Ház, táj

Mindent a tűzgyújtási tilalomról

Agrofórum Online

Hogyan tudunk bővebben tájékozódni a fokozott tűzveszély időszakáról, vagyis magáról a tűzgyújtási tilalomról? Ki és mikor rendeli el ezt az időszakot egy adott területre? Mit jelent pontosan a tilalom?

Az elmúlt hónapokban világszerte végezte és végzi pusztító munkáját a szélsőségesen csapadékszegény területeken a tűz. Bozóttüzek, erdőtüzek, amelyek átterjednek lakott területekre is, és megállíthatatlanul letarolnak mindent. Házakat, megélhetést, emberéleteket vesznek el, és az állat- és növényvilág pusztulását okozzák. Nem kell ennél tovább magyarázni, mekkora problémát okoznak az elszabadult lángok. A legelső lépés, amit tehetünk a katasztrófa elkerülésére, ha megelőzzük a tűz keletkezését.

Éppen ezért, ha az erdőgazdálkodásért felelős miniszter úgy ítéli meg, hogy megnövekedett a kockázata a szabad területen történő tűzesetek bekövetkezésének, akkor fokozott tűzveszély időszakát (tűzgyújtási tilalmat) állapít meg, és hirdet ki, egyeztetve a katasztrófavédelem központi szervével (BM OKF).

A tűzgyújtási tilalom megállapítására vonatkozó körülményeket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság (Nébih EI) minden nap értékeli, és egyeztetve a BM OKF-fel dönt arról, hogy a következő napon szükséges-e tűzgyújtási tilalom kihirdetése, vagy nem. A tűzgyújtási tilalom a közzétételtől a visszavonásig (a helyzetben bekövetkezett változás kihirdetéséig) él.

A tűzgyújtási tilalom elrendelése és annak visszavonása a meteorológiai körülményektől, az erdőben található élő és holt biomassza szárazságától és a keletkezett tüzek gyakoriságától függ.

A tilalom alatt

Fokozott tűzveszély időszaka az ország teljes területére, illetve vármegye vagy település területére vonatkozóan kerül közzétételre.

A tűzgyújtási tilalom alá eső területeken belül tilos még a tűzrakó helyeken is tüzet gyújtani

A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében. Ez azt jelenti, hogy a tűzgyújtási tilalom alá eső területeken belül tilos még a tűzrakó helyeken, a vasút és közút menti fásításokban is tüzet gyújtani, valamint tilos a parlag- és gazégetés is.

A természetkedvelőknek és gyakran kirándulóknak érdemes tudni, hogy fokozott tűzveszély időszakában az erdőgazdálkodó az erdőbe való belépést és az ott tartózkodást is korlátozhatja, illetve megtilthatja. A korlátozás időtartama a 6 hónapot nem haladhatja meg. Az erdő látogatásának korlátozását a helyben szokásos módon kell kihirdetni.

Aki megszegi a tűzvédelmi rendelkezéseket, bírsággal sújtható!

A Tűzgyújtási Tilalom térképről

A Nébih által közzétett tuzgyujtasitilalom.nebih.gov.hu oldalon egy minden nap automatikusan frissülő térképet találunk, amely piros színnel mutatja a megtekintés napján hatályban levő tűzgyújtási tilalom alá eső területeket.

Ezeken az országrészeken a tűzgyújtási tilalom idején betartandó szabályok vannak érvényben. Ezzel kapcsolatban bővebb információt a térkép bal oldalán lévő rövid tájékoztatóból is kaphatunk.

Részlet a tűzgyújtási tilalom térképről 2023. augusztus 24-én

Kerti hulladék égetése

Fontosnak tartottam szót ejteni a kerti hulladékok égetéséről, ugyanis más besorolás alá esik ez a tevékenység. A belterületi kerti és növényi hulladék égetése a hatályos levegővédelmi szabályozás alapján tiltott. Ez nincs sem területhez, sem időszakhoz kötve, vagyis amíg a jogszabály másként nem rendelkezik, addig egész Magyarország területére érvényes ez a korlátozás. A tiltás alól az önkormányzat felmentést adhat helyi rendeletben belterületi ingatlanokra vonatkozóan, melyben szabályozza az égetés feltételeit.

Ezzel kapcsolatban a helyi önkormányzatnál kell érdeklődni, hogy mikor lehet a kertben égetni. Amennyiben nincs ilyen rendelete az önkormányzatnak, abban az esetben nem szabad avart és kerti hulladékot égetni.

Nem minősül tűzgyújtásnak a gáz égőfej és a zárt tűzterű sütő-, főző-, melegítőeszköz alkalmazása, ha az megfelelő szikrafogóval van ellátva.

További tájékozódás

A tűzgyújtási tilalomról és az erdőtűz megelőzésről sok hasznos információt a www.erdotuz.hu weboldalon találunk, ezen kívül minden tilalmi időszakról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság (Nébih EI) közleményt küld az érintett szervezeteknek és az országos közszolgálati médiának.

Nem ritka, hogy önkormányzatok, vármegyei szervezetek internetes és nyomtatott médiaforrásaiban is belebotlunk a hírek között a tűzgyújtásra vonatkozó szabályokba és esetleges tilalmakba.

A természetkedvelőknek érdemes tudni, hogy fokozott tűzveszély időszakában az erdőgazdálkodó az erdőbe való belépést is megtilthatja

Legújabb hír

Augusztus 23-án a Nébih oldalán megjelent közlemény szerint az elmúlt napokra jellemző tartós kánikula és csapadékmentés időjárás miatt 2023. augusztus 24-től Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben életbe lép a tűzgyújtási tilalom.

A közleményben olvashatjuk az indoklást, miszerint az elmúlt időszak magas átlaghőmérséklete, alacsony relatív páratartalma és csapadékmentes időjárása kiszárította a holt biomasszát, ami megnöveli a tűz kialakulásának esélyét. Ezenfelül hétvégéig nem várható jelentősebb mennyiségű, a teljes vármegyéket érintő, áztató jellegű csapadék.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Dióhéjban a Vidékfejlesztési Program pályázatainak finanszírozásáról

2018. szeptember 28. 14:30

Finanszírozási szempontból elmondható, hogy a mezőgazdaság az egyik legjobban teljesítő ágazat, emellett jelentős növekedési potenciállal is rendelkezik.

Legyen saját fűszerkertünk - 5. rész

2020. április 4. 06:36

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben? Milyen környezeti igényei vannak a különleges ételek nem mindennapi fűszernövényeinek? Íme a koriander és a zamatos turbolya!

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban V. rész – T4-es életformájú kétszikű gyomnövények

2018. szeptember 27. 06:02

Hátravan még a java – mondhatnánk a hazánkban előforduló gyomnövények közül a nyárutói egyéves kétszikűek felvezetésekor. Ebből az életformacsoportból kerül ki ugyanis a legtöbb, jelentős kárral fenyegető veszélyes gyomnövény.

A fehérvárcsurgói virág-világ

2018. június 6. 14:06

Minden év június első hétvégéjén találkoznak az Európai Dísznövény és Kertművészeti Napokon a szép kertek, praktikus háztáji megoldások és a természettel együtt fejlődő szakterületek képviselői – immár 14 éve.