gondozása nem bonyolultabb az egyéves testvéreiénél, viszont körültekintőbben kell kiválasztanunk a helyét, mert az utólagos bolygatást nehezen tűri.

A téltűrő, vagyis évelő fajokat gyakran nevezzük télálló krizantémnak is, melyek közül a Chrysanthemum multicaule fajtái (’Yellow Daisy’, ’Moonlight’, ’Golden Glory’) a legelterjedtebbek. Az ősszel virágzó, évelő krizantémok közül a Chrysanthemum x morifolium a legkelendőbb.

A krizantém felhasználási lehetőségei

A fehér, nagyvirágú krizantém a legismertebb, Mindenszentek idején vásárolt vágott virág, melyet a temetői vázákba vesznek csokrosan.

A krizantém virágának teája a népi gyógyászatban elismerten vérnyomás-és gyulladáscsökkentő hatású. Meghűléses betegségek, emésztési problémák, fejfájás esetén is javallott az alkalmazása, ezenkívül a máj egészségének védelmét is szolgálja. Külsőleg alkalmazva szemgyulladás enyhítésére is használták.

A gasztronómiában előszeretettel használják saláták ízesítésére a koronás margitvirág (Glebionis coronaria, korábbi nevén Chrysanthemum coronarium) kesernyés-fanyar ízű szirmait, melyek C-vitaminban, kalciumban, káliumban és nátriumban gazdagok. A kínai ehető krizantémnak (Chrysanthemum x morifolium) a kesernyés-csípős levelét, de még a gyökerét is fogyasztották, virágát köretekhez, salátákhoz, húsok ízesítéséhez alkalmazzák. Japánban a Shungiku névre hallgató ehető krizantém levelét egyperces forró vizes áztatás után használják fel kulináris célokra.

Feljegyzések bizonyítják, hogy Kínában, a Han-dinasztia idején a 9. hónap 9. napján a két jang ünnepének is hívott eseményen megtisztulási szertartások részeként krizantémbort ittak. Erre azért volt szükség, mert a népi hiedelem szerint a két kilences egy veszélyes számkombináció. Emellett úgy tartották, hogy hosszú földi élet vár arra, aki krizantémbort iszik.

Krizantém a művészetben

Ruth Benedict (1887-1948) amerikai antropológus és néprajzkutatónak, valamint Mori Szadahiko, az összehasonlító kultúrakutatás doktorának Krizantém és kard c., mindmáig kiemelkedő fontosságú antropológiai tanulmányában Japán politikai, gazdasági és vallási életébe, valamint a japánok mindennapjaiba kalauzol el minket, kezdve a feudalizmus korától egészen a második világháborúig. A vajdasági Bogyaniban született Katarina Gubrinski Takač (1941-) 66 verset tartalmazó kötetének címében is viszontlátjuk a krizantémot (Sarkantyúkák és krizantémok).

A krizantém Ady Endre (1877-1919) szimbolikájában a nemesség és a kifinomultság virága. Párizsi noteszkönyvébe a következő sorok kerültek be: „Vannak csodálatos tűzkő-színű krizantémok. Az ember szeretne beszélgetni velük.” Az őszi rózsák és a Hepehupás, vén Szilágyban c. versében is olvashatjuk, előbbiben „S pórvirág volt a krizantém is. / Lesztek ti még csodavirágok”, utóbbiban a „Paraszt zsályaként aludt el / S bús krizantém-fürttel ébredt” soraiban.

Thomas Hardy (1840-1928), a XIX. század végének legkiemelkedőbb angol regényírója Az utolsó krizantém c. versében olvashatjuk: „Vagy késlekedni volt oka, / Az ostoba remény, / Hogy ily gyöngéd-víg virághoz a / Tél sem lehet kemény?”.

Yüan Hung-tao (1568-1610): Krizantémok télen c. versében így emlékezik meg a növényről: „Nincs olyan virág, mely ne hervadna. / Mégis, itt ezek a krizantémok, / télen is virágoznak. / Bambuszból lugast fonok, hogy leveleiket megóvjam, / kivágom mellőlük a gazt, hogy illatukat megőrizzem.” A híres kínai költő, Tao Yuanming (365-427) a magányosság jelképét valamint az ősz nyugalmának, szépségének képviselőjét látta benne.

A koreai művészetben a négy „nemes növény” egyikeként (a szilva, az orchidea és a bambusz mellett) jelenítették meg díszítőelemként: jellegzetes virága gazdagon díszített faragásokon, hímzéseken is szerepel.

Aktualitások

Idén októberben is lezajlott Szigetszentmiklóson a Beppler Kft. által a termelők részére megszervezett krizantém szeminárium. Az esemény során a fajtabemutatón túl többek között a hazai, szükségszerű termesztéstechnológiai változtatások, az időzíthető cserepes fajtacsoportok jellemzői, valamint a krizantém egyik legveszélyesebb kártevői, a tripszfajok kerültek napirendre. Bemutatásra került a hazánkban is népszerű, Kibo nevű nagyvirágú vágókrizantém, a hat színből álló, Bransmart névre keresztelt multiflóra-fajtasor, illetve a Panama– és Pemba-fajták.

A „Mindent a növényekről” sorozatból:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészek karácsonya – legjobb ötletek felnőtt kertészeknek

2024. december 19. 05:40

A kertünk folyamatos ápolása, bővítése, a haszonnövények termesztése, vagy a dísznövények szaporítása sok eszközt igényel. Miért ne kerülhetne ezekből a szerszámokból, kellékekből egy pár a karácsonyfa alá?

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Érdemes hazai krizantémot vásárolni

2022. október 29. 08:03

Tekintve a krizantém erősen szezonális jellegét, a termesztés és a logisztika, értékesítés is komoly szervezést és feszes időzítést igényel.

Hogyan tartsuk a krizantémot, hogy évről évre virágozzon?

2024. szeptember 11. 14:40

A krizantém az őszi időszak legkedveltebb virága. De nem kell ám minden évben új tövet venni, hiszen évelő növényről van szó. Így tartsuk életben!

Az őszi kert 5 legszebb virága

2023. november 2. 10:40

Még ősszel sem kell lemondanunk a virágszínekről, hiszen a krizantémtól egészen a díszkáposztán át az árvácskáig, rengeteg szín és forma vesz minket körül.

Ne dobja ki az ünnepek után a krizantémokat!

2023. szeptember 30. 08:10

Ahogy hűvösebbre fordul az időjárás, megjelennek az ősz első jelei: a vöröses, sárgás, pirosas és barnás élénk árnyalatokban tündöklő falevelek, amelyek szépséges színes szőttessé varázsolják a természetet. No és a krizantémok, amelyek egyre-másra tűnnek fel a Halloween-i tökdekorációk mellett a bejárati lépcsőkön, a teraszokon és a kertekben.